پروفیل سبک چیست

folder_openپروفیل
commentبدون دیدگاه
پروفیل سبک چیست

پروفیل سبک یا پروفیل مبلی کاربرد زیادی در تولید وسایل مورد نیاز زندگی دارد. از این رو برای بسیاری از افراد شناخته شده است. این محصول از ورق روغنی بدست می آید. از این رو در عین داشتن کیفیت بالا از ظاهری زیبا نیز برخوردار است. بهره مندی از کیفیت بالا در عین ظرافت و ابعاد تولیدی پروفیل سبک باعث می شود تا نسبت به پروفیل سنگین قیمت بالایی داشته باشد. شما در سایت رامکو می توانید قیمت پروفیل سبک را به صورت روزانه مشاهده کنید. قیمت های این مجموعه را با سایر شرکت ها مقایسه کرده و نسبت به خرید اقدام نمایید. همچنین قیمت محصولات فولادی در کانال تلگرامی رامکو به صورت روزانه اعلام می گردد. شما می توانید با کارشناسان فروش پروفیل در مجموعه رامکو تماس گرفته و قیمت ها را به صورت تلفنی استعلام بگیرید.

شماره تماس: 71400040-021

پروفیل های مبلی به دلیل استفاده روزافزون در محیط زندگی انسان ها بسیار شناخته شده می باشند و کاربرد آن ها را می توان از صنعت تا دکوراسیون داخلی منازل مشاهده کرد. این محصولات که با نام پروفیل سبک نیز شناخته می شوند از ورق های روغنی تولید شده از این رو دارای ظاهر زیبا و کیفیت بسیار بالایی می باشند. دقت ابعادی و ظرافت این محصولات در کنار کیفیت بالای آن ها سبب بالاتر بودن قیمت پروفیل مبلی نسبت به پروفیل های سنگین شده است. برای اطلاع از عوامل موثر بر قیمت این محصول با ما همراه باشید.

آنچه در این بخش خواهیم خواند:

_ تعریف پروفیل سبک

_ بررسی ویژگی های مهم پروفیل سبک

_  پروفیل یا لوله مبلی چه مزایایی دارد

_ فرآیند تولید پروفیل سبک چیست

_ چرا استفاده از لوله مبلی بهتر است

_ قیمت روز پروفیل سبک

تعریف پروفیل سبک

پروفیل ها از نظر شکل ظاهری که دارند به دوسته ی پروفیل سبک و پروفیل سنگین تقسیم بندی می شوند. در این بخش قصد داریم به معرفی پروفیل سبک بپردازیم. پیش از آشنایی با پروفیل سبک مختصری در مورد تفاوت اصلی میان پروفیل سبک و پروفیل سنگین شرح دهیم.

همانطور که از نامش پیداست، تفاوت اصالی میان پروفیل سبک و پروفیل سنگین در وزن و نوع ورقی است که در تولید آن به کار رفته است. معمولا برای تولید پروفیل سنگین از ورق سیاه استفاده می شود و در مقابل آن برای تولید پروفیل سبک از ورق روغنی استفاده می شود. در درجه بعدی تفاوت بارز میان این دومحصول ضخامت آن هاست. ضخامت پروفیل سبک معولا کمتر از 1.5 میلیمتر بوده و ضخامت پروفیل سنگین از 1.5 میلی متر بیش تر است.

پروفیل سبک معمولا با سایر نام ها مانند (پروفیل مبلی) و (قوطی سبک) در بازار شناخته شده است. این محصول فولادی با فرآیند نورد سرد و از ورق روغنی تولید می شود. مقاومت پروفیل سبک بسیار بالا است. ضخامت این محصول کمتر از 2 میلی متر است و مطابق استاندارد DIN 2394(1) 94 و EN 10 219 -2 تولید می شود.

پروفیل سبک به سبب ویژگی هایی که دارد، در صنایع مختلفی مانند تولید لوازم خانگی، خودرو سازی، ساخت اگزوز، تولید و ساخت مبلمان به کار می رود.

لازم به ذکر است که  پروفیل‌ نبشی نیز با بال ۲۰ تا ۵۰ میلی متر و ناودانی ها با سایز ۱۰، ۱۲ و ۱۸ نیز در دسته پروفیل های سبک قرار می گیرند.

بررسی ویژگی های مهم پروفیل سبک

از مهم ترین شاخصه های پروفیل سبک جوش پذیری، قابلیت خمش بالای است.

از ویژگی های مهم پروفیل سبک می توان به قابلیت جوش پذیری، خم شدگی و کشش پذیری آن اشاره کرد. سایر ویژگی های این محصول داشتن تنوع در ابعاد، تولید در وزن های مختلف، ضخامت متعدد و مهم تر از همه کیفیت بالای این محصول می باشد. علاوه بر موارد مذکور به سبب آبکاری شدن، استحکام آن افزایش یافته و در برابردمای بالا و همچنین مواد شیمیایی مانند اسید وبازی مقاوم می شوند. این محصول در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد.

 پروفیل یا لوله مبلی چه مزایایی دارد

پروفیل های سبک عمدتا در دو نوع بدون درز و درز جوش ممتد در بازار موجود هستند. هر یک از این دو دسته عملکردهای مختلفی دارند. پروفیل های بدون درز در طول لوله هیچ گونه جوشی ندارند. ضمن داشتن دیواره و قطر نازک، در برابر فشارهای که از بیرون و درون وارد می شود، استقامت بالایی دارند. در مقابل پروفیل های درزدار در مقایسه با نوع بدون درز به لحاظ وزنی خشک تر و سنگین تر می باشند.

لازم به ذکر است که استفاده از کشش سرد جهت تولید پروفیل سبکمنجر به کاهش هزینه و انرژی جهت تولید مقاطع شده  و سرعت تولید را افزایش می دهد.

فرآیند تولید پروفیل سبک چیست

تولید پروفیل سبک نیز مانند روش های کلی پروفیل به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود.

تولید پروفیل سبک به روش مستقیم

در تولید پروفیل سبک به روش مستقیم با عبور از میان قالب های بالا و پائین به تدریج ایجاد شده و بعد از جوش خوردن دو سطح ورق به واسطه ی جوش های فرکانسی، به بخش سایزدهی پروفیل انتقال یافته تا به شکل مورد نظر  تبدیل شود. سپس محصول تولیدی با پیچش گیر هرگونه خمش، پیچش و کمانش آن اصلاح می گردد.با گذر از مرحله فوق پروفیل تولید شده در سایزهای مشخص شده ای برش خورده و بسته بندی می شود. در گام آخر تاییدیه کنترل کیفی و کارت مشخصات روی این محصولات فولادی نصب می شود.

جالب توجه است که روش فوق انحنای سطحی و دقت ابعادی بالاتری داشته و در مقایسه با سایر روش‌ها از نظر کیفی بالاتر است.

تولید پروفیل سبک به روش غیر مستقیم

تولید پروفیل سبک به روش غیر مستقیم، نوار به واسطه ی فرم دهی لبه ای، مرکزی و یا فرم دهی از طریق شعاع به لوله و پس از آن به شکل مورد نظر تبدیل می شوند. در مرحله بعدی که سایزبندی انجام می شود، با تعویض قالب می توان چندین انواع مختلف پروفیل را تولید کرد.

در این شیوه دقت اضلاع و انحنای سطحی در مقایسه با روش مستقیم بسیار کم تر است.

چرا استفاده از لوله مبلی بهتر است

همانطور که در بالا اشاره شد لوله مبلی یا پروفیل سبک، مزایا و ویژگی هایی خاصی مانند استحکام، قابلیت خم شدگی و کشش پذیری دارد که این ویژگی ها آن را به یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین محصولات آهن آلات تبدیل کرده است.

به جرات می توان گفت که پروفیل سبک از نظر ساختار بدون ایراد است و علی رغم ظرافتی که در تولید آن وجود دارد با دقت بسیار بالایی ساخته شده است؛ به گونه ای که این محصول با وجود اینکه قطر و ضخامت یکنواخت و همچنین وزنی کم دارد اما از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه در ساخت این نوع پروفیل از ورق روغنی استفاده شده بنابراین سطح براق و یکدستی دارد. همچنین به دلیل عملیات آبکاری روی آن، درد برابر عوامل محیطی مانند گرما، محیط های اسیدی و قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و خاصیت های ضد خوردگی و فرسایش دارند.

قیمت روز پروفیل سبک

قیمت روز پروفیل سبک با توجه به عوامل مختلف تغییر می کند. عوامل دیگری من جمله قیمت ارز، هزینه های گمرک، میزان عرضه و تقاضا در بازار و همچنین قیمت جهانی ورق نورد سرد بر قیمت روزانه این محصول تأثیر گذارند. قیمت پروفیل سبک تولید کننده های مختلف به صورت روزانه در وبسایت رامکو اعلام می شوند. برای استعلام تلفنی  و ارتباط با کارشناسان فروش پروفیل می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس: 71400040-021

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست