صادرات بخش معدن بیش از 11 میلیارد دلار در 11 ماه اخیر

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

صادرات بخش معدن بیش از 11 میلیارد دلار در 11 ماه اخیر

رامکو در گزارش خود می گوید : صادرات ایران در بخش معدن، مواد معدنی و محصولات معدنی در 11 ماه گذشته حدود 34 میلیون و 791 هزار تن معادل 11 میلیارد و 890 میلیون دلار بوده است.

این صادرات در مقایسه با سال گذشته از نظر وزنی 4٪ افزایش و از نظر ارزشی 5٪ کاهش داشته است.

بیشترین کالای صادراتی محصولات فولادی بوده و پس از آن مس و محصولات جانبی، آلومینیوم و سایر محصولات بوده است.

ایران با داشتن 81 نوع ماده معدنی مختلف جزء 10 کشور برتر معدنی جهان می باشد. در این بین، دولت ایران برای رشد اقتصادی کشور برنامه های متعددی را جهت ارتقای بخش معدن را در دست دارد.

ذخایر قطعی سنگ آهن ایران 2.7 میلیارد تن و ذخایر مس کشور 2.6 میلیارد تن است و دارای 11 میلیون تن ذخایر روی است. همچنین مجموع ذخایر قطعی معادن حدود 60 میلیارد تن می باشد. که پیش بینی می شود با اجرای برنامه ریزی های وزارت صنعت، معدن و تجارت به بیش از 100 میلیارد تن برسد.

علی رغم پتانسیل کشور در این زمینه، در چند سال اخیر به دلیل تحریم های ایالات متحده، کمبود ماشین آلات و تجهیزات کافی، عدم دسترسی به منابع مالی و سرمایه گذاری خارجی بخش معدن ایران با مشکل رو به رو شده است.

بنابراین، دولت برای رفع این موانع و مشکلات و توسعه این صنعت بر تکیه بر منابع داخلی و کمک به این بخش تاکید دارد و برنامه های را برای رسیدن به این هدف در دستور کار در اولویت قرار داده است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست