معرفی قیمت انواع ورق

folder_openورق
commentبدون دیدگاه
قیمت ورق

قیمت ورق

ورق های فلزی یا (Sheet Metal) به صفحات مسطح و صاف فلزی گفته می شود. این صفحات در طی فرآیندهای صنعتی نازک شده و با ضخامت های مختلف با استانداردهای مورد نیاز به صورت کویل و شیت(فابریک) تولید می شوند. هر یک از انواع ورق های فلزی برای هدف خاصی تولید می شوند. فلزات مختلفی در تولید ورق های فولادی به کار می رود و متناسب با جنسی که دارند در بخش های مختلف ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. فلزاتی چون مس، برنج، آلومینیوم، فولاد، قلع و غیره در بازار به صورت ورق در بازارآهن یافت می شوند. عمدتا از ورق های فلزی برای ساخت بدنه و بال های هواپیما، سقف ساختمان و سایر موارد استفاده می شود. قیمت ورق های فلزی مانند سایر محصولات فولادی متاثر از عوامل مختلف بوده و نوسان های زیادی را تجربه کرده و از این رو قیمت های ورق نیز مانند سایر محصولات فولادی به صورت روزانه اعلام می شود. اطلاع لحظه ای از قیمت های ورق های  فولادی باعث می شود تا شما ورق فلزی مورد نظر خود را با مطلوب ترین قیمت خریداری نمایید.

اصطلاح ورق کاری

ورق کاری یا به اصطلاحی دیگر Sheet metal Working به مجموعه عملیاتی گفته می شود که جهت فرم دادن ورق ها صورت می گیرد. همانطور که پیش تر بدان اشاره شد، ورق یکی از انواع اصلی توزیع فلز است که در فلزکاری کاربرد فراوان دارد و به سادگی می توان آن ها را به اشکال مختلف آن ها را برش داده و خم کرد. اگر به اطراف خود توجه کرده باشید، خواهید دید که اجزا و قطعات موجود در اطراف شما توسط فرایندهای ورق کاری از ورق های فلزی ساخته شده اند. ضخامت ورق های فلزی متفاوت است. ورق های خیلی نازک را فویل می نامند. علاوه براین ورق های با ضخامت بیش از ۶ میلی متر را پلیت یا فولاد ساختمانی می نامند. در بازار ایران ورق ها به صورت کویل یا صفحات تخت عرضه می شوند. علاوه براین فلزات مختلفی از قبیل آلومینیوم، برنج، مس، فولاد، قلع، نیکل و تیتانیوم به صورت ورق در بازار موجود هستند.

به عبارتی دیگر از عملیات متفاوتی در ساخت قطعات فلزی از ورق استفاده می‌شود. در عین حال، با توجه به این که عمده عملیات‌ فوق با دستگاه های پرس و با کمک قالب های منحصربه فردی انجام می شود که به اصطلاح به آن ها پرسکاری گفته می شود.عملیات ورق کاری متعدد و متنوع است، که از جمله مهم ترین و کاربردی ترین آن می توان به عملیات های برشکاری، خم کاری، کشش عمیق، فرایندهای اتصال و مونتاژ ورق ها اشاره کرد. لازم به ذکر است که ورق های فلزی در ضخامت های مختلف و به دو شکل کویل و شیت (فابریک) تولید می شوند.

انواع ورق

ورق های فلزی درانواع مختلفی به دو شیوه ی نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند. ورق های تولیدی حاصل از نورد سرد ورق های روغنی، رنگی و گالوانیزه بوده و در روش تولید به صورت  نورد گرم نیز محصولاتی به شکل رول و شیت تولید شده که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته می شود:

_ ورق سیاه

_ ورق روغنی

_ ورق آجدار

_ ورق گالوانیزه

_ ورق استیل

_ ورق رنگی

_ ورق اسیدشوی

_ ورق کرکره ای

_ ورق سیاه

قیمت ورق

یکی از روش های تولید ورق های فلزی با ضخامت کم، نوردگرم ( Hot Rolling) بوده و محصول حاصل از این روش تولیدی را ورق نوردگرم یا به عبارتی دیگر ورق سیاه می نامند. ورق های فلزی در این روش در دمایی بالاتر از 930 درجه سانتی گراد تحت عملیات نورد  فشاری قرار می گیرند. فرم پذیری ورق ها بر اثر این عملیات بهینه می شود. جالب است بدانید که ذوب اجزای اولیه و تشکیل دهنده ی ورق تحت دمای بالا موجب می شود تا رنگ سطح محصول تولیدی مات گردد. به همین دلیل آن ها این نوع ورق ها را ورق سیاه می نامند. ورق سیاه به لحاظ مواد و متریال اولیه ی تشکیل دهنده اش، کاربرد و شکل ظاهری منحصر به فرد خود را دارد و به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود.  انواع ورق سیاه از نظر ظاهری به شرح زیر می باشند:

_ ورق سیاه فابریک(شیت) : ورق سیاه فابریک یا شیت به ضخامت هایی با اندازه 15 میلی متر به بالا و در انواع سایز ها تولید می شوند، اما پرکاربردترین سایز های آن 1000*2000، 1250*2500، 1000*6000، 1500*6000، 2000*6000 و 2000*12000 می باشند.

_ ورق سیاه رول شده( کویل یا کلاف): ورق سیاه رول شده یا کلاف با ضخامتی مابین 1.5-15 میلی متر و طولی نامحدود و عرضی به اندازه های 100، 125، 150 و 200 سانتی متری تولید و به بازار فولاد عرضه می شود.

سطح سختی ورق نورد گرم را میزان کربن به کار رفته در فولاد مشخص می کند. در میان انواع ورق سیاه از نظر کاربرد و میزان کربن به کار رفته  در آن می توان به ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی اشاره کرد:

_ورق سیاه صنعتی: گرید اصلی برای ورق سیاه ST52 می باشد. درصد کربن موجود درترکیب ورق سیاه صنعتی بالا بوده و عمدتا برای صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

_ ورق سیاه معمولی: گرید ورق سیاه معمولی ST37 است. درصد کربن به کار رفته ترکیبات ورق سیاه معمولی کمتر از ورق سیاه صنعتی می باشد و در نتیجه دارای سختی کمتری بوده و در صنایع سبک تری مانند ساختمان سازی کاربرد دارد.

*لازم به ذکر است بدانید که St علامت اختصاری Strenght (استحکام) است و عدد بعد از آن میزان سختی ورق را مشخص کرده و بر حسب کیلومتر برسانتی مترمربع می باشد.

_ ورق روغنی

قیمت ورق

در بازار محصولات فولادی ورق روغنی را با عنوان ورق سرد نیز می شناسند. از دلایل اصلی نامیدن آن بایستی فرآیند تولید (به صورت نورد سرد) و شکل ظاهری آن اشاره کرد. از طرفی دیگراین نوع ورق روغن کاری می شود تا از زنگ زدگی اش جلوگیری شود. از ویژگی های بارز ورق های روغنی می توان خاصیت فرم پذیری بالا، مقاومت در برابر فشار و خاصیت لعاب پذیری آن اشاره کرد. ورق های روغنی دارای سطح شفافی هستند. ورق های روغنی بر اساس نوع آلیاژ و فرآیند حرارتی در چهار نوع زیر دسته بندی می شوند:

_ ورق روغنی ST12

_ ورق روغنی نیمه کششی ST13

_ ورق روغنی فوق کششی ST14

_ ورق روغنی فوق فوق کششی ST16

هر یک از انواع ورق های روغنی بالا دارای استحکام و قابلیت کششی متفاوتی از هم می باشند که در قیمت نهایی آن ها نیز به طور مستقیم تأثیر دارد.

 * به طور کلی در صنعت فولاد به ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند ورق سیاه و به ورق های تولیدی با نورد سرد ورق روغنی گفته می شود. علاوه برموارد مذکور این دو نوع ورق پایه ساخت ورق گالوانیزه می باشند.

_ ورق آجدار

قیمت ورق

یکی از انواع ورق های کاربردی درصنعت ورق آجدار می باشد. این ورق با نام های دیگری چون ورق کف سازی، ورق شطرنجی و یا ورق برجسته نیزشناخته شده است. نام انگلیسی این مقطع فولادی Checker plate می باشد. ورق های آجدار به دلیل تخت بودن و قابلیت جوشکاری بالایی که دارد برای موارد صنعتی و غیر صنعتی بخصوص عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های آجدار از جنس استیل، آلومینیوم، گالوانیزه وهمچنین آهنی در بازارموجود می باشند. ورق های آجدار در مجموعه ای از طرح ها، پرداخت ها، درجه‌ ها، ضخامت ها عرضه می شود و می توان آن ها را در اندازه های مختلف برش داد و برای طیف وسیعی از صنایع استفاده کرد.

ورق های آجدار کاملاً چکش خوار بوده و می توان آن را خم یا رول کرد و از آن ها برای موارد مورد نیاز استفاده نمود.

_ ورق گالوانیزه

قیمت ورق

سازه های فولادی در عین مقاوم بودنشان در برابر طوفان و آتش سوزی، در مقابل عواملی چون رطوبت آسیب پذیرند و اگر سطح آن ها پوشش داده نشوند، در مدت زمان طولانی دچار زنگ زدگی خواهند شد. بنابراین می بایستی از روش هایی استفاده شود که از آن ها در مقابل فرسایش و خوردگی جلوگیری کند. برای ایمن سازی و جلوگیری از آسیب دیدن محصولات فلزی روش های مختلفی وجود دارد. در میان انواع روش ها گالوانیزه کردن آن ها وجود دارد. ورق های گالوانیزه به دلیل پوششی که در سطح خود دارند، دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند و از این رو برای بناها و محصولاتی که در معرض رطوبت قرار می گیرند مناسب می باشند. بدین صورت که سطح ورق فلزی را با “فلز روی”  می پوشانند. این سطح پوشش به گونه ای است که اگر از بین رفته و یا بشکند، ورق فولادی را از آسیب های زنگ زدگی مصون می سازد. لازم به ذکر است که بدانید قیمت ورق  گالوانیزه از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه می باشد. بدین ترتیب در میان انواع ورق های فولادی توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده است.

گالوانیزه گردن ورق های فولادی نیز به دو شیوه روش حرارتی (گالوانیزه گرم) و الکتروپلات (الکتروگالوانیزه) انجام می پذیرد.

_ ورق استیل

قیمت ورق

 

_ ورق آلومینیوم

قیمت ورق

ورق آلومینیوم حاصل نورد آلومینیوم می باشد. این نوع ورق ها دارای مقاومت بالایی نسبت به خوردگی می باشند، فرم دهی مناسب و همچنین رسانایی حرارتی والکتریکی بالایی دارند. ورق های آلومینیومی عمدتا برای پوشش تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است بدانید که با وجود جوش پذیری بالا ورق های آلومینیومی خاصیت مکانیکی پایینی دارند. ورق های آلومینیومی بیشتر برای مواردی چون ساخت لوازم خانگی، بسته بندی مواردغذایی و دارویی، صنعت حمل ونقل و سایر موراد مورد استفاده قرار می گیرد.

_ ورق مسی

قیمت ورق

یکی از کاربردی ترین محصولات فولادی پسا ز ورق آلومینیوم، ورق مسی می باشد. این ورق جهت کاربردهای گوناگون در ابعاد وسایز های مختلف تولید و به بازارعرضه می شود. به دلیل کاربرد فراوان این محصول فولادی برای مصرف کنندگان مهم است که قیمت ورق مسی را بدانند. کارشناسان فروش زنجیره توسعه تأمین رام، به صورت روزانه ولحظه ای قیمت ورق مسی را علام خواهند کرد و شما می توانید جهت اطلاع از آخرین قیمت ها با شماره تماس های این مجموعه تماس گرفته ویا عضو کانال تلگرام شوید.

شماره تماس: 71400040-021

_ ورق رنگی

قیمت ورق

ورق رنگی را می توان در دسته ورق های گالوانیزه قرار داد. همانطور که در بالا اشاره شد، امکان اکسید شدن ورق های گالوانیزه در مقابل رطوبت وجود دارد. با توجه بدین موضوع، در زمان تولید روی این ورق ها با لایه ای از رنگ الکترواستاتیک پوشیده شده که علاوه بر افزایش استحکام ورق، ظاهری جذاب به آن می افزاید. ورق رنگی با این فرآیند تولید می شود. جالب است بدانید که فرآیند گالوانیزه کردن ورق های رنگی به دو شیوه ی نورد گرم و نورد سرد انجام می شود. ضخامت روکش محافظ در ورق های رنگی در نورد گرم چیزی مابین 100 تا 300 میکرون بوده و مقاومت ورق را نیز افزایش می دهد. در مقابل ضخامت پوشش رنگی در روش نورد سرد کمتر از 25 میکرون است.

با توجه به موارد مذکور می توان به این نتیجه رسید که گالوانیزه کردن ورق های رنگی باشیوه نورد گرم نبست به شیوه نوردسرد موجب مرغوب تر شدن ورق شده و روکش محافظ آن دارای ضخامت بیش تری می شود. قیمت ورق رنگی نیز متفاوت بوده و شما می توانید جهت اطلاع از قیمت ورق رنگی ، ابعاد و سایر موارد مورد نظر با کارشناسان این مجموعه در ارتباط بوده و محصول دلخواه خود را خریداری نمایید.

شماره تماس: 71400040-021

ورق های رنگی در موارد زیر بیش ترین کاربرد را دارند:

صنعت ساخت و ساز، تولید و ساخت لوازم خانگی مانند لباس شویی، صنعت حمل و نقل مانند ساخت ماشین آلات صنعتی، صنایع فلزی مانند کابینت و انواع تجهیزات فلزی

_ ورق کرکره ای

قیمت ورق

ورق کرکره ای از دسته ورق های گالوانیزه ی طرح دار محسوب می شود. ظاهر ورق کرکره ای موجدار بوده و درانواع سایز و ضخامت تولید می شود.این نوع ورق درمقابل رطوبت وسایر عوامل خورنده استقامت بالایی دارد. بیش ترین کاربرد این محص.ل فولادی برای کرکره هایمغازه گرفته تا سقف های شیروانی و حتی آلاچیق ها می باشد.

ورق فلزی کرکره نوعی ورق گالوانیزه طرح دار می باشد که در ارتباط با رطوبت و سایر عوامل خورنده مقاومت بالایی دارد. فرم ورق کرکره دقیقا به شکل ورق سینوس موج دار است که سایز و ضخامتی متقاوت داشته و برای انواع مصارف مختلف از سقف شیروانی گرفته تا آلاچیق و کرکره مغازه ها کاربرد دارد.

_ ورق اسیدشویی

قیمت ورق

یکی از انواع ورق های فولادی، ورق اسیدشوی می باشد که از ورق نورد گرم یا ورق سیاه تولید شده و طی فرآیندهایی اسیدشوی می شود. سطح فلزات دارای ناخالصی هایی می باشد که ممکن است تأثیری منفی بر عملکردشان داشته باشد. بدین منظور جهت افزایش و بهبود کیفیت ورق و زدودن آلودگی از سطح ورق ها طی فرآیندی اسیدشوی می شود. قیمت ورق اسید شوی متاثراز ابعاد، وزن وضخامت آن می باشد. علاوه بر این مورد، عواملی چون نوسانات ارز و غیره نیز بر قیمت نهایی این محصول تأثیر گذار است.

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست