تیرآهن چیست و چه کاربردی دارد؟

folder_openتیرآهن
commentبدون دیدگاه
قیمت تیرآهن

_ قیمت تیرآهن

_ ساختار تیرآهن

_ جان و بال در تیرآهن چیست

_ کاربرد تیرآهن

_ انواع تیرآهن

_ عوامل موثر بر تأیین قیمت تیرآهن

_ کارخانه های تولید تیرآهن

قیمت تیرآهن

تیرآهن، یک عنصر فولادی سازه ای استاندارد است که به عنوان چارچوب اصلی و حیاتی در صنعت ساختمان های فلزی جهت طیف وسیعی از سازه ها عمل می کند. تیرآهن معمولا برای ساخت انواع ساختمان ها، پل ها، آسمان خراش ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت تیرآهن همانند سایر مقاطع فولادی ثابت نبوده و می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی افزایش و یا کاهش یابد. عواملی چون قیمت دلار می تواند در قیمت روزانه تیرآهن نقشی مهم داشته باشد. با در نظر گرفتن موارد فوق، دانستن قیمت تیرآهن برای سازنده ها می تواند موضوعی حیاتی باشد. علاوه بر اطلاع یافتن از قیمت تیرآهن ، جالب است بدانیم که چه چیزی در طراحی تیرآهن وجود دارد که این محصول فولادی را به یک مصالح ساختمانی با کیفیت تبدیل می کند؟ در ادامه مطالب هرآن چه که شما بایستی درمورد این محصول فولادی و عوامل موثر در قیمت تیرآهن اطلاع یابید، شرح داده خواهد شد.

ساختار تیرآهن

کلیه تیرهای سازه ای دارای طرحی اولیه بوده و شامل دوبال(Flange) و یک جان(Web) هستند. زاویه اتصال جان به بال ها جوش(fillet) نامیده می شود. جان در برابر نیروهای برشی و بال ها درمقابل نیروهای خمشی مقاومت می کنند. ساختار و طراحی این قطعات به صورتی می باشد که بیش ترین بار خمشی را با حداقل مواد ممکن تحمل کرده و بدین گونه جهت تحمل فشار بارهای بالا، پایه‌ ای را ایجاد می کند. از نظر ظاهری، همه تیرها دارای عمق، طول و ضخامت هستند. عمق تیرآهن برابر فاصله ی بالا تا پایین است. عرض آن مساوی پهنای جان بوده و ضخامت آن مستقیما به هردوی جان و بال ها بستگی دارد.

جان و بال در تیرآهن چیست

همانطور که پیش تراشاره شد، تیرآهن دارای دو بال و یک جان می باشد. دو بال موجود در تیرآهن در برابر نیروهای خمشی و جان در مقابل نیروهای برشی مقاومت می کند. در نهایت جان و بال تیرآهن، می توانند نیروهای فشاری وارد آمده را تحمل کنند. اگر جان در تیرآهن به صورت افقی قرار گرفته باشد، ظاهرش شبیه به H انگلیسی می شود. به تیرآهن H تیرآهن بال پهن هم می گویند. اما برعکس اگر جان به حالت عمودی قرار گیرد، ظاهرش شبیه I خواهد شد. به این نوع تیرآهن ها، تیرآهن معمولی نیز گفته می شود.

قیمت تیرآهن

کاربرد تیرآهن

اگر بخواهیم کاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان سازی را شرح دهیم، باید به طورخلاصه بگوییم که نقش اصلی  آن ها تحمل بار ساختمان و خمش سقف در سازه ها می باشد. از کاربرد دیگر تیرآهن می توان به اسکلت سازی ساختمان اشاره کرد. به عبارتی دیگر هیچ اسکلت و ساختمانی بدون تیرآهن ساخته نشده و بدین ترتیب تیرآهن استحکام ساختمان را تضمین می کند.

این محصول در مقابل بارهای وارد شده ی جانبی به محور خود مقاومت می کند. تیرآهن متناسب با شکل مقطع، طول، متریال و شرایط خود تعریف می شوند. تیرها بارهای وارد شده بر طول خود را به نقطه انتهایی منتقل کرده و بار را به ستون، دیوار یا پی منتقل می کنند.

انواع تیرآهن

تیرآهن بر اساس شکل ظاهر به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. که در ادامه مطالب به انواع آن ها اشاره خواهیم کرد.

_ تیرآهن IPE (منطبق با استانداردهای ایران وا روپا)

_ تیرآهن INP ( منطبق با استاندارهای چین و روسیه)

_ تیرآهن IPB (هاش)

_ تیرآهن لانه زنبوری(CPE)

تیرآهن IPE

قیمت تیرآهن

تیرآهن IPE منطبق با استاداردهای اروپا تولید می شود. تیرآهن IPE به عنوان تیرآهن معمولی و استاندارد نیز شناخته شده است. این نوع تیرآهن (استاندارد و معمولی IPE) کاربرد فراوانی در ایران دارد. از نظر شکل ظاهری، ضخامت بال ثابتی دارد. تیرآهن IPE معمولا در صنعت ساختمان سازی کاربرد داشته و به صورت خرپا، ستون، پل های لانه زنبوری و غیره به کار می رود.

تیرآهن INP

قیمت تیرآهن

در میان انواع تیرآهن ها می توان به نوع INP اشاره کرد. این نوع تیرآهن متناسب با استانداردهای روسیه و چین تولید می شود. از نظر شکل ظاهری شبیه به I می باشد. این محصول در کنار تیرآهن IPE هم در بازار داخلی تولید شده وهم به صورت وارداتی وارد بازار آهن می شود. تفاوت اصلی این نوع تیرآهن با تیرآهن IPE در شکل بال آن است. بدین صورت که ضخامت بال با افزایش فاصله از جان، کاهش می یابد. این اختلاف در ظاهر تیرآهن به اندازه ای نامحسوس بوده که به راحتی قابل تشخیص نبوده و چه بسا بسیاری از افراد پس از خرید و تحویل بار متوجه این تفاوت می شوند. از این رو توصیه بر این است که هنگام انتخاب و خرید محصول دقت و حساسیت لازم را به خرج داده تا مجبور به پرداخت خسارت برای تعویض بار نشوید.

تیرآهن IPB یا (تیرآهن هاش)

تیرآهن IPB یا (تیرآهن هاش) که از  آن به تیرآهن بال پهن نیز یاد می کنند در دو نوع سبک و سنگین تولید می شود. علامت اختصاری تیرآهن هاش H انگلیسی است. نوع سنگین تیرآهن IPB با علامت اختصاری (IPBV) V و نوع سبک آن با علامت (IPBL) شناخته شده است. شکل ظاهری تیرآهن هاش از دو بال موازی تشکیل می شود و دو انتهای تیرآهن را ایجاد می نماید. در میان این دو بال آهنی صفحه ای ضخیم قرار می گیرد که بدان جان گفته می شود. لازم به ذکر است که جان در اصطلاح انگلیسی Web نامیده می شود.

همانند سایر مقاطع فولادی، تیرآهن های هاش یا بال پهن به روش فرآیند نورد گرم تولید می شوند با اختلاف این که تولید تیرآهن شامل چندین مرحله از نورد می باشد. جالب است که بدانید در مراحل تولید تیرآهن هاش، نیروی وارد شده بالا بوده و ارتفاع تیرآهن در طول محصول یکنواخت می شود. این موضوع بر افزایش میزان کیفیت محصول موثر بوده و می توان گفت که روند و روش تولید  تیرآهن به طور مستقیم بر کیفیت نهایی و در نتیجه بر قیمت تیرآهن آن تأثیر گذار است. برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش می توانید با کارشناسان فروش ما، در ارتباط باشید.

شماره تماس: 71400040-021

تیرآهن هاش یا بال پهن بیش تر برای ساختمان سازی (ساختمان مسکونی-ساختمان های صنعتی)، ساخت پل، برج ها، سدسازی وهمچنین سکوهای نفتی و در ساختمان سازی بیش تر برای ایجاد ستون مورد استفاده قرار می گیرد. ازدلایل اصلی کاربرد این محصول فولادی در ساختمان سازی می توان گفت که تیرآهن هاش استحکام سازه ها را افزایش می دهد.

تیرآهن لانه زنبوری(CPE)

قیمت تیرآهن

تیرآهن لانه زنبوری یا CPE از انواع دیگر تیرآهن ها می باشد. جهت این که استحکام و مقاومت تیرآهن را در مقابل لنگر خمشی افزایش دهند، جان تیرآهن را به  صورت ذوزنقه ای برش می دهند. طی این فرآیند، حفره هایی در طول جان تیرآهن ایجاد شده و حفره هایی شبیه به لانه ی زنبور ایجاد می کند و به دلیل شباهتش، با اسم لانه زنبوری شناخته می شود.

عوامل موثر بر تأیین قیمت تیرآهن

عوامل متعددی در تأیین قیمت روز تیرآهن به طور مستقیم تأثیر گذارند. از جمله این عوامل می توان به قیمت بازارجهانی، مسائل اقتصادی، سیاسی، نوسانات ارز، کارخانه های تولید کننده تیرآهن ، وزن و سایز آن اشاره کرد. از این رو قیمت تیرآهن به صورت روزانه و یا لحظه ای اعلام می شود. در وبسایت رامکو قیمت های تیرآهن و سایر مقاطع فولادی به صورت روزانه اعلام می گردد. جهت اطلاع بیشتر می توانید با کارشناسان ما به طور مستقیم از طریق شماره تماس زیر ارتباط برقرار نمایید.

شماره تماس: 71400040-021

کارخانه های تولید تیرآهن

خوشبختانه میهن عزیزمان در تولید تیرآهن پیشرو بوده و کارخانه های متعددی در حال حاضر تیرآهن مورد نیاز کشور را تأمین می کنند. در ادامه برخی از تولید کننده های تیرآهن معرفی خواهند شد:

_ ذوب آهن اصفهان

_ نورد آریان فولاد

_ مجتمع فولاد ظفربناب

_ کارخانه فولاد کرمانشاه

_ کارخانه ناب تبریز

تولید کننده های داخلی تیرآهن فراتر از موارد مذکور بوده و گنجاندن کلیه آن ها در این بخش نمی گنجد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست