سنت شکنی میلگرد با افزایش قیمت در زمستان

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

سنت‌ شکنی میلگرد با افزایش قیمت در زمستان

به طور سنتی معمولاً در فصل تابستان است که قیمت میلگرد روند صعودی به خود می گیرد. اما در اتفاقی کم سابقه امسال در فصل زمستان سقف قیمتی میلگرد شکسته شد.

به نقل از پایگاه خبری آهن نیوز، به دنبال رکوردشکنی تاریخی نرخ دلار در روزهای اخیر، قیمت میلگرد نیز روز چهارشنبه به سقف سالانه خود رسید تا توجه سرمایه‌گذاران را به سوی خود جلب کند.

در حالی که بازار این محصول از اواسط مرداد تا دهه اول آذر 1401 در یک ثبات نسبی به سر می‌برد، از دهم آذر، همزمان با آغاز جهش ارزش دلار، روند صعودی خود را آغاز کرد. البته از ابتدای این هفته که روند صعودی بازار دلار آرام گرفت، قیمت‌ها در بازار میلگرد نیز تا حدودی کاهشی شدند.

قیمت میلگرد آجدار A۳ سایز ۱۲ ذوب‌آهن اصفهان که یکی از شاخص‌های اصلی بازار شناخته می‌شود روز چهارشنبه، 7 دی 1401، به 21 هزار تومان رسید. این نرخ بالاترین حد ثبت‌شده از دی ماه سال گذشته به حساب می‌آید. از اواسط مرداد که رکود در بازار میلگرد حاکم بود بهای این محصول در کانال 16 هزار تومان نوسان داشت. نمودار زیر روند قیمت این نوع میلگرد را در یک سال اخیر نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار بالا هم پیداست، از ابتدای این هفته آرامش نسبی به بازار بازگشت و تا پایان ساعت معاملات دیروز قیمت میلگرد آجدار A۳ سایز ۱۲ ذوب‌آهن اصفهان تا 20 هزار و 500 تومان عقبگرد داشت.

با این حال میلگرد ساده همچنان مقاومت خود را در بازار حفظ کرد و در روز اخیر با همان قیمت‌های روز چهارشنبه عرضه شد. «میلگرد ساده شاخه ۶ متری سایز ۱۰ نورد نوین متین» روز چهارشنبه به 22 هزار تومان رسید و در دو روز ابتدایی این هفته نیز این سقف قیمتی را حفظ کرد.

در دی ماه سال گذشته همین محصول با 4700 تومان ارزان‌تر، یعنی با نرخ 17 هزار و 300 تومان معامله می‌شد. اما اکنون قیمت میلگرد در یک حرکت موازی با بازار ارز توانسته ارزش خود را افزایش دهد. نمودار زیر جهش یکباره نرخ میلگرد ساده را در بازار به تصویر می‌کشد.

چرا قیمت میلگرد افزایش یافت؟

به‌طور سنتی معمولاً در فصل تابستان است که قیمت میلگرد روند صعودی به خود می‌گیرد. همان طور که در نمودارهای بالا هم مشخص است امسال نیز سنت شکنی صورت نگرفت و این اتفاق رخ داد. اما در اتفاقی کم سابقه امسال در فصل زمستان سقف قیمتی میلگرد شکسته شد.

گویا اکنون در این بازار، دلار مهم‌ترین متغیر و مؤلفه مؤثر شناخته می‌شود و با نوسانات هر روزه خود ارزش میلگرد را تغییر می دهد. در این بین تشدید و تداوم قطعی گاز و برق صنایع نیز از عوامل دیگر تقویت کننده بازار شناخته می شود. ازجمله آنکه صنایع فولادی در کنار کارخانجات سیمان بیش از سایر تولیدکنندگان درگیر سخت‌گیری های دولت شده اند.

کاهش سخت گیری‌های دولت کمونیست چین در مقابله با کرونا و پایان دادن به سیاست «کووید صفر» نیز باعث بازگشت تقاضای این کشور به بازار جهانی و افزایش قیمت ها در ابعاد بین المللی شده است. بدین ترتیب نوسانات بازار جهانی عامل تقویت کننده دیگر بازار شناخته می شود.

قیمت سنگ آهن نیز به‌عنوان ماده اولیه ساخت میلگرد پس از یک سقوط قیمتی در ماه‌های گذشته، طی یک ماه اخیر در بازار جهانی حدود 24 درصد رشد کرد تا دیگر عامل مؤثر بر افزایش قیمت میلگرد شناخته شود. قراضه نیز به‌عنوان دیگر ماده اولیه اساسی، روندی مشابه سنگ آهن را پشت سر گذاشت.

اعتصابات و اعتراضات گاه و بی‌گاه کامیون‌داران نیز در ماه‌های گذشته موجب افزایش هزینه‌های حمل و نقل شد و در روند صعودی نمودار میلگرد از این عامل هم نباید چشم‌پوشی کرد.

پیش‌ بینی بازار میلگرد در هفته‌های پیش رو

تمام عواملی که به آن اشاره شد دست به دست هم داده اند تا اکثر پیش بینی ها نسبت به آینده بازار روند صعودی را ترسیم کنند. با این حال رکود ساخت و ساز در ایران همچنان وزن سنگینی در ارائه چشم اندازها دارد. از رونق افتادن اقتصاد جهانی نیز عامل دیگری است که می تواند ترمزی برای سیر صعودی قیمت میلگرد باشد.

با این حال بسیاری از کارشناسان نرخ دلار و نوسانات ارزی را مهم‌ترین عامل مؤثر بر بازار میلگرد در ماه‌های پیش رو می دانند. این گروه کارشناسان بر این نکته تأکید دارند که در صورت روند صعودی دلار، میلگرد هم متناسب با آن به رشد خود ادامه می‌دهد. اما در صورتی که اتفاق دیگری در بازار ارز رخ دهد، بازارهای دیگر هم متناسب با آن دچار نوسان می‌شوند.

گردآورنده: سولماز ضیایی کیان

منبع: آهن نیوز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست