درآمد 115 میلیارد دلاری نفت عراق در سال 2022

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

عراق در سال گذشته 115 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

بر اساس آماری که وزارت نفت این کشور در هفته جاری منتشر کرد، عراق در سال گذشته بیش از 115 میلیارد دلار درآمد نفتی به دست آورد. این رقم از صادرات 1.209 میلیارد بشکه نفت خام در سال گذشته یا به طور متوسط 3.320 میلیون بشکه در روز ناشی می شود.

این ارقام یک روز پس از آن منتشر شد که آژانس امنیت ملی عراق اعلام کرد که تحقیقات در مورد قاچاق نفت خام و فرآورده های نفتی به میزان تقریباً 470 هزار بشکه در ماه ادامه دارد و 49 متهم ثابت شامل افسران، همکاران، تاجران و قاچاقچیان در حال انجام است.

عراق در اکتبر گذشته اعلام کرد که بزرگترین شبکه قاچاق نفت در استان بصره را منهدم کرده است. در آن زمان، محمد شیعه السودانی، نخست وزیر، متعهد شد که « شبکه های قاچاق نفت را ردیابی کند و حکم دستگیری باند هایی را که جرات سرقت حقوق عراقی ها را داشتند، اجرا کند ».

قاچاقچیان با ایجاد سوراخ در خطوط صادرات نفت خام میدان نفتی زبیر، نفت را سرقت و قاچاق می کردند. برخی از متهمان افسران ارشد نیروهای پلیس انرژی هستند که وظیفه حفاظت از زیرساخت های نفتی را بر عهده دارند.

اما این قاچاق مانع از رسیدن درآمدهای نفتی عراق به بالاترین سطح چهار ساله پس از حمله روسیه به اوکراین نشد که قیمت نفت را بالاتر برد.

به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت خام اوپک ، با تولید 4.5 میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم، درآمدهای نفتی تقریباً کل درآمد بغداد را تشکیل می دهد.

بر اساس گزارش المانیتور، درآمدهای نفتی عراق در سال 2020 به تنها 42 میلیارد دلار کاهش یافت، زیرا جنگ قیمت نفت عربستان سعودی و روسیه با شروع همه گیری کووید-19 درگیر شد و قیمت نفت خام را کاهش داد. در سال 2021، درآمد نفتی عراق به 75.6 میلیارد دلار افزایش یافت.

عراق با داشتن 145 میلیارد بشکه، پنجمین ذخایر بزرگ اثبات شده نفت جهان را در خود جای داده و پس از عربستان سعودی و روسیه، سومین منبع بزرگ نفت خام چین است.

نویسنده: مریم اسلامی

ممنبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست