عربستان سعودی قصد دارد در سال 2023 به سریع ترین رشد اقتصادی جهان تبدیل شود

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

عربستان سعودی قصد دارد در سال 2023 به سریع ترین رشد اقتصادی جهان تبدیل شود

(فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی) در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت که عربستان سعودی به لطف برنامه اصلاحات بلند پروازانه چشم انداز 2030 به سریع ترین رشد اقتصادی امسال تبدیل خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برنامه اصلاحات با هدف رسیدگی به تمام مسائل پیش روی اقتصاد بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک و از جمله کاهش وابستگی آن به نفت به عنوان منبع درآمدهای بودجه است.

وی در طول سخنرانی خود به کاهش بیکاری در عربستان و باز شدن بازار کار به روی زنان بیشتر اشاره کرد.

چشم انداز 2030، (زاییده افکار محمد بن سلمان، ولیعهد حاکم واقعی پادشاهی)، تبدیل عربستان سعودی به یک نیروگاه انرژی تجدید پذیر و خانه شهر هوشمند نئوم – جواهر تاج اصلاحات شاهزاده محمد – را پیش بینی می کند. حدود 500 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

با این حال، این تحول با پول نفت تامین خواهد شد، بنابراین عربستان سعودی مشغول به حداکثر رساندن درآمد خود از صادرات فراوان ترین کالای خود بوده است.

سال گذشته به دلیل افزایش قیمت نفت در بیشتر سال، سال خوبی برای اقتصاد عربستان بود که به اقتصاد این کشور کمک کرد تا رشد قوی داشته باشد، به ویژه در سه ماهه سوم، زمانی که تولید ناخالص داخلی 8.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

به لطف عملکرد قوی‌ تر صنعت نفت، عربستان سعودی مازاد بودجه را برای سال جاری، هرچند بسیار کمتر از سال گذشته، تنها 0.4 درصد تولید ناخالص داخلی پیش ‌بینی کرده است.

بودجه امسال که در دسامبر 2022 اعلام شد، بالغ بر 296 میلیارد دلار یا 1.114 تریلیون ریال است. هزینه ها به طور متوسط کاهش یافت و پیش بینی ها برای درآمدهای بودجه امسال نیز کاهش یافت.

اقتصاددان ارشد بانک تجاری ابوظبی به رویترز گفت: «انتظار می‌رود که تأثیر اقتصادی (کاهش متوسط در هزینه ‌ها) محدود باشد، به‌ ویژه با وجود PIF که بخش عمده ‌ای از فعالیت ‌های سرمایه‌ گذاری را هدایت می ‌کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست