احتمال کاهش قیمت نفت خام سبک عربستان به پایین ترین سطح 15 ماهه آسیا

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

عربستان سعودی ممکن است قیمت نفت خام سبک عربستان را به پایین ترین سطح 15 ماهه آسیا کاهش دهد.

عربستان سعودی، صادر کننده بزرگ نفت، ممکن است قیمت‌ های نفت پرچم‌ دار عرب سبک خود را به آسیا در ماه فوریه کاهش دهد، زیرا در این ماه به پایین ‌ترین حد در 10 ماه گذشته رسید، زیرا نگرانی‌ ها از مازاد عرضه همچنان بازار را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.

به گفته چهار پاسخ دهنده که توسط رویترز مورد بررسی قرار گرفتند، غول نفتی دولتی عربستان سعودی آرامکو ممکن است قیمت رسمی فروش (OSP) برای گرید ترش متوسط را در ماه فوریه حدود 1.50 دلار در هر بشکه کاهش دهد.

این باعث می‌شود که قیمت عرب لایت فوریه به سطحی که آخرین بار در نوامبر 2021 مشاهده شده بود، و حدود 1.75 دلار در هر بشکه بیشتر از میانگین عمان/دبی می‌ رسد.

چشم انداز بازار در کوتاه مدت ضعیف است. انتظار می‌رود بشکه ‌های بیشتری از روسیه به آسیا سرازیر شود، اما تقاضا در حال افزایش نیست.

این کاهش قیمت در حالی صورت می ‌گیرد که روسیه نفت خود را از اروپا به آسیا منحرف می ‌کند، پس از آن که اتحادیه اروپا واردات نفت خام از طریق دریا را از 5 دسامبر ممنوع کرد، همراه با سقف قیمتی که توسط کشورهای گروه هفت (G7) معرفی شده بود که تجارت نفت روسیه را با استفاده از منابع مالی غرب محدود می ‌کند. مانند : خدمات حمل و نقل و بیمه.

گرچه مسکو هفته گذشته فروش نفت خام را به کشورهایی که سقف قیمت نفت روسیه را رعایت می کنند ممنوع کرد، مشتریان اصلی نفت این کشور در آسیا تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت زیرا به ائتلاف سقف قیمت نپیوستند.

روسیه در ماه نوامبر به بزرگترین تامین کننده نفت خام چین و هند تبدیل شد، زیرا کشورهای آسیایی از تخفیف های شدید استفاده کردند در حالی که کشورهای غربی از تجارت با مسکو اجتناب کردند.

با وجود اینکه چین محدودیت های سختگیرانه COVID-19 خود را برداشته است، بعید است تقاضای نفت به زودی بازگردد. پاسخ دهندگان گفتند که افزایش شدید عفونت ها در کشور تمایل مردم به سفر را کاهش داده است.

OSPهای نفت خام عربستان معمولاً در حدود پنجم هر ماه عرضه می ‌شوند و روند قیمت‌ های ایران، کویت و عراق را تعیین می‌کنند و بر حدود 9 میلیون بشکه در روز نفت خام به مقصد آسیا تأثیر می ‌گذارند.

آرامکو عربستان قیمت نفت خام خود را بر اساس توصیه های مشتریان و پس از محاسبه تغییر ارزش نفت خود در یک ماه گذشته بر اساس بازده و قیمت محصولات تعیین می کند.

نویسنده:مریم اسلامی

منبع: reuters

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست