در حالی که شرق اوکراین شاهد درگیری های شدید است، روسیه سقف قیمت نفت را بالا میبرد

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

در حالی که شرق اوکراین شاهد درگیری های شدید است، روسیه سقف قیمت نفت را بالا میبرد

روسیه روز سه‌ شنبه علیه محدودیت قیمت نفت که توسط کشورهای غربی وضع شده بود، تلافی کرد، در حالی که نیروهایش درگیر درگیری‌ های شدید در اطراف شهر ارواح بمباران ‌شده شهر باخموت در شرق اوکراین بودند.

به گفته تحلیلگران نظامی وزارت دفاع بریتانیا و اوکراین، علیرغم تشدید جنگ، خط مقدم در شرق اوکراین تغییر چندانی نکرده است و هیچ یک از طرفین هیچ پیشرفت بزرگی نداشته است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد، مسکو فروش نفت به کشورهایی را که از سقف قیمتی که در 5 دسامبر وضع شده بود را رعایت می کنند، ممنوع خواهد کرد.

سقف قیمتی که حتی در دوران جنگ سرد بین غرب و اتحاد جماهیر شوروی دیده نشد، با هدف فلج کردن تلاش ‌های نظامی مسکو در اوکراین است – بدون اینکه بازارها را با مسدود کردن عرضه روسیه به هم بزند.

تحت این سقف، تاجران نفتی که می‌ خواهند برای جنبه ‌های حیاتی کشتیرانی جهانی مانند بیمه، دسترسی به منابع مالی غرب را حفظ کنند، باید تعهد کنند که برای نفت دریایی روسیه بیش از 60 دلار در هر بشکه پرداخت نکنند.

این قیمت نزدیک به قیمت فعلی نفت روسیه است، اما بسیار پایین تر از قیمت هایی است که روسیه توانست آن را در بیشتر سال گذشته بفروشد، زمانی که سود بادآورده انرژی به مسکو کمک کرد تا تاثیر تحریم های مالی را جبران کند.

فرمان پوتین که در یک پورتال دولتی و وب سایت کرملین منتشر شد، به عنوان پاسخی مستقیم به “اقدامات غیردوستانه و مغایر با قوانین بین المللی توسط ایالات متحده و دولت های خارجی و سازمان های بین المللی که به آنها می پیوندند” ارائه شد.

ممنوعیت کرملین فروش نفت خام به کشورهای شرکت کننده در سقف قیمت را از 1 فوریه تا 1 ژوئیه 2023 متوقف می کند. ممنوعیت جداگانه محصولات نفتی تصفیه شده مانند بنزین و گازوئیل در تاریخی که توسط دولت تعیین می شود اعمال خواهد شد. پوتین این اختیار را دارد که در موارد خاص این اقدامات را لغو کند.

روسیه پس از عربستان سعودی دومین صادر کننده بزرگ نفت در جهان است و هرگونه اختلال واقعی در فروش این کشور عواقب گسترده ای برای عرضه جهانی انرژی خواهد داشت.

در شرق و جنوب اوکراین، نیروهای روسی بار دیگر شهرها و شهرها را گلوله باران و بمباران کردند. پس از تعدادی از دستاوردهای چشمگیر اوکراین در پاییز، جنگ وارد مرحله ای کند و سخت شده است زیرا هوای زمستانی تلخ در جبهه آغاز شده است.

شدیدترین درگیری ‌ها در اطراف شهر باخموت در شرق، که روسیه ماه‌ ها تلاش میکرد تا با هزینه های هنگفت جان به در برد، و در شمال شهرهای سواتوف و کرمینا، جایی که اوکراین در تلاش برای شکستن خطوط دفاعی روسیه است، بوده است.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: reuters

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست