توازن زنجیره فولاد قربانیِ نبود زیرساخت شد!

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

توازن زنجیره فولاد قربانیِ نبود زیرساخت شد!

فولاد یکی از زنجیره های تولیدی کشور است که جهش بسیار خوبی را طی سالیان متوالی داشته، اما مشکلاتی چون کمبود آب، برق و گاز، نبود جاده و زیرساخت های مناسب حمل ونقل و… در کشور سبب برهم خوردن توازن میان حلقه های صنعت فولاد شده است.

امروزه کسری گاز چیزی نزدیک به ۲۲۰ میلیون مترمکعب در روز است که برای تولید آن بالغ بر ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است. این در حالی
است که با مبالغی بسیار کمتر می توان مصرف گاز را بهینه کرد و جلوی اتلاف انرژی را گرفت. بدین گونه میزان حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف گاز رخ داده و آن را در اختیار صنایع قرار داد. امروز که کشور دوباره در میانه فصل بحران گاز قرار گرفته، بهتر است با نگاهی متفاوت صورت مسئله مورد بررسی قرار گیرد تا شاید سال جای آخرین دور از این چرخه باطل باشد.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران درباره چالش زیرساختها در صنعت فولاد گفت: فولاد یکی از زنجیره های تولیدی کشور است که جهش بسیار خوبی را طی سالیان گذشته، به خصوص یک دهه اخیر تجربه کرده و از رتبه بالایی  در جهان برخوردار است اما مشکلاتی که مثل کمبود آب، برق و
گاز، نبود جاده و زیرساخت های مناسب حمل ونقل و… در کشور سبب برهم خوردن توازن میان حلقه های صنعت فولاد شده است.

وی مطرح کرد که چالش انرژی بر کل زنجیره تولید و تامین، تاثیرگذار است و حتی تامین کنندگان زنجیره و مصرف کنندگان نهایی را نیز متاثر می کند. این کمبودها باعث بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا شد.
اکبریان گفت: این موضوع موجب رقابتی نبودن نرخ بازار شد و در مقابل بعضی از محصولات افزایش نرخ پیدا کرد.

دولت برای خروج زنجیره فولاد از رکود، باید روی این بخش سرمایه گذاری کند و در صورت عملی نشدن اهداف سرمایه گذاری، معدن توانایی حرکت و همراه شدن با بخش پایین دستی را نخواهد داشت.

گردآورنده: سولمازضیائی کیان

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست