فدرال رزرو چطور تورم را ارزیابی می کند

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

فدرال رزرو چطور تورم را ارزیابی می کند

شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی بدون احتساب مواد غذایی و انرژی 0.6 درصد در ماه افزایش یافته و 4.7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. همچنان وال استریت به ترتیب انتظار 0.5% و 4.4% را داشت. افزایش اصلی PCE در دسامبر 0.4٪ و 4.6٪ بود. تورم کل مواد غذایی و انرژی، به ترتیب 0.6 و 5.4 درصد افزایش یافت، در مقایسه با 0.2 درصد و 5.3 درصد در دسامبر. بازارها پس از این گزارش سقوط کردند و میانگین صنعتی داوجونز در معاملات صبح حدود 500 واحد کاهش یافت. «داده های تورم قوی صبح امروز به موج اخیر اخبار غیردوستانه بازار ادامه داد.

مت پرون، مدیر تحقیقات Janus Henderson Investors گفت: این می تواند نرخ سیاست را برای مدت طولانی تر از آنچه بازار انتظار داشت بالاتر نگه دارد، که به نوبه خود احتمالاً بر درآمد فشار خواهد آورد. در حالی که ما نشانه هایی را می بینیم که تورم در نهایت تعدیل خواهد شد، نرخ های بالاتر برای مدت طولانی تری ضرر خواهد داشت. مخارج مصرف‌کننده نیز با افزایش قیمت‌ها بیش از حد انتظار افزایش یافت و 1.8% در ماه در مقابل برآورد 1.4% افزایش یافت. با تعدیل تورم، قیمت ها 1.1 درصد افزایش یافت. درآمد شخصی تعدیل شده برای تورم 1.4 درصد افزایش یافته است، که بالاتر از برآورد 1.2 درصد است. نرخ پس انداز شخصی نیز افزایش یافت و به 4.7 درصد رسید.

این اعداد و ارقام نشان می ‌دهند که تورم برای شروع سال جدید تسریع شده است و فدرال رزرو را در موقعیتی قرار می ‌دهد که احتمالاً به افزایش نرخ‌ های بهره ادامه خواهد داد. بانک مرکزی از مارس 2022 با رسیدن تورم به بالاترین سطح خود در 41 سال اخیر، نرخ های معیار را 4.5 واحد درصد افزایش داده است. جفری روچ، اقتصاددان ارشد در LPL Financial می‌ گوید: واضح است که سیاست ‌های پولی سخت‌  تر هنوز به ‌طور کامل بر مصرف ‌کنندگان تأثیر گذاشته است و نشان می ‌دهد که فدرال رزرو برای کاهش تقاضای کل باید کار بیشتری انجام دهد. ممکن است فدرال رزرو همچنان تصمیم بگیرد که در جلسه بعدی 0.25 [امتیاز درصد] افزایش یابد، اما این گزارش به این معنی است که فدرال رزرو احتمالا تا تابستان به پیاده روی ادامه خواهد داد. بازارها احتمالاً در این ماه ‌ها متلاطم خواهند ماند، جایی که نرخ‌ های بالاتر هنوز نتوانسته هزینه ‌های مصرف ‌کننده را کاهش دهد.» فدرال رزرو از معیارهای PCE بیشتر از سایر معیارهای تورم پیروی می کند، زیرا این شاخص برای عادات هزینه های مصرف کننده تنظیم می شود، مانند جایگزینی کالاهای با قیمت پایین تر به جای کالاهای گران تر. که دید دقیق تری از هزینه زندگی ارائه می دهد. سیاستگذاران تمایل دارند بیشتر بر تورم اصلی تمرکز کنند زیرا معتقدند این تورم دید بلند مدت بهتری از تورم ارائه می دهد، اگرچه فدرال رزرو رسماً PCE سر فصل را دنبال می کند. بر اساس گزارش روز جمعه، بخش عمده ای از افزایش تورم ژانویه ناشی از افزایش 2 درصدی قیمت انرژی بود. قیمت مواد غذایی 0.4 درصد افزایش یافت. کالاها و خدمات هر دو 0.6 درصد افزایش یافتند. به طور سالانه، قیمت مواد غذایی 11.1 درصد افزایش یافت در حالی که انرژی 9.6 درصد افزایش یافت.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست