قطعی گاز مجتمع فولاد میانه به دو هفته رسید

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

قطعی گاز مجتمع فولاد میانه به دو هفته رسید

نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم گفت: متاسفانه بیش از 13 روز است گاز مجتمع فولاد میانه از سوی شرکت گاز قطع شده و این امر موجب ضرر و زیان مضاعف و تعطیلی تولید و بیکاری کارگران این مجتمع شده و اشتغال غیر مستقیمِ مرتبط با این واحدهای صنعتی را با مشکل مواجه کرده است.

به نقل از پایگاه خبری آهن نیوز به نقل از خانه ملت؛ سید مرتضی حسینی نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم در مورد قطع گاز شرکت فولاد میانه گفت: انتظار داریم توجه به کارهای فرهنگی توسط صدا و سیما و سایر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و بازدارنده برای ترغیب و تشویق مردم به مصرف درست انرژی‌هایی مانند گاز بیشتر شود و یا اینکه وزارت نفت و دیگر سازمان‌های ذیربط با اتخاذ تمهیدات لازم  و بکارگیری ساز و کارهای مناسب و موثر برای جلوگیری از اسراف و هدررفت انرژی در اماکن و ساختمان های دولتی و غیردولتی اقدام کنند  تا سنگینی و بار چنین مشکلاتی به صنایعِ مولد و بخش تولید تحمیل  نشود.

وی افزود: بیش از 13 روز است گاز مجتمع فولاد میانه از سوی شرکت گاز قطع شده و این امر موجب ضرر و زیان مضاعف و تعطیلی تولید و بیکاری کارگران این مجتمع شده و از سویی اشتغال غیر مستقیمِ مرتبط با این واحدهای صنعتی را با مشکل مواجه کرده است.

حسینی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر ایمیدرو و وزارت صمت به وضعیت فولاد میانه افزود: در حالی که فولاد نیشابور همزمان با این مجموعه در دهه هشتاد و با مشارکت متخصصان میانه‌ای راه‌اندازی شده و اکنون در فاز ۱۰ توسعه‌ای خود است اما فولاد میانه در فاز دو و سه متوقف شده است!

نماینده مردم میانه در مجلس یازدهم ادامه داد: هر چند با پیگیری‌های بسیار، جذب نیرو در فاز یک را شفاف تر و منوط به برگزاری آزمون استخدامی بین متقاضیان کردیم و در تلاش هستیم با همکاری وزیر صمت و  ایمیدرو مشکلات تامین مالی پروژه فولاد سازی سرعت بیشتری بگیرد تا با بهره برداری از آن شاهد تکمیل زنجیره فولاد و ایجاد اشتغال بیشتر در میانه باشیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم یادآور شد: نخستین اولویت‌ام پس از انتخاب به عنوان نماینده مردم میانه، پیگیری موضوع فولاد با هدف شفاف‌سازی فرآیند آن و جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال بوده و در این زمینه علاوه بر سالم‌سازی و جلوگیری از فساد، موضوع بازگشت درآمدها و مالیات حاصل از فعالیت این واحد تولیدی به میانه را به طور ویژه دنبال کرده‌ایم.

وی افزود: علاوه بر این خواستار این هستیم که سالانه حداقل ۵۰ میلیارد تومان از محل نیم درصد از درآمدهای فولاد در قالب مسئولیت‌های اجتماعی برای توسعه شهرستان و حمایت از ورزش و هنر و قهرمانان و هنرمندان هزینه شود هر چند فولاد میانه در حد محدود و با اقداماتی چون خرید یک دستگاه سی تی اسکن نسبت به انجام این مسئولیت‌ها اقدام کرده اما این کافی نیست و تلاش می‌کنیم این موضوع ضابطه‌مند و گسترده‌تر شود.

نماینده مردم میانه در مجلس با اشاره به درآمد ماهانه‌ ۵۰۰ میلیارد تومانی فروش فولاد اسفنجی در مجتمع میانه،  بر لزوم صرف هزینه‌ بخشی از این درآمدها برای توسعه و افزایش تولید و اشتغال مردم بومی تاکید کرد و افزود: در همین راستا در ملاقات با وزیر اقتصاد در شهریور امسال، دستور بازگشت درآمدهای مالیاتی این مجموعه به میانه را گرفتیم و علاوه بر این تاکید کردیم تا برای تسهیل فرآیند فروش و صادرات فولاد، دفتر گمرکی در محل این شرکت در میانه راه اندازی شود.

حسینی تعطیلی فازهای ۲ و ۳ فولاد میانه را مربوط به قطع گاز در حدود دو هفته گذشته دانسته و گفت: هرچند در دوره مدیریت جدید جلوی ضرر و زیان و بکارگیری بی ضابطه نیروها نسبت به سال های قبل گرفته شده  اما انتظار می رود  مدیرعامل ایمیدرو در طول دوره های ۳ ماهه با بازدید و پیگیری، در صدد رفع مشکلات این واحد صنعتی باشد.

وی یادآور شد: اگر روندهای نامناسب و معیوب قبلی در فولاد میانه اصلاح نشود نمی توان نسبت به خروج این واحد از زیان انباشته سال های گذشته امیدوار بود البته با پیگیری نمایندگان میانه و تغییر و تحولی که در مدیریت این مجموعه صورت گرفت و علیرغم وجود قصور و بی توجهی صورت گرفته در سالهای قبل، میزان ضایعات فولاد میانه از ۹ درصد به ۴ درصد کاهش یافته و حتی ظرفیت تولید آن چند هزار تن نیز افزایش یافته است.

گردآورنده: سولماز ضیائی کیان

منبع: آهن نیوز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست