دلایل افزایش قیمت بازار فولاد در هفته اخیر

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

با توجه به سرد شدن ناگهانی هوا و محدودیت در حوزه انرژی و تامین گازباعث شده تا برخی تامین کنندگان از جمله کارخانه های فولادی در تامین مواد اولیه خود از جمله اهن اسفنجی با چالش هایی مواجه شوند در همین راستا امروز نرخ اهن اسفنجی به سبب محدودیت عرضه در بورس کالا با افزایش حدودی 9 درصد نسبت به معاملات هفته گذشته مواجه شد.

همچنین ناهماهنگی بین نرخ های بازار داخلی با نرخ های حمایتی بورس کالا باعث افزایش قیمت های موجود در بازار شده است. چندین ماه است که نرخ ها ی بورس کالا بالاتر از نرخ های بازارعرضه میشود که موجب قوت گرفتن بازار صادرات شده است اما در بازار داخلی یک عامل محرک بوده است.

این عوامل موجت تحرکاتی شده است که از اواخر هفته گذشته در بازار شکل گرفته و به دنبال ان برخی کارخانجات فولادی افزایش قیمت اعلام کردند

درچند روز گذشته در زمینه قوطی پروفیل شاهد افزایش قیمت نبودیم ولی در زمینه مقاطع طویل بخصوص تیرآهن ومیلگرد شاهد افزایش قیمت بوده ایم به طوری که از پنجشنبه تا امروز در برخی از مقاطع شاهد افزایش 50 تا 300 تومانی قیمت ها بودیم.

با شروع فعالیت های جهانی و فعالیت های عرضه کنندگان به خصوص آن هایی که در زمینه صادرات فعالیت دارند وهمچنین اگر سنگ اهن رقم فعلی خود را حفظ نماید انتظار میرود برخی تحرکات در بازار جهانی و صادرات صورت گیرد زیرا چین مصرف کننده 50 در صد فولاد جهان است و نقش به سزایی در تحرکات بازار جهانی دارد.

به دلیل نقش صادرات در بازار فولاد کشورمان نقش عرضه و تقاضا در این بازار کم رنگ شده است و به عنوان کانال فرعی در قیمت گذاری نقش ایفا می کند.

نویسنده: شیرین ساریخانی

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست