کاهش قیمت دلار در پی واکنش بازار به توافق ایران و عربستان به پایین ترین حد خود در یک و ماه نیم گذشته

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

کاهش قیمت دلار در پی واکنش بازار به توافق ایران و عربستان به پایین ترین حد خود در یک و ماه نیم گذشته

بازار ارز یک روز بعد از توافق بین ایران و عربستان و تقویت روابط دو جانبه واکنش مثبتی داشت از رو این در پی این اتفاق قیمت دلار روند نزولی پیدا کرد و به پایین ترین حد خود در طول این یک ماه و نیم رسید.

صرافی های آنلاین اعلام کردند دلار در روز جمعه به 46 هزار تومان رسید و با قیمت 46 هزار و 100 و 200 داد و ستد شد که در مدت 24 ساعت حدود 3000 تومان افت داشته است. در کنار دلار قیمت یورو هم روند نزولی داشته و به مبلغ 49 هزار و 50 و 150 رسید.

به این ترتیب، نرخ آزاد دلار در مقایسه با رکورد تاریخی ثبت شده در جریان داد و ستدهای ۷ اسفند، حدود ۱۵ هزار تومان کاهش یافت. قیمت دلار در روز ۷ اسفند حتی به بالاتر از ۶۰ هزار تومان هم رسید و رکوردی تاریخی در این زمینه ثبت شد.

دلار در نتیجه این توافق نامه رکورد افت خود را نسبت به 7 اسفند زد و حدود 15 هزار تومان در مقایسه با هفته گذشته کاهش پیدا کرد.

با وساطت چین مقام های امنیتی ایران و عربستان در روز جمعه توافق نامه ای امضا کردند که قرار شد روابط دو جانبه پس از 7 سال مجدد شکل بگیرد همچنین تا 2 ماه آینده سفارت خانه های ایران و عربستان در ریاض و تهران باز می شود.

هنوز جزئیات این توافق نامه مشخص نیست و اعلام نشده است که سر چه موضوعاتی توافق شده است اما باز با این حال این خبر توانست تاثیر خود را بازار ارز بگذارد.

برخی از اقتصاددانان نزدیک به دولت ابراهیم رئیسی امیدوار شدند که پس از توافق ایران و عربستان زمینه برای بازگشایی و بهبود وضعیت تبادلات ارزی میان امارات عربی متحده و ایران فراهم شود.

البته اخبار مرتبط به برجام و برنامه هسته ای ایران خیلی نا امید کننده نبود و جای امیدواری دارد. بعضی از کارشناسان عقیده دارند که سفر رافائل گروسی به تهران باعث نزولی شدن قیمت دلار در چند روز اخیر شده است.

به علاوه، در نشست خود پس از سفر گروسی هیچ قطعنامه ‌ای علیه ایران پس از سفر گروسی توسط شورای حکام سازمان انرژی اتمی صادر نشده است تا ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل تا جلسه بعدی به تاخیر بیفتد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست