همانطورکه اوپک در انتظار انتشار گزارش بود، قیمت نفت در بحبوحه ترس از رکود کاهش یافت

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

همانطورکه اوپک در انتظار انتشار گزارش بود، قیمت نفت در بحبوحه ترس از رکود کاهش یافت

قیمت نفت در روز سه ‌شنبه تغییر چندانی نداشت، زیرا بازارها در این هفته منتظر یک سری قرائت ‌های اقتصادی برای سنجش پتانسیل رکود بودند و تمرکز نیز بر پیش ‌بینی‌ های تقاضا از سوی چندین نهاد بزرگ صنعتی، از اوپک آغاز شد.

با توجه به اینکه رشد کلی برای سال 2022 به میزان قابل توجهی نسبت به سال قبل کاهش یافته بود، قیمت نفت خام واکنشی آرام به داده‌ هایی نشان داد که نشان می ‌دهد اقتصاد چین با سرعتی بهتر از حد انتظار در سه ماهه چهارم رشد کرده است.

اما بهبود روند در خرده ‌فروشی، تورم و تولید صنعتی چین به ایجاد خوش ‌بینی نسبت به بهبود اقتصادی در بزرگترین وارد کننده نفت خام جهان کمک کرد.

معاملات آتی نفت برنت لندن با 0.3 درصد افزایش به 84.44 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت تا ساعت 22:02 به وقت محلی (03:02 به وقت گرینویچ) با 0.2 درصد افزایش به 79.31 دلار در هر بشکه رسید. هر دو قرارداد در روز دوشنبه حدود 1 درصد کاهش یافت.

اکنون تمرکز بر گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است که اواخر روز سه شنبه ارائه می شود. معامله گران به دنبال هر گونه تغییر در پیش بینی تقاضای کارتل برای سال خواهند بود، در میان انتظارات بهبود چین و رکود بالقوه جهانی.

به طور جداگانه، آژانس بین المللی انرژی نیز قرار است گزارش ماهانه ای را در روز چهارشنبه منتشر کند و بازارها به دنبال نشانه های مشابهی از این سازمان هستند.

انتظار می رود تقاضای نفت خام امسال به دلیل احیای اقتصادی در چین به شدت بهبود یابد، زیرا این کشور در دسامبر شروع به کاهش بیشتر اقدامات ضد کووید کرد. اما با توجه به اینکه این کشور اکنون با بدترین شیوع کووید-19 خود دست و پنجه نرم می کند، زمان چنین بهبودی نامشخص است.

ترس از رکود جهانی نیز به بازی برگشت. دو سوم اقتصاددانان بخش خصوصی و دولتی که توسط مجمع جهانی اقتصاد در داووس مورد نظرسنجی قرار گرفتند، گفتند که انتظار یک رکود جهانی در سال جاری را دارند، در حالی که نظرسنجی از نگرش های مدیران عامل که توسط خانه حسابرسی پرایس منتشر شد، چشم انداز تیره ای را برای اقتصاد ارائه کرد.

تمرکز این هفته همچنین بر روی داده ‌های تورم از منطقه یورو و بریتانیا است، و همچنین خوانش ‌های مربوط به خرده‌ فروشی و تولید صنعتی در بازارهای ایالات متحده نسبت به کاهش بالقوه رشد محتاط است زیرا اثرات انقباض شدید پولی در سال 2022 شروع می‌شود. توسط اقتصاد جهانی احساس می شود.

کاهش رشد اقتصادی می تواند نوید بدی برای تقاضای نفت خام باشد و به طور بالقوه می تواند بهبودی در چین را جبران کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست