دادگاه لیبی قرارداد بحث برانگیز نفت و گاز با ترکیه را تعلیق کرد

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

دادگاه لیبی قرارداد بحث برانگیز نفت و گاز با ترکیه را تعلیق کرد

یک دادگاه لیبی قرارداد اکتشاف نفت و گاز فراساحلی را که لیبی و ترکیه سال گذشته امضا کردند، به حالت تعلیق درآورد، توافقی که خشم همسایگان مصر و یونان را برانگیخت.

رویترز در گزارشی به نقل از یک منبع ناشناس اشاره کرد که این قرارداد مربوط به آب هایی است که لیبی و ترکیه اعلام کرده اند مال آنهاست اما مصر و یونان در مورد آن مناقشه دارند. این منبع همچنین به رویترز گفت که دولت لیبی می تواند به این حکم اعتراض کند.

(ماریا تئوفیلی نماینده دائم یونان در سازمان ملل متحد)، این توافق را نقض حقوق حاکمیتی یونان، نقض قوانین بین‌المللی و تشدید عمدی است که ثبات در منطقه را تضعیف می ‌کند.

این قرارداد که در اکتبر سال گذشته امضا شد، به دنبال یک توافقنامه امنیتی قبلی که در سال 2019 امضا شد، مرزهای دریایی بین لیبی و ترکیه را مشخص کرد – همان مرز بندی که خشم مصر و یونان را برانگیخت.

به نقل از خبرگزاری فرانسه،( مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه)، در آن زمان گفت : ما یادداشت تفاهمی در مورد اکتشاف هیدرو کربن ها در آب های سرزمینی لیبی و در خاک لیبی توسط شرکت های ترکی-لیبیایی امضا کرده ایم.

این مقام پس از آن خاطرنشان کرد که این توافق تنها بین لیبی و ترکیه، “دو کشور مستقل – برد-برد برای هر دو است و دیگر کشورها حق دخالت ندارند.”

شرق مدیترانه با یک سری اکتشافات گازی بزرگ در سواحل اسرائیل در حدود یک دهه گذشته و همچنین اکتشافات در آبهای ترکیه و قبرس در کانون توجه قرار گرفت. اکنون که اروپا به دنبال منابع جدید گاز است، پتانسیل منطقه به ویژه اهمیت یافته است.

در عین حال، وقایع پیرامون توافق با ترکیه به وخامت اوضاع سیاسی داخلی در لیبی کمک کرده است، زیرا آنکارا قراردادهای خود را با دولت وحدت ملی – نهادی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است اما توسط جناح های سیاسی رقیب در لیبی به رسمیت شناخته شده است، امضا کرد.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست