میلگرد چیست و چند نوع دارد

folder_openمیلگرد
commentبدون دیدگاه
قیمت میلگرد

با توسعه شهرها و افزایش ساخت و ساز انواع ساختمان ها بخصوص برج ها و آسمان خراش ها، مقاوم سازی زیربنای ساختمان ها در اولیت قرار می گیرد. این مقاوم سازی با ابزارهای مختلفی امکان پذیراست که در میان آن ها می توان به میلگرد اشاره کرد. میلگرد در بخش مقاوم سازی ساختمان نقش اساسی داشته و به عنوان فولاد مقاوم سازی شناخته شده است. پس در ساختمان سازی برای افزایش مقاوت بتن از میلگرد استفاده می شود به طوری که می توان گفت بتن بدون حضور میلگرد کاربردی نخواهد داشت. در ادامه ی مطالب اطلاعات و نکات ریز و درشتی که ممکن است در مورد میلگرد و قیمت روز میلگرد داشته باشید، شرح داده خواهد شد. به طور خلاصه آنچه در این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت، به شرح زیر است:

_ تعریف میلگرد و کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز

_ انواع میلگرد

_ تفاوت میلگرد ساده و آجدار

_ محاسبه وزن میلگرد آنلاین

_ قیمت روز میلگرد

_ کانال لحظه ای میلگرد

_ تعریف میلگرد و کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز

همه ما نام میلگرد را شنیده ایم و می دانیم که در صنعت ساخت و ساز  نوع (آج دار میلگرد) استفاده قرار می گیرد. اکنون می خواهیم این فلز، کاربرد و اهمیت آن در ساختمان سازی را مورد بررسی قرار دهیم. میلگرد به نوعی میله فولادی گفته می شود که عمدتا برای بتن ریزی مورد استفاده قرار گرفته و در سایز های مختلفی تولید می شود. عموما افراد نوع آجدار میلگردها رامی شناسند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید بدانیم که میلگرد انواع مختلفی داشته و برای موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد و در ادامه مطالب معرفی خواهند شد.

حال میخواهیم بررسی کنیم که نقش میلگرد در ساختمان چیست؟ مطالعات انجام شده نشان داده که گرچه بتن در فشار قوی است، اما در کشش عملکردش ضعیف است. بدین منظور از میلگردها  برای بهبود مقاومت کششی بتن استفاده می شود. افزودن میلگرد در پی ریزی ساختمان باعث می شود تا بتن بارهای کششی را تحمل کرده، مقاوت ساختمان افزایش یافته و در مواردی مانند وقوع زلزله، عنصر میلگرد در بتن باعث می شود تا بتن ترک نخورده و نشکند و بدین گونه مقاومت ساختمان در برابر چنین بلایای طبیعی افزایش خواهد یافت. به طور خلاصه می توان گفت که کاربرد میلگرد در ساختمان سازی، امنیت ساکنین را تضمین می کند.

_ انواع میلگرد

میلگرد ها براساس برخی از ویژگی هایی که دارند دسته بندی می شوند:

_ انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری

_ انواع میلگرد به لحاظ استقامت

_ انواع میلگرد از نظر روند تولید و ساخت

_ انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری

میلگردها به لحاظ شکل ظاهری که دارند، در سه نوع ساده، آجدار و آجدار پیچیده ( کلاف) تولید می شوند. هر یک از انواع میلگردهای معرفی شده دارای ویژگی های فردی، کاربرد منحصر به فرد خود و مزایا و معایبی هستند. انواع آجدار میلگرد بیشتر برای بتن ‌ریزی مورد استفاده قرار می ‌گیرند زیرا خاصیت خمش و شکنندگی آن نسبت به نوع بدون آج کمتر است و از طرفی بتن، روی میلگرد آجدار استحکام بیشتر پیدا می کند.

میلگرد ساده

در ابتدا بهتر است که توضیح دهیم میلگرد ساده چیست وچه کاربردهایی دارد؟ همانطور که از نام آن مشخص است، میلگرد ساده دارای سطحی ساده، صاف و صیقلی است. میلگردهای صاف دارای کاربرد های مختلفی در صنعت ساخت و ساز هستند. اين ميلگردها فقط می توانند به عنوان ميلگرد دورپيچ در اعضای سازه هاي بتن آرمه قرار گرفته يا در ساختمان های بتن آرمه به كار روند و استفاده از آن ها به عنوان ميلگرد سازهای غيراز مورد فوق، در انواع ساختمان ها ممنوع است.

این نوع از میلگرد (ساده) در سایز های 6 تا 50 میلی متری تولید می شود. تغییر شکل وخم شدن میلگردهای صاف به سهولت انجام شده و بدون اینکه به ساختار اصلی اش آسیبی وارد شود، می توان آن را برش داد. به دلیل ویژگی هایی که دارد، میلگرد صاف برای ساخت ساختمان های سنگین توصیه نمی شود. قیمت میلگرد ساده متغیر بوده و با توجه به تغییر نرخ ارز افزایش یا کاهش می یابد. در ادامه ی مطالب جدول قیمت میلگرد قرار داده شده و شما می توانید جهت خرید واطلاع از قیمت روز میلگرد به آن مراجعه نمایید. همچنین لیست قیمت محصولات به طور روزانه درکانال تلگرام اعلام و بروزرسانی می شود.

میلگرد آجدار

برای این که بیش تر با این نوع میلگرد آشنا شوید، ابتدا شرح می دهیم که میلگرد آجدار چیست و برای چه مواردی به کار می رود؟ میلگردهای آجدار دارای سطحی زبر وآجداری هستند. اصطلاح آج روی میلگرد عبارت است از برجستگي هایی که به صورت متفاوت و به شکل طولي و زاويه دار در هنگام نورد بر روي آن ايجاد مي شود. آج ها از نظر شكل به صورت دوكی شكل (آج با مقطع متغير) يا به صورت يكنواخت (آج با مقطع ثابت) بوده، و از نظر امتداد به صورت مارپيچ يا جناقی هستند.

ویژگی هایی از این قبیل (ایجاد آج بر سطح میلگرد) موجب برقراری اتصال مطلوب میان بتن و میلگرد می شود. بدین ترتیب احتمال جدا شدن بتن از میلگرد خیلی پایین می آید. میلگردهای آجدار نیز در دو دسته ترمو مکانیکی( TMT)  و میلگردهای آجدار (HSD) تولید می شوند.

_ میلگرد آجدار ترمو مکانیکی (TMT) :

میلگردهای آج دار ترمومکانیکی یا همان (TMT) تحت دمای بسیار بالایی تولید می شوند و از این رو مقاومتشان نسبت به سایر میلگردها بالا است. از ویژگی های میلگرد آجدار ترمومکانیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

_ شکل پذیری و چکش خواری بالا

_ مقاومت در برابر خوردگی

_ مقاومت حرارتی بالا

_ اقتصادی بودن و ایمنی بالا

_ عدم کاهش استحکام در اتصالات جوشکاری

_  امکان استفاده از الکترودهای معمولی برای جوشکاری

افزون بر ویژگی های مذکور می توان به خاصیت مقاومت بر زنگ زدگی و همچنین استحکام لازم در برابر زلزله افزود. کاربرد این نوع میلگردها در بتن ریزی استقامت بنا را افزایش می دهد.

این مقاطع در دمای بسیار بالا تولید شده و دارای استحکام زیادی می باشند. بتن ‌های تهیه ‌شده با این میلگردها نیز دارای استحکام و مقاومت بالاتری هستند.

میلگرد آجدار (HSD)

سطح میلگردهای آجدار (HSD) مارپیچی است. میلگردهای آجدار HSD به طورانحصاری برای انواع بتن ریزی تهیه می شوند. یکی از شاخصه های اصلی این نوع میلگرد آجدار، میزان پایین کربن به کار رفته در آن است. برخی از ویژگی های اصلی میلگرد HSD به شرح زیر می باشد:

_ قدرت اتصال بالا: میلگردها به دلیل استحکام و اتصال پذیری بالای خود در هنگام استفاده با بتن به خوبی شناخته شده اند.

_ قابلیت جوشکاری: از آنجایی که این میله ها دارای سطح کربن کمتری هستند، نسبت به میلگردهای معمولی 100% قابلیت جوشکاری دارند.

_ استحکام کششی بالا: میلگردهای HSD  دارای استحکام کششی بالایی هستند. آن ها خدمات ارزنده ای را در فرآیند ساخت و ساز ارائه می دهند، جایی که خم شدن و خمش مجدد مورد نیاز است.

_ دامنه کاربرد گسترده: این میله ها دارای طیف گسترده ای مانند در ساخت سازه های مسکونی، تجاری و صنعتی، پل ها و غیره هستند.

_ چکش خواری بالا: سبک بودن در عین داشتن استحکام بالا.

خاصیت جوش پذیری این نوع میلگرد آجدار به صورت 100 درصد است و عمدتا برای ساخت ساختمان هایی با کاربری صنعتی، تجاری و همچنین پل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد آجدار پیچیده(کلاف)

قیمت میلگرد

به میلگردهایی با  رویه آجدار گفته می شود که از پیچانده شدن میلگرد آجدار بدست کمی آید. در اين نوع ميلگردها، علاوه بر آج اوليه ميلگرد، يك خط مارپيچ بر روي ميلگرد نيز به چشم مي خورد كه هرچه ميزان تابانيدن ميلگرد بيشتر باشد گام اين خط كمتر خواهد بود.

_ انواع میلگرد به لحاظ استقامت

بسته به نوع مواد بکار رفته در تولید میلگرد، انواع مختلفی از میلگردها وجود دارد:

1. میلگرد اروپایی

2. میلگرد اپوکسی

3. میلگرد گالوانیزه

4. میلگرد فولادکربن

5. میلگرد فایبرگلاس لیمر (GFRP)

6. فولاد ضد زنگ

_ میلگرد اروپایی: میلگرد اروپایی از منگنز ساخته شده است و داشتن این ویژگی باعث می شود تا به راحتی خم شوند. آن ها در مناطقی که مستعد شرایط آب و هوایی شدید مانند زلزله، طوفانی یا گردبادند، مناسب نیستند. این نوع میلگرد از لحاظ هزینه ای اقتصادی و مقرون به صرفه اند.

_ میلگرد اپوکسی: میلگرد اپوکسی، میلگرد مشکی با روکش اپوکسی است. استحکام کششی یکسانی دارد، اما 70 تا 1700 برابر در مقابل خوردگی مقاوم تر است. با این حال، پوشش اپوکسی فوق العاده ظریف است. هرچه آسیب بیشتر به پوشش وارد شود، مقاومتش درمقابل خوردگی کاهش می یابد.

_ میلگرد گالوانیزه: میلگرد گالوانیزه تنها چهل برابر بیشتر از میلگرد سیاه در برابر خوردگی مقاوم است، اما آسیب رساندن به پوشش میلگرد گالوانیزه دشوارتر است. از این نظر ارزش بیشتری نسبت به میلگرد با روکش اپوکسی دارد. با این حال، گرانتر از میلگرد با روکش اپوکسی است.

_ میلگرد فولاد کربن: همانطور که از نام آن پیداست، از فولاد کربنی ساخته شده است و به دلیل رنگ کربنی آن معمولا به نوار سیاه معروف است. عیب اصلی این میلگرد خوردگی آن است که بر روی بتن و سازه تأثیر منفی می گذارد. نسبت استحکام کششی، میلگرد سیاه را به یکی از بهترین انتخاب ها تبدیل می کند.

_ میلگرد فایبرگلاس لیمر (GFRP): GFRP از فیبر کربن ساخته شده است. از آنجایی که از فیبر تشکیل شده است، خمش آن مجاز نیست. در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و در مقایسه با میلگردهای دیگر گران است.

_ فولاد ضد زنگ: میلگرد فولادی ضد زنگ گرانترین میلگرد موجود است که چندین برابر قیمت میلگرد با روکش اپوکسی است. همچنین بهترین میلگرد موجود برای اکثر پروژه ها است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه شرایط به جز منحصر به فردترین شرایط، اغلب بیش از حد است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه شرایط به جز منحصر به فردترین شرایط، اغلب بیش از حد است؛ اما برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگرد فولادی ضد زنگ 1500 برابر بیشتر از میلگرد سیاه در برابر خوردگی مقاوم است. نسبت به سایر انواع میلگردهای مقاوم در برابر خوردگی یا ضد خوردگی مقاوم تر است و می توان آن را در مزرعه خم کرد.

قیمت میلگرد

_ انواع میلگرد از نظر روند تولید و ساخت

میلگرد ها ازنظر روند تولید به سه  دسته تقسیم بندی می شوند:

_ فولاد گرم نورد شده

_ فولاد سرد اصلاح شده، كه براثر انجام عمليات مكانيكي نظير پيچانيدن، كشيدن، نورد كردن يا گذرانيدن از حديده، بر روي ميلگردهاي گرم نورد شده در حالت سرد به دست مي آيد.

_ فولاد گرم اصلاح شده يا فولاد ويژه، كه بر اثر انجام عمليات مكانيكي نظير گرمايش و آب دادن، بر روي ميلگردهای گرم نورد شده در حالت گرم به دست می آيد.

قیمت میلگرد

_ محاسبه وزن میلگرد

هر شاخه میلگرد 12 متری متناسب با استاندارد جهانی محاسبه می شود. وزن میلگرد را می توانید طریق فرمول زیر محاسبه کنید:

قیمت روز میلگرد

_ قیمت روز میلگرد

در همان ابتدا اشاره شد که میلگرد و سایر محصولات فولادی قیمت ثابتی نداشته وعوامل مختلف در افزایش و کاهش این محصول به طور مستقیم تأثیر گذارند. در میان آن ها نوسانات قیمت ارز، طلا، بنزین و بورس از عوامل موثر در تعیین قیمت روزانه میلگرد هستند. کارشناسان ما در توسعه تأمین رام برای دسترسی آسان شما به قیمت ها، به طور روزانه قیمت میلگرد کارخانه های مختلف مانند ذوب آهن اصفهان، راد همدان، ظفر بناب و غیره را بروزرسانی کرده و این امکان را برای شما فراهم می کند تا خیلی سریع به قیمت روز میلگرد موجود در کلیه کارخانه هایی که در زمینه تولید میلگرد فعالیت دارند، دسترسی یابید. در ضمن  قیمت روز میلگرد در کانال لحظه ای میلگرد به صورت روزانه قرار داده می شود.

_ کانال لحظه ای میلگرد

از آنجایی که قیمت محصولات فولادی در طول روز دارای نوسان است، کاربران آن معمولا برای دریافت لحظه ای قیمت روز میلگرد با مشکل روبرو می شوند. از طرفی دیگر دستیابی سریع و لحظه ای تغییرات در نرخ تمامی محصولات بازار فولاد برای کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، امری ضروری است. شرکت زنجیره توسعه تأمین رام در راستای ارائه خدمات و جلب رضایت مشتریان عزیز و گرامی اش، اخبار و قیمت روز میلگرد و سایر مصولات فولادی را به طور روزانه درکانال تلگرام قرار می دهد. لازم به ذکر است با توجه به نوسانات قیمت و تغییر لحظه ای قیمت و همچنین دریافت اطلاعات ضروری در مورد مشاوره و خرید محصولات فولادی می توانید با کارشناسان ما در زنجیره توسعه تأمین رام از طریق شماره تماس زیر ارتباط برقرار نمایید.

شماره تماس: 71400040-021

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست