میلگرد آجدار چیست

folder_openمیلگرد
commentبدون دیدگاه
میلگرد آجدار چیست

میلگرد از مقاطع فولادی پرکاربردی است که در انواع مختلف با کاربری های متفاوت دربازار موجود است. عملکرد اصلی میلگرد بهبود کیفیت و مقاومت کششی بتن در برابر نیروهایی است که بر آن وارد می شود و به اصطلاحی بتن را مسلح می سازد. دو نوع اصلی این محصول فولادی با عنوان میلگرد ساده و میلگرد آجدار در سایزهای مختلف به بازار عرضه می شود. میلگرد ساده دارای سطحی صاف است و انواع مختلف آن متناسب با نیاز در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دیگر میلگرد آجدار است. همه ی ما کم و بیش میلگرد آجدار را در ساختمان سازی های اطراف محیط زندگی مان از نزدیک دیده ایم. در ادامه بررسی خواهیم کرد که میلگرد آجدار چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ میلگرد آجدار از آن جهت که جذب و چسبندگی اش درون بتن می شود، استفاده می شود. با در نظر گرفتن کاربرد مهم و میزان مصرف آن در ساختمان سازی ، قیمت میلگرد آجدار در یک پروژه ی ساخت و ساز می تواند نقش مهمی داشته باشد و بهتر است که پیش از خرید اطلاعاتی در مورد سایز، استانداردها و همچنین ویژگی های میلگرد آجدار کسب نمایید تا بتوانید محصول مورد نظر را با قیمت مناسب خرید کنید. این محصول فولادی سایز و انواع مختلفی داشته و توسط کارخانه های متعدد با وزن های مختلفی به صورت شاخه ای و کلاف شده تولید شده و قیمت های متنوعی دارد که معمولا با نوسان همراه است. ازاین رو بهتر است که قیمت ها را به صورت روزانه دریافت کنید و یا این که با توجه به تنوع محصولات و کارخانه های تولیدی، نوسانات قیمت میلگرد و مباحث فنی و تخصصی همواره استفاده از مشاوره افراد متخصص می تواند در خریدی مطمئن موثر باشد.

میلگرد آجدار چیست

میلگرد آجدار چیست

میلگرد آجدار با نام انگلیسی (ribbed steel rebar) میله فلزی تو پُر است. همانطور که از نام آن مشخص است، سطح این میلگرد دندانه دار و به عبارتی آجدار است. آج های سطح میلگرد به شکل های مختلف مارپیچی، جناقی و مرکب می باشد، اما در بازار این میلگردها را با علامت اختصاریشان می شناسند. میلگرد های آجدار به ترتیب A2، A3 و A4 تعریف می شوند. میلگرد A1 هم همان میلگرد ساده است. در مقالات گذشته بررسی کردیم که میلگرد ساده چیست و چه کاربردهایی دارد. میلگرد A3 یا میلگرد جناقی در صنعت ساختمان سازی بیش ترین کاربرد را دارد، زیرا نسبت به سایر انواع خود بیش ترین میزان مقاومت کششی را داراست. لازم به ذکر است که میلگرد آجدار نسبت به میلگرد ساده، دارای استحکام بالاتری می باشد.

کاربرد میلگرد آجدار

میلگرد آجدار با توجه به ویژگی هایی که دارد، بیش تر در ساختمان سازی مورد استفاده قرارمی گیرد. در ساختمان سازی از میلگرد آجدار برای ساخت بتن آرمه و به عبارتی مسلح ساختن بتن استفاده می شود. همانطور که می دانید بتن از مصالح پر مصرف در ساختمان سازی است. بتن در مقابل فشار مقاومت بالایی دارد، با این وجود این ماده در برابر نیروهای خمشی و کششی و همچنین پیجش همچنان ضعیف عمل می کند. حال میلگرد به عنوان یک عنصر کمکی، مقاومت بتن را در برابر نیروهای کششی افزایش می دهد، اما چگونه؟ بدین صورت که با اضافه شدن میلگرد به بتن و همچنین افزودن کابل های فولادی مقاوم، ضعف موجود در مقابل نیروهای وارده بر بتن، تقویت می شود. مناسب ترین میلگرد آجدار برای این مورد میلگرد آجدار فولادی است، دلیل اصلی این است که انبساط حرارتی وهمچنین مدول الاستیسیته بالایی دارد. همچنین آرماتورهای آجدار موجب افزایش پیوند میان میلگردو بتن می شود.

انواع میلگرد آجدار

همانطور که پیش تر اشاره شد، میلگرد آجدار در سه استاندارد تولید می شود که به شرح زیر می باشد:

میلگرد آجدارA2 (آجدارمارپیچی): میلگردآجدار مارپیچی یا همان میلگرد A2 از آرماتورهای نیمه سخت به حساب می آید. این نوع به دلیل درصد کم کربن در ترکیبات اولیه اش، قابلیت خمشی بالایی دارد. آج های ایجاد شده در سطح این میلگرد به صورت مارپیچی یا فنری (spiral) است. این فرم میلگرد معمولا برای عملیات خاموت زنی مورد استفاده قرار می گیرد و سایز های 8، 10 و 16 بیش ترین کاربرد را دارد. این میلگرد به میلگرد آج 340 نیز معوف هست.

میلگرد آجدار A3 (آجدار جناقی یا دوکی شکل): میلگرد آجدار جناقی یا دوکی شکل معمولا با نام میلگرد 400 نیز شناخته می شوند. دلیل نامیده شدن میلگرد آجدار جناقی ایجاد آج های جناقی یا هشتی شکل است. بیش ترین کاربرد این میلگرد آجدار در ساختمان سازی است. این میلگرد حدود 27 تا 28 درصد حاوی کربن است و به همین دلیل در دسته ی میلگرد خشک قرارمی گیرد. باتوجه به سختی و شکننده بودنش در جوشکاری و تغییر شکل با زاویه ای تند کاربردی ندارد. از لحاظ قیمت هم باید گفت که قیمت میلگرد آجدار A3 نسبت به A2 گران تر می باشد.

میلگرد آجدار A4: نوع بعدی میلگرد آجدار (مرکب) با عنوان A500 و A520 شناخته شده است. این میلگرد نسبت به انوع قبلی سخت تر است. کاربرد اصلی آن در صنعت و همچنین ساختمان سازی می باشد. نکته ی قابل توجه این است که قیمت این محصول نسبت به میلگرد آجدار A2 وA3 بالاتر است.

قیمت میلگرد آجدار

قیمت میلگرد آجدار ا توجه به سایز و انواع مختلفش متفاوت می باشد. به عنوان مثال قیمت میلگرد 10 آجدار مارپیچی نسبت به میلگرد 10 آجدار جناقی متفاوت می باشد. قیمت این محصول فولادی نیز متاثر از نوسانات بازار متغیر می شود. از این رو برای این که خریدی مقرون به صرفه داشته باشید، بایستی به طور روزنه از قیمت ها اطلاع یابید. شما می توانید قیمت روز میلگرد آجدار را از طریق سایت و کانال تلگرام دریافت نماید. همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر و ثبت سفارش با کارشناسان این مجموعه با شماره زیر ارتباط برقرار نمایید.

شماره تماس: 71400040-021

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست