قیمت نفت در سال 2023 به کجا می رود؟

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

قیمت نفت در سال 2023 به کجا می رود؟

در آغاز سال 2023، عوامل متعددی در تعیین روند کوتاه مدت و میان مدت قیمت نفت در سال جاری نقش دارند. نگرانی ‌های عرضه و تقاضا، تشدید سیاست ‌های پولی در سطح جهانی، انتظارات کاهش شدید رشد اقتصادی و رکود های احتمالی، و بازگشایی چین با موج خروج از کووید، همگی بر قیمت نفت خام تأثیر می ‌گذارند.

در هفته اول سال 2023، قیمت نفت در دو روز اول معاملات، 9 درصد کاهش یافت که بدترین شروع یک سال از سال 1991 تا الان بوده است. (جیمی مک‌گیور ستون ‌نویس رویترز)، اشاره می‌ کند که احتمالاً نشان می‌ دهد که «تورم گسترده‌ تر به اوج خود رسیده است و ممکن است در ماه ‌های آینده به سرعت کاهش یابد».

تغییر سالانه شاخص نفت خام آمریکا، WTI نیز طی دو ماه گذشته چندین بار منفی شده است. به گفته مک‌گیور، اثرات پایه، یعنی قیمت ‌ها و نرخ تورم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، در حال کاهش است و می‌تواند نشان ‌دهنده کاهش تورم در کالاهای انرژی باشد که می‌تواند کاهش تورم گسترده‌ تر را تشدید کند تا به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو نزدیک ‌تر شود. .

با این حال، طبق صورت جلسه کمیته بازار آزاد فدرال از نشست دسامبر منتشر شده در این هفته، فدرال رزرو موضع جنگ طلبانه و عزم خود را برای مبارزه با تورمی که “مداوم” و در “سطح غیرقابل قبول بالایی” است، رها نمی کند. .

هیچ یک از شرکت ‌کنند گان پیش ‌بینی نکردند که شروع کاهش نرخ هدف وجوه فدرال در سال 2023 مناسب باشد. شرکت‌ کنند گان به طور کلی مشاهده کردند که یک سیاست محدود کننده باید حفظ شود تا زمانی که داده ‌های دریافتی اطمینان حاصل کنند که تورم در مسیر نزولی پایدار تا 2 درصد است. فدرال رزرو گفت که احتمالاً کمی طول می کشد.

شرکت ‌کنند گان موافق بودند که داده ‌های تورم دریافتی در ماه ‌های اکتبر و نوامبر کاهش خوشایند در سرعت ماهانه افزایش قیمت‌ ها را نشان می ‌دهد، اما آنها تأکید کردند که برای اطمینان از اینکه تورم در مسیر نزولی پایدار قرار دارد، شواهد قابل‌ توجهی از پیشرفت لازم است.

این هفته، جیمز بولارد، رئیس بانک مرکزی سنت لوئیس، گفت که چشم انداز فرود نرم برای اقتصاد ایالات متحده در مقایسه با پاییز 2022، به لطف بازار کار قوی و انعطاف پذیر، افزایش یافته است.

نرخ بهره هنوز در منطقه ای نیست که ممکن است به اندازه کافی محدود کننده در نظر گرفته شود، اما در حال نزدیک تر شدن است. با این وجود، نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی همچنان ادامه دارد. تقاضای ضعیف فعلی نفت در ایالات متحده و چین به چشم انداز نزولی فوری قیمت نفت می افزاید.

نفت در تلاش است تا رشد کند، اما نگرانی ‌های مربوط به تقاضا، سود را کم نگه می ‌دارد. (اد مویا، تحلیلگر ارشد بازار آمریکا) در روز پنج ‌شنبه گفت: سعودی ‌ها قیمت‌ ها را کاهش می‌دهند، زیرا به نظر می‌ رسد که چشم ‌انداز کوتاه ‌مدت تقاضای نفت خام از بازگشایی قوی چین چندان تقویت نمی ‌شود. پس از فروش انبوه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه افزایش یافت. همچنین گفت با این حال، گزارش هفتگی EIA نشان داد که تقاضای ضمنی بنزین در هفته گذشته به بیشترین میزان از مارس 2020 کاهش یافته است و تقاضای نفت خام و تقطیر نسبت به هفته گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

استراتژیست ‌های ING روز پنجشنبه گفتند: «بازار نفت در کوتاه ‌مدت عرضه بهتری دارد و ریسک‌ ها احتمالاً به سمت نزول منحرف می ‌شوند. با این حال، تراز نفت ما از سه ماهه دوم تا پایان سال شروع به انقباض در بازار می کند، که نشان می دهد ما باید از سه ماهه دوم به بعد شاهد افزایش قیمت ها باشیم همچنین گفتند : شکی نیست که روند غالب نزولی است، بازار نزولی است.

همچنین نفت خام روسیه که به راحتی در دسترس است نیز نقش خود را در کاهش پیوسته ایفا کرد و همینطور انتشار هماهنگ SPR. اکنون این سوال مطرح می شود که آیا این نیروها در سراسر سال 2023 در بازی خواهند بود و آیا ارزان شدن قیمت نفت موضوع اصلی امسال خواهد بود.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست