نوسان قیمت نفت در آغاز سال نو

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

نفت در آغاز سال نو نوسان دارد، زیرا نگرانی ها در مورد تقاضای آن در ابتدای سال جاری است

رئیس ‌جمهور چین و رئیس صندوق بین‌المللی پول نسبت به دور نمای چالش ‌برانگیز مبادلات آتی نفت برنت WTI به قیمت 80دلار در هر بشکه پس از محدود کردن افزایش سالانه هشدار دادند.

نفت در اولین جلسه سال جاری در نوسان بود زیرا کاهش رشد اقتصادی در اقتصادهای بزرگ تهدید می شد تقاضای انرژی در کوتاه مدت را کاهش دهد و معامله گران احتمال وقفه در جریان نفت خام روسیه را ارزیابی کردند.

نفت وست تگزاس اینترمدیت پس از بسته شدن 2.4 درصدی در روز جمعه، نزدیک به 80 دلار در هر بشکه معامله شد تا از رشد متوسط سالانه خود جلوگیری کند. رئیس جمهور چین کفت  گفت که چالش‌ های سختی در مبارزه این کشور با کووید-19 باقی می ‌ماند و موارد ابتلا پس از کنار گذاشته شدن محدودیت ‌های ضد ویروس افزایش یافته است. آمارهای رسمی نشان داد که اقتصاد این کشور سال را با رکود بزرگی به پایان رساند.

مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که اقتصاد جهانی با «سال سخت ‌تر از سالی که پشت سر می‌ گذاریم» مواجه است. پیش‌ بینی می‌شود یک سوم اقتصاد جهان در رکود باشد. او گفت که از آنجایی که سه اقتصاد بزرگ – ایالات متحده، اتحادیه اروپا و چین – همه به طور همزمان در حال کاهش هستند.

نفت خام در سال 2022 پس از تهاجم روسیه به اوکراین که جریانات تجارت کالا را به هم ریخت و بانک های مرکزی بزرگ از جمله فدرال رزرو به شدت نرخ های بهره را افزایش دادند تا تورم افسار گسیخته را کاهش دهند، افزایش یافت. با آغاز سال 2023، سرمایه ‌گذاران واکنش روسیه به تحریم‌ های صادرات انرژی را دنبال می‌کنند و این احتمال وجود دارد که سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش ممکن است تصمیم بگیرند تولید را بیشتر مهار کنند.

مدیر انرژی  jtd گفت : پس از پایان قوی خود قبل از تعطیلات طولانی مدت، قراردادهای آتی نفت ممکن است سال جدید را با قیمتی ثابت تا کمی ضعیف‌ تر آغاز کنند. عفونت ‌های ویروسی در چین همچنان در حال افزایش است و با لغو محدودیت ‌های مسافرتی ضد کووید، شیوع آن را تهدید می ‌کند. همچنین انتظارات رو به رشدی از رکود جهانی وجود دارد.

نفت برنتWTI برای تحویل فوریه در ساعت 5:00 صبح در لندن در بورس کالای نیویورک با 0.4 درصد کاهش به 79.92 دلار در هر بشکه رسید. شاخص ایالات متحده بین افزایش 0.7٪ و 1.2٪ کاهش یافت.

برنت برای تسویه ماه مارس در بورس ICE Futures اروپا با 0.5 درصد کاهش به 85.51 دلار در هر بشکه رسید.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست