ورق آجدار چیست

folder_openورق
commentبدون دیدگاه
ورق آجدار

ورق آجدار چیست

ورق آجداریکی ازانواع مختلف ورق های فلزی می باشد که به شیوه نوردگم تولید می شود. این نوع ورق با نام های دیگر ورق کف سازی، ورق شطرنجی و ورق برجسته نیز شناخته می شوند. هدف از ایجاد بافت در سطح آن عمدتا کاهش اصطکاک است. ورق های آجدار در طرح هایی چون دایره ای، بادامی، قطره ای و لوزی تولید می شوند. مواد اولیه مختلفی چون استیل، آلومینیوم وگالوانیزه برای تولید آن به کارمی رود. ورق های آجدار هم در داخل کشور (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) تولید می شود و هم از کشورهای چین و روسیه وارد می شود. خوشبختانه با آغاز تولید این محصول فولادی توسط فولاد مبارکه، قیمت ورق های وارداتی کاهش یافته و به علاوه منجر به صادرات آن به خارج شد. قیمت ورق آجدار تحت تأثیر عوامل مختلف تغییر کرده و نوسان دارد. از این رو برای شما اهمیت دارد که به صورت لحظه ای از قیمت ها اطلاع یابید. کارشناسان ما در شرکت رامکو قیمت ورق های آجدار و سایر محصولات وفولادی را به صورت روزانه و لحظه ای اعلام می نمایند. جهت استعلام قیمت و خرید و ارتباط با کارشناسان می توانید ازطریق شماره تماس زیر اقدام نمایید:

شماره تماس: 7140040-021

ورق آجدار

کاربردهای ورق آجدار

بارزترین ویژگی ورق‌های آجدار خاصیت اصطکاک آن‌ها است. این ویژگی باعث شده در ساخت پل هوایی، آسانسور، ایستگاه مترو، کارخانه جات، مراکز تجاری و بسیاری از صنایع دیگر که ذکر آن ها در این مطلب نمی گنجد، به کار برود.

انواع ورق آجدار از نظر مواد اولیه

ماد اولیه به کار رفته درتولید ورق آجدار باعث شده تا طیف متنوعی از آن در بازار وجود داشته باشد. از انواع مختلف ورق آجدار می توان به ورق آجدار آلومینیومی، ورق آجدار آهنی، گالوانیزه و استیل اشاره کرد که درادامه به معرفی و کاربرد هریک از آن ها به طور مختصر پرداخته می شود.

ورق آجدار آهنی

ورق آجدار آهنی از قدیمی ترین نوع ورق های آجدار محسوب می شود. ورق آهنی به کاررفته جهت تولید ورق آجدار آهنی نوع St44، St37 و St52 است. از ویژگی های بارز ورق آجدار آهنی استحکام بالای آن می باشد. با وجود استحکام بالا، ورق های آجدار آهنی دارای یک عیب می باشند وآن هم آسیب پذیری بالای آن در برابر رطوبت است. بدین دلیل برای مناطق مرطوب مناسب نمی باشد.

ورق آجدار استیل

جنس ورق استیل جهت تولید ورق آجدار استیل آجدارنوع 304 است. این نوع ورق آجدار به دلیل استقامت بالایشان در مقابل رطوبت و خوردگی برای مناطق مرطوب مناسبند و به همین دلیل تنها ورقی است که می تواند در مقابل و رقابت با ورق آجدار گالوانیزه قرار گیرد.

ورق گالوانیزه آجدار

ورق آجدار گالوانیزه جزو ورق های پرکاربرد و پرطرفدار محسوب می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، برای تولید آن از ورق گالوانیزه شده استفاده می شود. این نوع ورق به دلیل ماهیتی که دارد، برای ساخت سقف های شیروانی و مناطق معتدل مورد استفاده قرار می گیرد. استقامت این ورق به اندازه ای است که ماهیت و استقامت خود را درعین خراشیدگی حفظ می کند.

ورق آجدار آلومینیومی

ورق آجدار آلومینیوم دو نوع دارد: بدون رنگ و رنگی . عملیات فرمینگ بروی این ورق ها به شکل فرمینگ کرکره، فرمینک ذوزنقه، فرمینک شادولاین انجام می شود. این ورق ها در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند و به دو صورت شیت و رول بسته بندی می شوند. از دیگر ویژگی های ورق آجدار آلومینیومی می توان به انعطاف پذیری بالا و قیمت مناسب آن اشاره کرد. این ورق درابعاد، رنگ ها و ضخات های متفاوتی تولید می شوند.

انواع ورق آجدار از نظر فرآیند تولید

ورق آجدار براساس نحوه‌ ی تولید نیز در دو نوع مختلف تقسیم بندی می شود:

_ ورق آجدار پرسی

_ ورق آجدار فابریک

ورق آجدار پرسی

جهت تولید ورق آجدار پرسی دستگاه های ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این دستگاه ها، سطح ورق ها برجستگی هایی ایجاد می شود. این برجستگی آج نامیده می شود. برجستگی ها تحت تأثیر فشار بالا ایجاد شده و فشار وارده بر آن ها سطح ناهمواری را در زیر ورق ایجاد می کند. این موضوع باعث می شود تا به مرور زمان برجستگی ها از بین رفته و صاف شود. در نهایت خاصیت اصطکاک را از دست خواهد داد.

ورق آجدار فابریک

ورق آجدار فابریک برخلاف ورق پرسی دارای دو لایه می باشد. به عبارتی جهتتولیدورق آجدار فابریک از یک لایه آج استفاده می شود. این لایه روی ورق اصلی قرارداده می شود. بدیهی است که وجود دولایه ورق موجب افزایش وزن ورق می شود.  اما در مقابل آن استحکام ورق افزایش یافته وعمرش را افزایش می دهد. از این رومی توان گفت که به دلیل موارد مذکور قیمت ورق فابریک از ورق پرسی بیش تر است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست