صادرات بیش از 2.4 میلیارد دلار کالا از استان کرمانشاه طی 11 ماه

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

صادرات بیش از 2.4 میلیارد دلار کالا از استان کرمانشاه طی 11 ماه

بنا بر اعلام یک مقام استانی، طی 11 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 6 میلیون و 256 هزار تن محصول به ارزش بیش از 2.4 میلیارد دلار از استان کرمانشاه در غرب کشور صادر شده است. علی اصغر عباس زاده، یکی از مسئولان گمرکات استان گفت: “صادرات 11 ماهه نسبت به سال گذشته یک درصد رشد ارزشی و شش درصد رشد وزنی را نشان می دهد. وی فرآورده های آهنی، کاشی و سرامیک، میوه و تره بار، سنگ های ساختمانی، لبنیات، محصولات پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف را از عمده اقلام صادراتی این 11 ماهه عنوان کرد.” همانطور که پیشتر بختیار رحمانی پور، یکی دیگر از مسئولان گمرک استان اعلام کرده بود، ارزش صادرات کرمانشاه در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 15 درصد افزایش داشته است.

رحمانی پور گفت: در سال گذشته 525 میلیون و 305 هزار تن انواع کالا به ارزش 2 میلیارد و 723 میلیون دلار از استان صادر شد. وی افزود: از نظر وزنی نیز صادرات سه درصد رشد سالانه را نشان می دهد. وی سرامیک و کاشی، میلگرد، آهن آلات، میوه و تره بار، سنگ های ساختمانی، لبنیات و پلاستیک را از عمده اقلام صادراتی عنوان کرد. این مقام مسئول در ادامه از واردات 25 هزار و 804 تن محصول به ارزش 66 میلیون و 351 میلیون دلار در سال گذشته به استان خبر داد که از نظر ارزشی 10 درصد رشد داشته است. وی از آلیاژ آلومینیوم، خط تولید کارخانه، باتری و لاستیک به عنوان عمده اقلام وارداتی نام برد. بر اساس اعلام رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران (ایریکا)، ارزش صادرات غیرنفتی ایران در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 12.22 درصد افزایش یافت. سال گذشته. به گفته محمد رضوانی فر، ایران در 11 ماهه مذکور حدود 111.3 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 48.8 میلیارد دلار صادر کرده است که از نظر وزنی 1.16 درصد کاهش داشته است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: گاز طبیعی مایع اصلی ترین محصول صادراتی در بازه زمانی مذکور بوده و 13.97 درصد از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده است. به گفته این مقام مسئول، مقاصد عمده صادرات کالاهای غیرنفتی ایران چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و هند بوده است. میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی از 386 دلار در 11 ماهه سال گذشته به 439 دلار در مدت مشابه سال جاری رسیده است که نشان دهنده رشد 13.54 درصدی است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در 11 ماهه امسال 33.6 میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش 53.7 میلیارد دلار وارد کرده که نسبت به سال قبل 15.28 درصد رشد ارزشی و 8.61 درصد کاهش وزن داشته است. رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: واردات کالاهای اساسی در 11 ماهه امسال به 22.6 میلیون تن به ارزش 17.8 میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل 6.33 درصد رشد ارزشی و 16.42 درصد کاهش وزن داشته است. به بیان رضوانی فر، “ذرت، برنج، سویا، گندم، روغن آفتابگردان، جو و کنجاله سویا از جمله اقلام وارداتی به کشور در مدت مذکور بوده است. امارات متحده عربی بزرگترین صادرکننده به ایران در 11 ماه مذکور بوده و پس از آن چین، ترکیه، هند و آلمان قرار دارند.”

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست