2022 : سالی که سهام نفت و گاز به با ارزش ترین سهام های بازار تبدیل شدند

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

2022 : سالی که سهام نفت و گاز به با ارزش ترین سهام های بازار تبدیل شدند

سهام ‌های نفت و گاز چندین سال است که توسط سرمایه ‌گذاران نهادی ( بنیادی ) کنار گذاشته شده‌اند.

ذخایر انرژی در مجموع امسال تنها در ایالات متحده حدود 60 درصد افزایش یافته است.

روایت شاخص ESG  نیز امسال شروع به بازگشایی کرده است، به طوری که وجوه ESG به طور قابل توجهی عملکرد کمتری نسبت به وجوه سنتی دارد.

برای چندین سال، شرکت ‌های نفت و گاز خود را هدف حملات سرمایه ‌گذاران، بخش غیردولتی و دولت ‌ها به دلیل نقش اصلی خود در تغییرات آب و هوایی قرار داده ‌اند.

از قطعنامه ‌های سهامداران که برای تعهدات بیشتر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ‌ای فشار می ‌آورند تا شکایت ‌های قضایی برای وادار کردن اپراتور های نفت و گاز برای محدود کردن مؤثر تجارت اصلی خود، رگبار بی ‌امان بوده است.

در نتیجه، سهام نفت و گاز به همان روشی که ناشران آن به منفور دنیای تجارت تبدیل شده اند، تبدیل به منفور بازارهای سهام یعنی تا امسال شده اند.

امسال، تعداد شگفت‌ آوری از کشورها دریافتند که اگرچه کاهش انتشار گازهای گلخانه ‌ای ممکن است یک هدف عالی باشد، اما اولویت فوری داشتن برق بدون خاموشی بود. در نتیجه این درک، استفاده از سوخت های فسیلی در پاسگاه آوانگارد تغییرات آب و هوایی اروپا به طور قابل توجهی افزایش یافت و قیمت نفت و گاز را به همراه داشت.

با افزایش قیمت ها، قیمت سهام نفت و گاز نیز افزایش یافت. در واقع، اینها به قدری چشمگیر افزایش یافتند که در واقع به بهترین عملکرد ها در بازار امسال تبدیل شدند. دلیل : سود های کلان در بحبوحه بحران انرژی اروپا، که نیازی به گفتن نیست، همچنین توجه خصمانه بسیاری را از سوی دولت های آگاه به آب و هوا جلب کرده است.

فایننشال تایمز این هفته گزارش داد که انتظار می رود 15 نفر از بهترین عملکرد ها در S&P 500 از صنعت انرژی باشند و نفت غربی پس از افزایش 120 درصدی سهام آن در سال جاری، در صدر فهرست قرار دارد. علاوه بر این، در سالی که بازار سهام گسترده ‌تر در بحبوحه تشدید سیاست ‌های پولی در ایالات متحده و اروپا و افزایش بازده اوراق قرضه که سرمایه ‌گذاران را از سهام دور کرد، عملکرد بسیار ضعیف ‌تری داشت، بخش انرژی عملکرد بسیار خوبی داشت.

بلومبرگ در گزارش اخیر خود اشاره کرد که رکود 21 درصدی S&P 500 در شرف تبدیل شدن به بزرگترین رکود از سال 2008 – سال بحران مالی جهانی است. فقط این بار، به نظر می ‌رسد این شرکت بزرگ فناوری بیشترین آسیب را متحمل شده است – متا به تنهایی 60 درصد در سال جاری افت کرده است.

حتی تسلا نیز از لرزش ‌های بازار سهام امسال جان سالم به در نبرد: فقط در هفته‌ های گذشته، این شرکت به دلیل نگرانی ‌های فزاینده در مورد تقاضا برای خودروهای الکتریکی، 70 درصد از ارزش خود را کاهش داد. بسیاری افت قیمت را یک اصلاح دیرهنگام و یک بررسی واقعیت خواندند، اما ایلان ماسک به کارکنان تسلا اطمینان داده است که این شرکت در نهایت به با ارزش ترین وضعیت خود باز خواهد گشت.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست