صادرات مجدد نفت جمهوری آذربایجان به اروپا 6 روز پس از زلزله ترکیه

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

صادرات مجدد نفت جمهوری آذربایجان به اروپا 6 روز پس از زلزله ترکیه

به گزارش خبر نگار رامکو صادرات نفت خام جمهوری آذربایجان از طریق خط لوله باکو_تفلیس_جیحان که پس از زلزله ترکیه به دلیل آسیب‌ دیدگی پایانه جیهان متوقف شده بود، از سر گرفته شد تا نیاز اروپا را  به نفت در نبود نفت تحریم ‌شده روسیه تامین شود.

فعالیت در پایانه جیهان در ساحل مدیترانه ترکیه در دوازدهم فوریه شروع شد و اولین نفتکش حامل نفت خام آذربایجان یک روز پس ‌از آن این پایانه را ترک کرد.

این خط لوله در زلزله ترکیه آسیبی ندیده بود اما اتاق کنترل پایانه جیهان آسیب دید و عدم توانایی آن برای بارگیری نفت خام در نفتکش ‌ها بود. بنابراین نفت را به داخل مخازن ذخیره سازی هدایت کردند.

صادرات نفت آذربایجان از طریق دو خط لوله دیگر به دریای سیاه پس‌ از جنگ روسیه و اوکراین متوقف شده ‌است. بنابراین فقط خط لوله باکو_تفلیس_جیحان تنها مسیر صادرات نفت آذربایجان است.

تقاضای بالای اروپا برای واردات نفت آذربایجان برای جایگزینی واردات از روسیه موجب فعالیت مجدد این خط لوله شده است

اروپا واردات نفت خام روسیه از طریق نفت ‌کش‌ ها را ممنوع کرده و یک سقف قیمت 60 دلاری تعیین کرده است یعنی حدود 26 دلار پایین ‌تر از قیمت فعلی نفت خام برنت.

بر اساس اطلاعات اداره گمرک آذربایجان، 67 درصد از 2.246 میلیون تن نفت خام توسط آذربایجان در ژانویه به 8 کشور صادر شده است. که این رقم بسیار بالاتر از صادرات آذربایجان به اروپا قبل از وضع تحریم ‌ها علیه روسیه است.

ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر بیشترین میزان واردات نفت ( 849 هزار تن ) در اولین ماه سال جاری را داشته است و بعد از آن آلمان (146 هزار تن)، جمهوری چک، ایرلند، رومانی، اتریش، یونان و اسپانیا می باشند که تنها 1.5 میلیون تن از نفت آذربایجان را وارد کرده اند.

33 درصد دیگر صادرات نفت جمهوری آذربایجان در ژانویه به رژیم صهیونیستی، هند، ویتنام و ترکیه صورت‌ گرفته که هیچکدام از آن ها نفت خام روسیه را تحریم نکرده‌ اند ولی به طور معمول وارد کننده نفت آذربایجان هستند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست