راه اندازی خط کشتیرانی مستقیم ایران و ونزوئلا

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

خط کشتیرانی مستقیم ایران و ونزوئلا راه اندازی شد.

سفارت ایران در کاراکاس در بیانیه ای اعلام کرد که “ایران و ونزوئلا مسیر مستقیم کشتیرانی را برای تقویت روابط تجاری در بحبوحه تحریم های آمریکا راه اندازی کرده اند”.

به نقل از رامکو، بر اساس این بیانیه، این مسیر به دنبال تسهیل تعامل بین بازرگانان دو کشور است.

این سفارت با قدردانی از تلاش های خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL)، گفت: هر سه ماه یک بار یک کشتی باری ایران را به مقصد ونزوئلا ترک می کند.

IRISL هفته گذشته اعلام کرد که یک کشتی حامل کالاهای ایرانی در ماه می عازم ونزوئلا خواهد شد.

در اواخر دسامبر 2022، شرکت کشتیرانی دولتی به مقامات ایرانی و اتاق‌های بازرگانی این کشور اطلاع داده بود و برای ایجاد یک خط کشتیرانی منظم برای صادرات کالاهای ایرانی به ونزوئلا اعلام آمادگی کرده بود.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در ژوئن 2022 به ایران سفر کرد و یک قرارداد مشارکت 20 ساله با هدف بهبود همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، کشاورزی، نفت و گاز، پتروشیمی، گردشگری و همچنین فرهنگ امضا کرد.

حجت‌الله سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا، در 12 ژوئن 2022 خط کشتیرانی مستقیم را به‌عنوان «زنجیره گم‌ شده» در روابط دو کشور توصیف کرد و گفت که می‌تواند منجر به «تحول بزرگ» در روابط دوجانبه شود.

اقتصاد ایران و ونزوئلا مکمل هم هستند زیرا ونزوئلا به لوازم خانگی، محصولات پتروشیمی، مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی نیاز دارد که همگی در ایران تولید می‌شود و ونزوئلا ظرفیت بالایی در بخش کشاورزی دارد. .

همچنین در نهمین نشست کمیته مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا که در 24 آبان 1391 در تهران برگزار شد، این همکاری رو به رشد مورد تاکید قرار گرفت.

این رویداد سه روزه به ریاست مشترک رامون بلازکز، وزیر حمل و نقل ونزوئلا و محمدرضا قرایی آشتیانی، وزیر دفاع ایران، راه های جدیدی برای همکاری متقابل بررسی کرد.

در پایان این دیدار، دو طرف سند همکاری جامعی را در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت، معدن، انرژی، پتروشیمی، تجارت، کشاورزی، علم و فناوری امضا کردند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست