تیرآهن هاش چیست

folder_openتیرآهن
commentبدون دیدگاه
تیرآهن هاش چیست

تیرآهن هاش چیست

یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در سازه ها، تیرآهن هاش یا IPB می باشد. نام دیگر این محصول پال پهن است. داشتن بال بلندتر این تیرآهن نسبت به تیرآهن های معمولی دلیل نامیده شدن آن به بال پهن است. به علاوه ازآنجایی که این محصول دارای شباهت به H انگلیسی بوده، آن را تیرآهن هاش می نامند. علاوه بر سازه ها، این مقطع فولادی در صنایع دیگری مورد استفاده قرارمی گیرد. این  برابر نیروهای خمشی و برشی در ساختمان سازی داری مقاومت و استحکام بالابب می باشد ودر پروژه هاییی مانند کشتی سازی، ساخت اسکله و سایر پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت تیرآهن بال پهن مانند قیمت تیرآهن معمولی تحت تأثیر عوامل مختلف، ثابت نبوده و روزانه تغییر می کند. به علاوه قیمت تیرآهن هاش با توجه به نوع سبک و سنگین بودنش متغیر است. شما می توانید قیمت روز تیرآهن هاش را از طریق وبسایت رامکو دریافت نمایید. علاوه بر این می توانید با کارشناسان ما در شرکت زنجیره توسعه تأمین رام تماس گرفته و به صورت لحظه ای قیمت ها را دریافت نمایید و سفارش خود را ثبت نمایید.

شماره تماس: 7140040-021

تیرآهن هاش چیست

کاربرد تیرآهن هاش

تیرآهن هاش با توجه به ویژگی هایی که دارد، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه اشاره ای به برخی ازمهم ترین آن ها خواهیم داشت. مهم ترین کاربرد تیرآهن هاش یا بال پهتن در ساختمان سازی می باشد. علاوه بر ساختمان سازی، از تیرآهن هاش در صنایعی چون پل سازی، سدسازی، سازه های دریایی مانند سکوهای نفتی و گازی، و ساخت سوله و انبار کاربرد دارد.

انواع تیرآهن هاش

انواع تیرآهن هاش از شرح زیر قرار است:

تیرآهن هاش سبک (HEA~IPBL): حرف L دراین تیرآهن نشان از وزن سبک تیرآهن است. تیرآهن هاش سبک از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر، ارتفاع مقطع ۹۶ الی ۹۹۰ میلی‌متر و طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر در بازار موجود است.

تیرآهن هاش سنگین (HEB~IPB): تیرآهن هاش سنگین مطابق استاندارد فولاد کشور آلمان تولید می شود. این تیرآهن با ارتفاع مقطع ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی متر و طول بال ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیمتر تولید می شود.

تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM~IPBV): در تیرآهن هاش فوق سنگین علامت V نشان وزن سنگین‌ آن است. تیرآهن هاش فوق سنگین بر اساس استاندارد فولاد کشور آلمان در سایزهای ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر، ارتفاع مقطع ۱۲۰ الی ۱۰۰۸ میلی متر و طول بال ۱۰۶ الی ۳۰۲ میلی متر تولید می شود.

وزن تیرآهن هاش

وزن تیرآهن هاش با توجه به نوع سبک و نوع سنگین و همچنین سایزش متفاوت می باشد. به عنوان مثال تیرآهن هاش سایز 14 با وزن تیرآهن هاش سایز 16 متفاوت است.

تفاوت تیرآهن و هاشتیرآهن هاش چیست

اگر به خاطر داشته باشید در مطالب گذشته در مورد تفاوت اصلی تیرآهن و هاش به طور خلاصه شرح داده شد. تفاوت اصلی میان تیرآهن و هاش در شکل و سطح مقطعش می باشد با وجود این که شکل کلی سطح مقطع این دو محصول شبیه به هم است. اگر بخواهیم واضح تر شرح دهیم، شکل ظاهری تیرآهن معمولی شبیه به I انگلیسی بوده و شکل ظاهری تیرآهن هاش شبیه H انگلیسی می باشد. اگر توجه کرده باشید، همانطور که بالا بدان اشاره کردیم، بال ها در تیرآهن هاش پهن تر از تیرآهن معمولی می باشد.

از دیگر تفاوت های تیرآهن و هاش در وزن و قیمت آن می باشد. همانطور که ابتدا شرح داده شد، سطح و ضخامت جان و بال در تیرآهن هاش بزرگ تر بوده و به مراتب وزنشان نیز بیش تر است. بدیهی است که قیمت آن نیز نسبت به تیرآهن معمولی بالاتر است. معمولا در پروژه های کوچک از تیرآهن هاش استفاده نمی شود، زیرا هزینه ی آن نسبتا بالاتر بوده و برای صاحبان پروژه مقرون به صرفه نمی باشد.

تولید کندگان تیرآهن هاش کدامند

درایران کارخنه های متعددی به تولید تیرآهن هاش می پردازند که مهم ترین آن عبارتند از:

کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان، کارخانه‌ی فولاد البرز ایرانیان، کارخانه‌ی فولاد غرب آسیا، جهان فولاد غرب (کرمانشاه)

قیمت تیرآهن هاش

قیمت هاش سبک با توجه به وزن سبک تری که دارد نسبت به قیمت هاش سنگین کمترمی باشد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست