وبلاگ – کلاسیک (1 ستون)

دلایل افزایش قیمت بازار فولاد در هفته اخیر

با توجه به سرد شدن ناگهانی هوا و محدودیت در حوزه انرژی و تامین گازباعث شده تا برخی تامین کنندگان از جمله کارخانه های فولادی در تامین مواد اولیه خود از جمله اهن اسفنجی با چالش هایی مواجه شوند در همین راستا امروز نرخ اهن اسفنجی به سبب محدودیت عرضه در بورس کالا با افزایش حدودی 9 درصد نسبت به معاملات هفته گذشته مواجه شد.

همچنین ناهماهنگی بین نرخ های بازار داخلی با نرخ های حمایتی بورس کالا باعث افزایش قیمت های موجود در بازار شده است. چندین ماه است که نرخ ها ی بورس کالا بالاتر از نرخ های بازارعرضه میشود که موجب قوت گرفتن بازار صادرات شده است اما در بازار داخلی یک عامل محرک بوده است.

این عوامل موجت تحرکاتی شده است که از اواخر هفته گذشته در بازار شکل گرفته و به دنبال ان برخی کارخانجات فولادی افزایش قیمت اعلام کردند

درچند روز گذشته در زمینه قوطی پروفیل شاهد افزایش قیمت نبودیم ولی در زمینه مقاطع طویل بخصوص تیرآهن ومیلگرد شاهد افزایش قیمت بوده ایم به طوری که از پنجشنبه تا امروز در برخی از مقاطع شاهد افزایش 50 تا 300 تومانی قیمت ها بودیم.

با شروع فعالیت های جهانی و فعالیت های عرضه کنندگان به خصوص آن هایی که در زمینه صادرات فعالیت دارند وهمچنین اگر سنگ اهن رقم فعلی خود را حفظ نماید انتظار میرود برخی تحرکات در بازار جهانی و صادرات صورت گیرد زیرا چین مصرف کننده 50 در صد فولاد جهان است و نقش به سزایی در تحرکات بازار جهانی دارد.

به دلیل نقش صادرات در بازار فولاد کشورمان نقش عرضه و تقاضا در این بازار کم رنگ شده است و به عنوان کانال فرعی در قیمت گذاری نقش ایفا می کند.

question_answerبدون دیدگاه

عدم نیاز فلزات گرانبها برای مشارکت در تولید سوخت هیدروژن

محققان دانشگاه Rice و دانشگاه Princeton  یک نانو مواد کلیدی فعال شده با نور را برای اقتصاد هیدروژن مهندسی کرده اند.

در این مقاله، دانشمندان توضیح می ‌دهند که تنها با استفاده از مواد خام ارزان قیمت توانستند یک کاتالیزور مقیاس ‌پذیر ایجاد کنند که برای تبدیل آمونیاک به سوخت هیدروژنی با سوخت پاک فقط به قدرت نور نیاز است.

بر اساس این مقاله، با یک نیتروژن و سه اتم هیدروژن در هر مولکول آمونیاک مایع به راحتی حمل شده و انرژی زیادی را ذخیره می کند، کاتالیزور جدید آن مولکول ها را به گاز هیدروژن و گاز نیتروژن می شکند. برخلاف کاتالیزورهای سنتی، به گرما نیاز ندارد. در مقابل، انرژی را از نور، اعم از نور خورشید یا ال ای دی، برداشت می کند.

این مقاله همچنین توضیح می دهد که سرعت واکنش های شیمیایی معمولاً با دما افزایش یافته و تولیدکنندگان مواد شیمیایی برای بیش از یک قرن با اعمال گرما در مقیاس صنعتی از این امر بهره‌مند می شوند. با این حال، سوزاندن سوخت های فسیلی برای افزایش دمای مخازن واکنش بزرگ تا صدها یا هزاران درجه منجر به ردپای کربن عظیمی می شود. تولیدکنندگان مواد شیمیایی نیز سالانه میلیاردها دلار برای ترموکاتالیست‌ها هزینه کرده – موادی که واکنش نشان نمی دهند، اما سرعت واکنش‌ها را تحت گرمای شدید افزایش می‌دهند.

نویسندگان این مقاله خاطرنشان کردند که بهترین کاتالیزورهای حرارتی از پلاتین و فلزات گرانبهای مرتبط مانند پالادیوم، رودیم و روتنیوم ساخته می ‌شوند. همچنین امکان استفاده از نانو ذرات فلزی فعال شده با نور (پلاسمونیک) برای سرعت بخشیدن به واکنش ها وجود دارد، اما بهترین آنها معمولاً با فلزات گران بها مانند نقره و طلا ساخته می شوند.

با این حال، پروژه جدید نشان می‌ دهد که فلزات واسطه مانند آهن وقتی در معرض منابع فوتون LED قرار می‌ گیرند، می ‌توانند به فوتوکاتالیست‌های پلاسمونیک کارآمد تبدیل شوند.

از دیدگاه محققان، این دستاورد راه را برای هیدروژن پایدار و کم ‌هزینه هموار می ‌کند که می ‌توان آن را به ‌جای کارخانه های متمرکز عظیم، به صورت محلی تولید کرد.

پس از کشف ذرات پلاسمونیک در سال 2011 که الکترون ‌هایی با عمر کوتاه و پرانرژی به نام «حامل داغ» منتشر می‌کنند، هالاس و نوردلندر در سال 2016 کشف کردند که ژنراتورهای حامل گرم را می‌ توان با ذرات کاتالیزوری برای تولید «راکتورهای آنتن» ترکیب کرد. جایی که یک بخش انرژی را از نور برداشت می کرد و بخشی دیگر از انرژی برای انجام واکنش های شیمیایی با دقت جراحی استفاده می کرد.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Mining

question_answerبدون دیدگاه

حذف 120 هزار تن سنگ آهن دانه بندی از معاملات بورس کالا

امروز شنبه 12 آذر ماه 1401 به دلیل کمبود تقاضا 120 هزار تن سنگ آهن دانه بندی ازمعاملات بورس کالا حذف شد.

۸۷۶ هزارو ۷۳۸ تن محصول فولادی به روی تابلوی معاملات راه یافت در حالی که قرار بود۲ میلیون و  ۵۵ هزار و ۹۵۰ تن محصول فولادی در تالار صنعتی و حراج باز بورس کالامعامله شود. در همین حال، ۲۰ هزار تن شمش بلوم روی تابلوی معاملات قرار گرفت که  ۵۵ هزار و ۴۰۰ تن از حجم عرضه اعلام شده در صبح کمتر بود.

421 تن ناودانی به فروش رسید که حجم عرضه این محصول یک هزار و 716 تن و تقاضای یک هزارو۶۴۱ تن بود.علاوه بر این  5هزار و ۸۳ تن تیر اهن معامله شد در حالی که 6 هزارو72 تن روی تابلو معاملات قرار گرفت.

۴۱  هزار تن اهن اسفنجی معامله شد که حجم عرضه ان 41 هزار تن و تقاضای ان 148 هزارو 500 تن بود.

question_answerبدون دیدگاه

توقف ارزیابی قیمت بازار برای صادرات آهن کشور ونزوئلا

پس از یک دوره رایزنی یک ماهه، بازار ارزیابی قیمت صادرات خود برای آهن بریکت داغ را از بندر اصلی ونزوئلا به دلیل کاهش شدید محموله های ناشی از بحران طولانی مدت در صنعت آهن سازی این کشور، از روز شنبه 3 دسامبر به حالت تعلیق در آورده است

بر اساس محاسبات بازار ،داده های اداره بین المللی آمار فولاد، در سال 2022، صادرات آهن بریکت داغ ونزوئلا به زیر 500000 تن کاهش یافت.

طبق برآوردهای شرکت کنندگان در بازار، این کشور قبلاً بزرگترین صادر کننده جهانی آهن بریکت داغ با محموله های حدود 7 میلیون تن در سال 2008 بود.

کاهش صادرات نتیجه ادامه اختلال در تامین مواد خام بود. کمبود بودجه عملیاتی؛ گاز ناکافی و سایر منابع انرژی؛ و بحران اقتصادی عمومی ونزوئلا شده است ک بعد از جلسه دولت درباره روند کاهشی صادرات و رایزنی با مسئولان امید است از حالت تعلیق بیرون بیاید.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Fastmarket

question_answerبدون دیدگاه

تبدیل ایران به قدرت اصلی بازار فلزات منطقه /  تاثیر مستقیم برگزاری ایران متافو بر صنایع مرتبط

تبدیل ایران به قدرت اصلی بازار فلزات منطقه /  تاثیر مستقیم برگزاری ایران متافو بر صنایع مرتبط

صنعت فولاد و سایر فلزها و زیرشاخه های متنوعش و البته حوزه معادن، ماشین آلات و تجهیزات؛ با عنوان متافو پیوند خورده است. تعداد کثیری بر این اعتقادند که متافو به یکی از نمادها و شناسنامه صنایع متعدد این حوزه پیشران تبدیل شده است. مدیر برگزاری نمایشگاه ایران متافو در بخشی از سخنرانی هایش اشاره ای مستقیم بر تاثیر برگزاری این نمایشگاه در برندینگ صنایع حاضر در این رویداد داشته و افزود: قطعا برندسازی جزومهم ترین بخش هاست که می توان در عملکرد های یک نمایشگاه تعریف کرد. ممکن است به نظر برسد ایران متافو در حوزه فروش تولیدکنندگان فولاد خیلی تعیین‌کننده نباشد، اما قطع به یقین در حوزه برندینگ نقشی پررنگ خواهد داشت. سعبی و تلاش ما بر این بوده تا این بخش تاثیرگذار و کمک کننده باشد. معمولا درسراسر دنیا نمایشگاه های برگزار شده در این حوزه به صورت دوسالانه و سه سالانه برگزار می شود.

از دلایل اصلی جمع بندی برای برگزاری ایران متافو به صورت سالانه این بود که ایران کشوری رو به توسعه بوده و پروژه‌های معدنی زیادی را در خود جای داده است. بسیاری از این پروژه‌ها قابلیت این رانداشتند که ۲ یا ۳ سال صبر کنند تا تجهیز کارخانه یا تامین مواد اولیه یا ماشین‌آلات را انجام دهند. از سویی دیگر، تعدادی از شرکت ها و مجموعه های نوپا اخیرا وارد این حوزه شده بودند و نیاز مبرمی به حضور در نمایشگاه ایران متافو جهت ورود به بازارهای داخلی و خارجی داشتند. تأثیر برگزاری سالانه نمایشگاه ایران متافو بسیار عمیق بود و باعث شد تا شرکت های تعیین کننده در این رویداد حضوری پررنگ و جدی‌تری داشته باشند. امروزه در داخل کشور کمتر شرکت نامداری به چشم می خورد که از پیش بینی های لازم را جهت حضور در ایران متافو از پیش انجام نداده باشد. این برگزارکننده نمایشگاهی در ادامه سخنرانی هایش افزود: در گام اول سعی ما بر این بود تا کلیه فعالان حوزه ‌های فولادی، در این رویداد حضور داشته باشند. درضمن لازم به ذکر است که ممکن است  بنا به دلایلی، در برخی فلزات، ظرفیت خاصی نداشته باشیم. برای مثال، ما در حوزه طلا قادر به انجام اقدام قابل توجهی نیستیم. با این وجود، صنایع بالادستی حوزه آلومینیوم در این سال‌ها همواره در کنار ما بودند. به علاوه در طی این سالها فعالان حوزه تامین مواد اولیه، ماشین‌آلات، ریخته‌گری و… در این نمایشگاه حضوری چشمگیر داشته اند.

question_answerبدون دیدگاه

قیمت روز ورق روغنی

ورق روغنی معروف به ورق سرد با روش نورد سرد تولید می شود. تولید ورق ها با این روش موجب افزایش کیفیت ورق شده و استقامت محصول را در مقابل زنگ زدگی و خوردگی افزایش می دهد. سطح ورق های روغنی صیقلی و صاف است. ورق روغنی، پایه ای برای تولید ورق های گالوانیزه هستند. این ورق ها جهت جلوگیری از زنگ زدگی روغن کاری می شود. این ورق ها از نظرشکل ظاهری هم با ورق سیاه متفاوت هستند.

به ورق هایی که با فرآیند نورد سرد تولید شده، ورق روغنی و به ورق هایی که با فرآیند نوردگرم تولیدی شوند، ورق سیاه نامیده می شوند. ورق های روغنی برای تولید و ساخت لوازم خانگی مانند صفحه های اجاق گاز، یخچال،آب گرمکن، سینک و همچنین در صنعت ساختمان سازی، کشتی سازی، خودروسازی، مبلمان و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. لعاب پذیری بالا و خاصیت ضد سایشی از سایر ویژگی های ورق روغنی است. امکان تولید با فرآیند سرد امکان تولید انبوه را فراهم می آورد و در نتیجه موجب کاهش قیمت محصول می شود. هماند سایر مقاطع فولادی فاکتورهایی مانند میزان عرضه و تقاضا، میزان واردات وصادرات، هزینه های حمل ونقل ونرخ ارز بر قیمت ورق روغنی تاثیرگذار است.

ورق های روغنی بسته به آلیاژ به کار رفته در تولیدشان دسته بندی می شوند:

ورق روغنی معمولی یا ST12: دوام بالا، خم پذیری و خمش بالا، خاصیت جوش پذیری بالا

ورق روغنی نیمه کششی یا ST13: کاربرد در امور صنعتی و غیرصنعتی، خاصیت خمشی و جوش پذیری بالا

ورق روغنی فوق کششی یا ST14: کاربرد در خودروسازی، انعطاف پذیری بالا

ورق روغنی Ek۲: خاصیت لعاب پذیری بالا، کاربرد در ساخت صفحه اجاق گاز

ورق روغنی QSTE: مقاومت بالا، کاربرد در خودروسازی

قیمت ورق روغنی امروز

ورق روغنی به سبب خاصیت ضد زنگ زدگی که دارد، برای صنایع مختلفی مانند تولید لوازم خانگی، صنعت خودروسازی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این امر باعث شده تا اطلاع از قیمت ورق روغنی امروز و لحظه ای اهمیت داشته باشد. در وبسایت رامکو شما می توانید قیمت ورق روغنی را استعلام گرفته و نسبت به سفارش و خرید این محصول اقدام نمایید. همچنین شما می توانید قیمت روزانه ورق روغنی و سایر محصولات فولادی را در کانال تلگرام رامکو مشاهده نمایید و یا به صورت تلفنی قیمت ها را از کارشناسان ما استعلام گرفته و سفارش خود را ثبت نمایید.

شماره تماس : 71400040-021

در جدول زیر قیمت ورق روغنی کارخانه های مختلفی مانند فولاد مبارکه، فولاد غرب آسیا و هفت الماس قرار داده شده است. شما می توانید قیمت ها مشاهده و مقایسه نمایید.

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت محصولات فولادی فرآیند تولیدشان است. شایان ذکر است که قیمت محصولات فولادی با نوردسرد نسبت به محصولاتی که با نوردگرم تولید می شود، قیمت بالایی دارد. ضمن اینکه آلیاژ به کار رفته در تولید ورق در میزان کیفیت و درنهایت قیمت نهایی محصول نقشی اساسی دارد. جالب توجه است بدانید که به دلیل این که پایه تولید ورق های روغنی ورق سیاه است، نوسان قیمت این محصول قیمت ورق روغنی را تحت تأثیر قرار می دهد.

ورق روغنی فولاد مبارکه

قیمت محصولات در تاریخ 12 مرداد 1401

ورق روغنی فولاد غرب آسیا

قیمت محصولات در تاریخ 12 مرداد 1401

ورق روغنی هفت الماس

قیمت محصولات در تاریخ 12 مرداد 1401
question_answerبدون دیدگاه
فهرست