دریافت سود 161 میلیارد دلاری توسط غول نفتی آرامکو عربستان

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

غول نفتی آرامکو عربستان سود ۱۶۱ میلیارد دلاری را اعلام کرد

آرامکو عربستان اعلام کرد که سود 161 میلیارد دلاری آن به دلیل افزایش قیمت نفت خام حاصل شده است. غول نفتی عربستان سعودی آرامکو اعلام کرده است که در سال گذشته 161 میلیارد دلار (245 میلیارد دلار) سود به دست آورده است. این شرکت که به طور رسمی با نام شرکت نفت عربستان سعودی شناخته می شود، در گزارش سالانه خود اعلام کرد که افزایش قیمت نفت خام باعث افزایش سود آن شده است که نسبت به سال گذشته جهش 46 درصدی داشته است. این خبر را روز یکشنبه در بورس اوراق بهادار تداول ریاض اعلام کرد. در سال 2021، آرامکو سودی معادل 110 میلیارد دلار اعلام کرد که در مقایسه با 49 میلیارد دلار در سال 2020، زمانی که جهان با بدترین شرایط قرنطینه ویروس کرونا مواجه شد، اختلالات سفر و قیمت نفت برای مدت کوتاهی منفی شد. بنچمارک نفت خام برنت اکنون حدود 82 دلار در هر بشکه معامله می شود، اگرچه قیمت ها در ژوئن به بیش از 120 دلار در هر بشکه رسیده بود.

آرامکو که ثروتش به قیمت جهانی انرژی وابسته است، در سه ماهه سوم سال 2022 به دلیل افزایش قیمت، رکورد 42.4 میلیارد دلار سود را اعلام کرد. این قیمت های بالا روابط بین پادشاهی سعودی و ایالات متحده را که به طور سنتی ضامن امنیت در میان کشورهای عربی خلیج فارس در بحبوحه تنش ها با ایران است، تیره تر کرده است. قبل از انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر، پادشاهی عربستان گفت که دولت بایدن به دنبال به تعویق انداختن تصمیم اوپک و متحدانش از جمله روسیه برای کاهش تولید بود که می توانست قیمت بنزین را برای رای دهندگان پایین نگه دارد – علنی کردن مذاکرات معمولاً پشت پرده ای که در این کشور رایج است.

منطقه جو بایدن، رئیس ‌جمهور آمریکا به پادشاهی هشدار داده بود که «عواقبی برای آنچه انجام داده‌اند» از نظر قیمت نفت وجود خواهد داشت. با این حال، این عواقب هنوز دیده نشده است زیرا عربستان سعودی و ایران روز جمعه برای دستیابی به یک توافق دیپلماتیک به چین رفتند. قیمت بنزین ایالات متحده در حال حاضر به طور متوسط به 3.47 دلار آمریکا (5.28 دلار) در هر گالن رسیده است که نسبت به سال گذشته فقط یک دلار کاهش یافته است. منابع عظیم نفتی عربستان سعودی که نزدیک به سطح بیابان این کشور قرار دارد، آن را به یکی از کم هزینه ترین کشورهای جهان برای تولید نفت خام تبدیل کرده است. طبق گزارش موسسه مالی بین المللی، به ازای هر 10 دلار افزایش قیمت هر بشکه نفت، عربستان سعودی سالانه 40 میلیارد دلار اضافی درآمد خواهد داشت. سهام آرامکو در بورس اوراق بهادار تداول ریاض قبل از افتتاح آن در روز یکشنبه 8.74 دلار بود. این نسبت از بالاترین رقم 11.55 دلار برای هر سهم در سال گذشته کاهش یافته است. با این حال، این قیمت فعلی همچنان ارزشی معادل 1.9 تریلیون دلار به آرامکو می دهد که آن را پس از اپل، دومین شرکت با ارزش جهان می کند. دولت عربستان همچنان مالک اکثریت سهام این شرکت است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست