سنگ آهن و سهم آن در اشتغال و تولید ارزش افزوده

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

 

اتاق بازرگانی تهران در گزارش اخیر خود وضعیت بهره برداری از معدن کشوررا مورد تحلیل و بررسی قرار داد و هشدار داد که ممکن است در این حوزه زنگ خطر جدیدی به صدا در آید.
به گزارش زنجیره توسعه تأمین رام به نقل از ایسنا، مبنا بر برآوردهای انجام شده، تقریبا ۶۲ درصد از معادن در حال بهره‌ برداری ایران در حوزه‌های سنگ آهن، سنگ مس، سرب، روی، زغال سنگ، شن، ماسه، سنگ‌ های تزیینی، سنگ آهک و سنگ طلا فعال هستند. البته این آمار به استثنای معادن نفت، گاز، اورانیوم و خاک رس محاسبه شده است. این معادن ۸۴ درصد از کل سطح اشتغال در معادن کشور و حدود ۹۷ درصد از کل ارزش افزوده معادن ایران را شامل می شوند.
آمارهای سال ۱۳۹۹ نشان می دهند که معادن شن و ماسه با ۱۴۶۳ معدن فعال، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. در حوزه اشتغال نیز معادن سنگ آهن با حدود ۳۰ هزار نفر، بیشترین سهم را در اختیار دارند. بیشترین ارزش افزوده تولید شده نیز مربوط به معادن سنگ آهن با ۶۸ هزار میلیارد تومان بوده است.
بررسی معادن استان ها بر حسب میزان فعالیت نیز نشان می دهد که حدود ۴۶ درصد از معادن فعال ایران در استان های خراسان رضوی، فارس، کرمان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، مرکزی و یزد قرار دارد. سهم معادن این استان ها از نظر اشتغال ۶۸ درصد و از نظر ارزش افزوده حدود ۹۱ درصد بوده است.
در سال ۱۳۹۹، بیشترین معدن فعال در ایران به خراسان رضوی با ۵۶۷ معدن اختصاص داشته و بیشترین تعداد شاغل و بالاترین ارزش افزوده نیز به معادن استان کرمان تعلق داشته است. ۷۱ درصد از ارزش افزوده معادن کشور در دو استان کرمان و یزد به دست آمده است.
میانگین رشد اشتغال در معادن کشور حدود ۵.۷ درصد بوده و به این ترتیب به شکل سالانه روند جذب نیروی کار جدید در معادن ایران افزایشی بوده است. به طور متوسط هر معدن کشور، حدود ۲۱ شاغل دارد که در مقایسه با پنج سال قبل، افزایشی سه نفری را نشان می دهد.
ارزش افزوده تولیدی در معادن ایران نیز به شکل مستمر افزایشی بوده است، هرچند ارزش افزوده واقعی نسبت به ارزش افزوده نسبی با سرعت کمتری افزایش یافته است. بر اساس سال پایه ۱۳۹۵، رشد ارزش افزوده معادن ایران از ۱۰۴ در سال ۹۴ به ۵۳۲ در سال ۹۹ رسیده است.
با وجود اتفاقات مثبت رخ داده در این حوزه، روند سرمایه  گذاری در معادن کشور افت کرده که زنگ خطری تازه در این بخش به شمار می رود.‌ سرمایه گذاری واقعی انجام شده در معادن در سال ۱۳۹۹، حدود هزار میلیارد تومان بوده که کمتر از عدد ثبت شده در سال ۹۴ بوده است. میانگین سالانه رشد سرمایه‌گذاری در معادن نیز منفی ۱۸ درصد تخمین زده می شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست