چین همچنان بزرگترین محرک قیمت نفت است

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

چین همچنان بزرگترین محرک قیمت نفت است

بازار امسال به دلیل تقاضای چین برای نفت در حال افزایش است و قیمت این طلای سیاه روز پنج شنبه از اول از ماه دسامبر به بالاترین سطح رسید.

تحلیلگران می گویند که بازگشایی چین بعد از قرنطینه کووید 19 در صورتی که اکثر اقتصادهای توسعه یافته موفق به جلوگیری از رکود شوند، رشد تقاضای نفت را افزایش می دهد و  قیمت نفت را بالاتر می برد.

بر اساس داده‌ های چین در مورد واردات، تولید داخلی و نرخ فرآوری پالایشگاه ‌ها، چین احتمالاً سرعت ذخیره‌ سازی نفت خام را در سال گذشته تسریع کرده است.

ذخایر بیشتر در انبارهای تجاری و استراتژیک می تواند به این معنی باشد که واردات چین ممکن است به اندازه پیش بینی ها قوی نباشد. اما این می تواند به این معنی باشد که پالایشگاه ها برای افزایش تقاضا در ماه های آینده پس از محو شدن موج خروج کووید 19 پس از حذف محدودیت ها آماده می شوند.

از آنجایی که چین ذخایر نفت خام را گزارش نمی‌ کند، این حدس و گمان است که این کشور چقدر نفت خام را در سال گذشته ذخیره کرده است.

همزمان با بازگشایی مرزهای چین در اوایل ژانویه، مقامات برای پالایشگاه‌ های مستقل برای واردات نفت خام مجوزهای زیادی صادر کردند.

در بازارهای نفت یک یقین وجود دارد – رشد اقتصادی در چین یک عامل کلیدی در تقاضای جهانی نفت بوده و خواهد بود و می تواند قیمت نفت را در هر جهت حرکت دهد.

در چند روز گذشته، محرک اصلی قیمت نفت، بازگشایی مجدد چین و بهبود چشم انداز تقاضای چین به دلیل بازگشایی بود. اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ‌های ماهانه مربوطه خود در این هفته اعلام کردند که چشم ‌انداز تقاضای جهانی نفت به لطف خروج چین از سیاست «کووید صفر» در حال بهبود است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود اعلام کرد که بازگشایی چین ممکن است تقاضای جهانی نفت را به رکورد 101.7 میلیون بشکه در روز در سال جاری به رکورد 101.7 میلیون بشکه در روز برساند که 1.9 میلیون بشکه در روز نسبت به سال 2022 بیشتر است و برآورد رشد تقاضا برای سال 2023 را 200 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

گزارش ماهانه بازار نفت اوپک نسبت به تقاضای نفت چین و اقتصاد نشان می دهد که در سال جاری خوش بینی برای تقاضا وجود دارد.

اوپک گفت : بازگشایی چین به افزایش تقاضا منجر می ‌شود « به‌ علاوه، برنامه ‌های چین برای افزایش هزینه‌ های مالی برای کمک به بهبود اقتصادی احتمالاً از تقاضای نفت در بخش‌ های تولید، ساخت ‌و ساز و تحرک حمایت می‌ کند ».

به نظر می ‌رسد که حرکت جهانی در سه ماهه چهارم، قوی‌ تر از آنچه قبلاً انتظار می‌ رفت، به‌ طور بالقوه پایه ‌ای مناسب برای سال 2023، به ‌ویژه در اقتصاد ایجاد کند. اوپک خاطرنشان کرد : رشد سال 2022 در منطقه یورو و آمریکا از پیش ‌بینی‌ های قبلی فراتر رفته است.

علاوه بر این، به نظر می رسد که ایالات متحده شانس بیشتری برای جلوگیری از رکود در سال جاری داشته باشد.

پتانسیل صعودی ممکن است ناشی از مدیریت موفقیت آمیز فرود نرم در ایالات متحده توسط فدرال رزرو ایالات متحده باشد. به گفته این سازمان، این محتمل ترین نتیجه است، با توجه به کاهش مورد انتظار در تورم و پویایی کافی زمینه ای تقاضا.

ترس از رکود ممکن است فروکش کرده باشد، اما بازار نفت همچنان با فروش به هر نقطه ضعف اقتصادی از ایالات متحده، اروپا یا چین واکنش نشان می دهد.

با این وجود، احساسات بازار در دو هفته گذشته به سمت چین صعودی شده است که منجر به افزایش قیمت نفت شد. این امر نشان دهنده این واقعیت است که اقتصاد چین و تقاضای نفت در کنار عملکرد اقتصادی در سایر نقاط جهان، میزان تلفات عرضه نفت روسیه و سیاست گروه اوپک پلاس برای متعادل کردن بازار و حمایت از قیمت ‌ها، به محرک بازارهای نفت در سال جاری ادامه خواهند داد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست