کشف جدید گاز طبیعی در سواحل مصر

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

کشف جدید گاز طبیعی در سواحل مصر

شرکت بزرگ نفت و گاز ایتالیایی از کشف گاز جدید در دریای مصر در چاه اکتشافی نرگیس خبر داده است.

این چاه در منطقه امتیازی حفر شد که انی با شرکت شورون که مجری پروژه اکتشاف با 45 درصد سهام است، مشترک است. انی نیز 45 درصد در این امتیاز سود دارد.

شرق مدیترانه پس از چندین اکتشاف مهم، از جمله میدان (غول پیکر ظهر) در مصر که نیز کشف کرد، به نقطه داغی برای اکتشاف گاز تبدیل شده است.

مصر حدود 2.21 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز اثبات شده دارد و بیش از 95 میلیارد متر مکعب تا سال 2021 تولید کرده است. زهر به تنهایی روزانه بیش از 2.7 میلیارد فوت مکعب گاز تولید می کند. ذخایر آن 850 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی برآورد شده است.

طی هشت سال گذشته، تولید گاز مصر با افزایش 13 برابری درآمدهای صادراتی، 66 درصد افزایش یافته است. سال گذشته صادرات گاز طبیعی مایع این کشور به بیش از 8 میلیون تن رسید که عمده آن به اروپای گرسنگی گاز ارسال شد.

همچنین در سال گذشته، مصر و اسرائیل قرارداد همکاری با اتحادیه اروپا امضا کردند که هدف آن تامین گاز بیشتر شرق مدیترانه برای اروپا و مشارکت بیشتر شرکت ‌های اروپایی در اکتشاف گاز در این منطقه بود.

در پایان سال گذشته، دولت مصر مناقصه نفت و گاز شامل شش بلوک دریایی و شش بلوک خشکی در دلتای نیل و دریای مدیترانه را اعلام کرد. آخرین مهلت 30 آوریل امسال تعیین شده بود.

در همین حال، دولت اوایل ماه جاری دو مجوز اکتشاف در دلتای بیرونی نیل اعطا کرد. سوپر ماژور ایالات متحده بر هر دو بلوک که مجموعاً 11.000 کیلومتر مربع را پوشش می دهند، کنترل کامل خواهد داشت.

ماه گذشته، مصر از کشف گاز در بخش خود از دریای مدیترانه، در بلوکی تحت مدیریت شورون خبر داد. این کشف می تواند حدود 3.5 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی را در خود جای دهد.

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست