پیشتازی پتروشیمی در صادرات ایران

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

پیشتازی پتروشیمی در صادرات ایران

( محمد رضوانی فر – رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران – ایریکا ) گفت : محصولات پتروشیمی در صادرات کشور پیشرو هستند و 45 درصد از ارزش صادرات غیر نفتی ایران را تشکیل می دهند.

همچنین ( مرتضی شهمیرزایی – مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ) گفت : در زنجیره صنعت نفت، بخش پتروشیمی بیشترین ارزش افزوده را دارد و ظرفیت تولید پتروشیمی کشور سالانه 90 میلیون تن است.

وی با بیان اینکه برخی از محصولات در دوره های قبل مورد توجه قرار نمی گرفت و با واردات پنج میلیارد دلاری آنها مواجه بودیم، افزود: محصولات زنجیره پروپیلن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و 70 درصد کل پتروشیمی ها را شامل می شود. واردات برای کاهش وابستگی، پتروشیمی بر توسعه پروژه های زنجیره ارزش متمرکز شده است.

صنعت پتروشیمی یک صنعت ارزش ‌آفرین و اشتغال‌ زا است که ریسک ندارد. هم اکنون 69 واحد تولیدی (شامل سه واحد خدماتی که به واحدهای تولیدی خدماتی مانند آب، برق و بخار ارائه می کنند) در صنعت پتروشیمی ایران فعال هستند که نقش بسزایی در ورود ارز به کشور دارند.

شهمیرزایی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که تولید داخلی باید در همه بخش ‌های صنعت پتروشیمی محقق شود و بخش کوچکی هنوز باقی مانده است تا این هدف محقق شود.

این مقام مسئول افزود : شرکت تحقیقات و فناوری پتروشیمی و پژوهشگاه صنعت نفت و سایر مؤسسات و مراکز مرتبط تمام تلاش خود را در این زمینه به کار می گیرند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست