قیمت نفت به 120 دلار می رسد!

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

پیش بینی شده است که با غلبه چین بر کووید 19، ممکن است قیمت نفت به 120 دلار برسد.

نایب رئیس بازار بورس سهام نیویورک  معتقد است که اگر چین بر کووید غلبه کند، احتمال دارد که قیمت نفت به 120 دلار برسد، هرچند که  قیمت پایه او برای سال 2023 90 دلار است.

ریسک نزولی در بازارهای نفت برای رکود جهانی وجود دارد، به طوری که بازار بورس سهام نیویورک شاهد کاهش قیمت نفت تا حدود 70 دلار در نزولی ترین سناریوی خود بود.

سه محرک اصلی قیمت نفت در سال آینده احتمالاً رشد تقاضای چین، خطر رکود اقتصادی جهانی و واکنش روسیه به سقف قیمت خواهند بود.

نایب رئیس بازار بورس سهام توضیح داد که اگر چین بر کووید غلبه کند، تقاضای زیادی را به بازار خواهد افزود و همچنین افزود که قیمت پایه بازار بورس سهام برای قیمت نفت 90 دلار در هر بشکه برنت است. اگرچه احتمال کاهش تا 70 دلار در هر بشکه وجود دارد.

به گفته این کارشناس انرژی، سناریوی ارزان ‌تر نفت در صورت رکود جهانی عملی خواهد شد.

بر اساس پیش بینی  بازار بورس سهام، تقاضای نفت خام چین در سال آینده می تواند به 15.7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که افزایشی 700.000 بشکه در روز نسبت به سال 2022 خواهد بود.

در همین حال، با وجود اینکه جریان های روسیه دوباره به آسیا، به ویژه چین و هند هدایت می شوند، عرضه همچنان محدود است، در حالی که سرمایه گذاری ناکافی در تولید جدید مانع از رشد عرضه شده است.

اخیرا مدیر دارایی در چشم انداز بازار سال آینده، چین و رکود احتمالی را به عنوان دو محرک بازار نفت در سال آینده معرفی کرده است. به گفته مدیر دارایی، رکود با بسیاری از علائم هشداردهنده مانند افزایش نرخ تهاجمی بانک ‌های مرکزی، به دلیل اینکه آنها سیاست ‌های پولی خود را در تلاش برای مهار تورم «سخت ‌تر» می‌کنند، قطعی است.

عامل دیگری که بر قیمت نفت در سال آینده تأثیر می گذارد، واکنش روسیه به سقف قیمت نفت است که گروه 7 و اتحادیه اروپا در 5 دسامبر بر محموله های نفت خام روسیه اعمال کردند.

در حال حاضر، کرملین در حال نهایی کردن پاسخ خود است، اما در این بین، نفت روسیه زیر سقف معامله می شود، بنابراین صادرات به هیچ وجه قابل لمس مختل نشده است.

نایب رئیس در گفتگوی خود با خبر گذاری گفت : در این میان، سرمایه گذاران برای بازدهی به بخش نفت و گاز روی می آورند، حتی اگر برخی بر تولیدکنندگان نفت و گاز فشار وارد کنند تا تعهدات انتقالی خود را افزایش دهند.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست