رشد 11 درصدی تجارت ایران و چین در سال جاری

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

در سال جدید تعاملات اقتصادی ایران و چین رشدی 11 در صدی را تجربه کرده است که به رقم 14 میلیاردو 600 میلیون تومان رسیده است.

به گفته گمرک چین از اول سال جاری میلادی تا کنون تعاملات تجاری این دو کشور رشدی 11 در صدی را تجربه کرده است که این رقم در مقایسه با همین بازه سال قبل است و به 14 میلیلاردو 600 میلیون دلار رسیده است.

بر اساس همین گفته واردات چین از ایران در همین 11 ماه سال 5 درصد نسبت به همین مدت سال قبل رشد داشته و به 6 میلیاردو 50 میلیون دلار رسیده است. در بازه زمانی ماه ژانویه تا نوامبر سال گذشته قیمت واردات  بیشتر از 13 میلیاردو 100 میل صادرات چین به ایران در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ نیز رشد ۱۷ درصدی داشته و ۸ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار را به ثبت رساند. از طرفی این کشور در مدت مشابه سال قبل ۷ میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بررسی تراز تجاری بین دو کشوردر 11 ماه سال جاری نشان میدهد چین 2 میلیاردو 500 میلیون دلار از ایران جلو تر بوده است و بر همین اساس در 11 ماه اول سال قبل 5 میلیاردو 750 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

بر اساس این گفته ها تا همین ماه در سال 2022 کل تعاملات تجاری ایران و چین رشدی 21 درصدی داشته نسبت به  ماه قبل و به  یک میلیاردو 261 میلیون دلار رسیده است.

در همین ماه امسال چین 326 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است و واردات ایران از چین 10 در صد کاهش داشته است اما صادرات چین به ایران افزایشی 39 درصدی را تجربه کرده است.

گرآورنده: شیرین ساریخانی

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست