ناودانی چیست

folder_openناودانی
commentبدون دیدگاه
ناودانی چیست

ناودانی ازمقاطع فولادی پرکاربرد در ساخت و ساز می باشد.  این محصول به دلیل فرم هندسی خاصی که دارد، عمدتا برای ساخت پایه و قاب مورد استفاده قرار گرفته و ساختار ایده آلی را در پروژه های عمرانی، سد سازی و ساخت و سازانواع ساختمان ها ایجاد می کند. به عنوان مثال ناودانی در صنعت ساختمان سازی برای ساخت چارچوب درو پنجره به کار می رود یا در پروژه های صنعتی برای تولید پایه و قاب های تجهیزات آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای چشم گیر ناودانی می توان به ساخت سکو و سازه و همچنین ساپورت ها در خطوط لوله و یا در پالایشگاه ها اشاره کرد. کابرد های این محصول متعدد بوده و در این بخش به شرح مهم ترین آن ها بنده می شود. ناودانی ها با توجه به نوع کاربردشان، درانواع مختلفِ سایز و جنس تولید شده و به بازار عرضه می شوند. با توجه به اهمیت وکاربرد این محصول، دانستن قیمت ناودانی برای مصرف کنندگان موضوعی مهم و اساسی می باشد. در این بخش اطلاعات لازم درمورد انواع مختلف متریال، سایز و قیمت ناودانی شرح داده خواهد شد.

مشخصات ناودانی

ناودانی دارای ظاهری شبیه به U انگلیسی بوده و به همین دلیل U-Channel (کانال یو) نام گذاری شده است. ناودانی ها در دسته پروفیل های باز قرار می گیرند و از نظر شکل ظاهری یک پروفیل باز شده ای می باشند که از دو بال ( flange) و یک جان (web) عمود برهم تشکیل شده و از نحوه ی قرارگیری آن ها بر روی هم، شکلی U مانند ایجاد می شود.

قیمت ناودانی

انواع ناودانی

قیمت ناودانی

ناودانی ها به لحاظ ویژگی هایی که دارند به انواع زیر دسته بندی می شوند:

_ انواع ناودانی به لحاظ شکل ظاهر

_ انواع ناودانی از نظر فرآیند تولید

_ انواع ناودانی از نظر وزن

_ انواع ناودانی به لحاظ شکل ظاهر

ناودانی ساده و ناودانی مشبک

ناودانی های ساده به نوع معمولی ناودانی ها گفته می شود. در مقابل ناودانی های ساده، ناودانی های مشبک قرار می گیرند. دلیل نام گذاری ناودانی مشبک این است که سطح این ناودانی ها دارای سوراخ هایی می باشد. سوراخ های ایجاد شده بر سطح ناودانی ها بیش تر جهت بستن پیچ و مهره می باشد. نوع ورق به کار رفته برای تولید ناودانی های مشبک ورق گالوانیزه می باشد. ناودانی های مشبک بیش تر برای ساخت قفسه های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند.

_ انواع ناودانی ازنظر فرآیند تولید

ناودانی ها به لحاظ عملکرد متفاوتی که دارند به روش فابریک نورد گرم و پرسی تولید می شوند.

تولید ناودانی به روش پرسی

یکی از انواع ناودانی از نظر فرآیند تولید، پرسی می باشد. این نوع ناودانی نتیجه ی فرم دهی و پرسکاری ورق های فولادی می باشد، بدین صورت که در تولید ناودانی به روش پرسی ورق ها، ابتدا در وزن و سایز های مختلفی برش داده شده و سپس در خط تولید قرار گرفته و با گذر از میان قالب های پرس به شکل ناودانی خارج می شوند. بعد از شکل گیری، ورق ها به صورت ناودانی هایی با طول 12 یا 6 متری برش داده می شوند.

تولید ناودانی به روش فابریک

ناودانی های فابریک به طور مستقیم از روش فرآیند نورد گرم تولید می شوند. در تولید ناودانی به روش فابریک همانند آنچه در روند تولید میلگرد، نبشی فابریک اتفاق می افتد، اسلب های در خط تولید ناودانی گداخته میشوند سپس در مرحله سایزینک و شکل دهی قرار گرفته و درنهایت سرد شده و بسته بندی می شوند.

لازم است بدانید که استحکام ناودانی های فابریک به نسبت ناودانی های پرسی بیش تر می باشد، اما به لحاظ شکل ظاهر و فرمی ظرافت ناودانی های پرسی را ندارند.

_ انواع ناودانی از لحاظ وزن

ناودانی سبک و ناودانی سنگین

ناودانی سبک

ناودانی سبک به لحاظ شکل ظاهری کمی متفاوت از ناودانی سنگین می باشد و دارای سطح مقطع پیچیده تری در مقایسه با ناودانی سنگین بوده و ظرافتش بیش تر است. مواد و متریال اولیه جهت تولید ناودانی سبک ، فولاد کربنی ساده بوده و به همین سبب چگالی آن برابر چگالی فولاد (8000 کیلوگرم بر مترمکعب) است. اگر می خواهید وزن ناودانی سبک را برحسب کیلوگرم محاسبه کنید، ابتدا می بایست حجم آن را برمترمکعب بدست آورده و حاصل بدست آمده را ضرب در عدد 8 کنید.

ناودانی سبک برای تولید محصولات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته که از مهم ترین و کاربردی ترین آن ها می توان به ساخت خرپا، چارچوب، پایه اسکلت ماشین آلات، انواع نمای ساختمان و همچنین تولید و ساخت تشکیلات دریایی اشاره کرد.

ناودانی سنگین

وزن و ابعاد ناودانی سنگین دقیقا منطبق با استانداردهای جدول اشتال محاسبه می شود. بدین صورت که برای تولید این محصول استانداردها و ابعاد موجود دراین جدول را اعمال کرده اند. همانطور که از نام این ناودانی مشخص است، نسبت به سایر ناودانی ها سنگین تراست. این محصول فولادی در ایران و اروپا در دو نوع اروپایی و هم  وزن اروپایی منطبق با استاندارد UNP تولید می شوند. ناودانی سنگین به دلیل ویژگی هایی که دارد برای ساخت خرپا، بادبند و ستون مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقطع فولادی در سایزهای 40 تا 400 تحت استاندارد DIN-1024 و همچنین سایز 80 تا 180 تحت استاندارد ملی در بازار موجود می باشند.

 تفاوت ناودانی سبک و سنگین

همانطور که ازنام آن مشخص است، این دوناودانی دارای تفاوت هایی می باشند که اطلاع از آن ها برای شما می تواند مفید و کاربردی باشد. از تفاوت های بارز ناودانی سبک و ناودانی سنگین می توان به مواردی از قبیل کاربرد آن ها اشاره کرد. نوع سبک ناودانی نسبت به سنگین کاربردی تر بوده و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. علوه بر کاربرد، ناودانی های سنگین و سبک در ضخامت، اندازه و وزن هم متفاوت هستند. همانطور که از نام آن مشخص است، ناودانی سبک دارای وزن سبک تری نسبت به ناودانی سنگین است و در نتیجه قیمت ناودانی سبک نسبت به ناودانی سنگین پایین تر است. افزون بر موارد مذکور، کیفیت واستانداردهای تولید ناودانی سنگین و سبک متفاوت از هم می باشد.

ابعاد و وزن ناودانی

ناودانی ها در ابعاد مختلف به طول های 6 متری و 12 متری تولید می شوند. لازم به ذکر است که برخی از سایزها تنها به طول 6 متر و برخی دیگر به طول 12 متر تولید می شوند. بهترین و سریع ترین روش برای برآورد و محاسبه وزن  و ابعاد ناودانی مراجعه به جدول اشتال ناودانی می باشد. طول برخی از ناودانی ها ما بین 6 و 12 می باشد که به آن ها ناودانی نرمال می گویند.

قیمت ناودانی

قیمت ناودانی همچون سایر مقاطع فولادی متاثر از عوامل متعددی می باشد. از جمله عوامل موثر بر آن می توان به جنس، سایز، وزن و طول آن اشاره کرد. افزون بر موارد مذکور میزان عرضه و تقاضا، شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، قیمت جهانی فولاد، قیمت دلار، تورم و غیره بر قیمت روزانه ناودانی تأثیری مستقیم خواهند داشت.

قیمت روزانه ناودانی سبک متأثر از پارامترهای مختلفی من جمله ابعاد و ضخامت و در نتیجه وزن آن است، به این ترتیب که هر چه سایز آن و ضخامت آن بزرگتر باشد وزن آن نیز بیشتر است و هر چه وزن ناودانی سبک بیشتر باشد قیمت آن نیز به مراتب افزایش می یابد. علاوه بر مواردی که بدان اشاره شد، خصوصیات و ویژگی فیزیکی قیمت ناودانی سبک همچون سایر مقاطع فولادی به وضعیت اقتصادی جامعه هم بستگی دارد. با افزایش تورم در کشور به مراتب نرخ ارز نیز افزایش یافته و به دنبال آن قیمت ناودانی هم افزایش یافته، اما در مقابل آن خرید و فروش ناودانی کاهش می یابد و بازارش راکد می شود. برعکس این موضوع هم وجود دارد. اگر اقتصاد جامعه به ثبات نسبی برسد، قیمت محصولات فولادی و همچنین قیمت ناودانی ثابت می شود. این موضوع موجب افزایش تولید و به دنبال آن رشد اقتصاد می شود و بدین ترتیب بازار خرید و فروش و تولید ناودانی افزایش یافته و رونق می گیرد.

کارخانه های تولید ناودانی

برخی از کارخانه های تولید کننده ناوادنی در ایران به شرح زیر می باشند:

_ شکفته مشهد

_ ناب تبریز

_ فولاد کوهپایه

_ شرکت صبا فولاد منظومه

_ مجتمع فولاد البرز غرب

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست