توافق نامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

توافق نامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان

به گفته یک مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت ایران (TPO) : ایران و پاکستان در حال مذاکره و بررسی بر سره یک توافق نامه تجارت آزاد و متقابل به مبلغ پنج میلیارد دلار در سال هستند.

خبرنگار رامکو در گزارش خود می گوید : در سال 2022 تجارت بین کشور حدود 2.2 میلیارد دلار بوده است و پاکستان یکی از شرکای تجاری مهم ایران در منطقه است.

پیش ‌نویس اصلی FTA توسط دو کشور تهیه و بررسی شده و دو کشور در حال حاضر در حال کار بر روی فهرست کالاهایی هستند که قرار است در این توافقنامه باشد. این یک فرآیند زمان ‌بر و تخصصی است که همه نهادها و سازمان ‌های مرتبط را در گیر هستند. بنابراین، اگرچه FTA در دستور کار می باشد ، اما نهایی شدن آن مدتی طول می کشد.

در سال 1385 قراردادی امضا شده که بر اساس آن تا 380 قلم کالا تحت تجارت ترجیحی قرار گرفته است. همچنین در سال 2016 محدودیت هایی اعمال شد و اجرای توافق به عقب افتاد. اما سال گذشته این محدودیت ها برداشته شد و اکنون تجارت ترجیحی ایران و پاکستان در حال انجام است.

در دسامبر 2016، ایران و پاکستان برای رسیدن به هدف افزایش تجارت دوجانبه برای بهبود مردم هر دو کشور، مذاکره در مورد تجارت آزاد تجاری را آغاز کردند نتیجه گفتگوها  تفاهم نامه ای بود که اسلام آباد و تهران در مورد یک برنامه پنج ساله همکاری تجاری مهم در مارس 2016 امضا کردند.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست