بازار فولاد باید خارج از اهداف دولتی قیمت گذاری شود

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

به بیان کارشناس حوزه صنعت و معدن:
بازار فولاد باید خارج از اهداف دولتی قیمت گذاری شود

کارشناس حوزه صنعت، معدن و تجارت درباره آشفته بازار صنعت فولاد و ارز بیان می کند: دولت می بایست پای خود را از بازار و ارز بیرون بکشد و تا زمانی که همه اتفاقات دستوری باشد وضعیت از این بهتر نمی‌شود.

جهش ناگهانی قیمت ارز تمامی بازارهای داخلی و صادراتی ایران را تحت تاثیر قرار داده است در این بین ابتدائی ترین تأثیر دلار بر روی قیمت نفت و انرژی است؛ بالواقع یک رابطه تک سویه بین قیمت نفت خام، شاخص قیمت فولاد و شاخص دلار در سطح جهانی وجود دارد و قیمت نفت خام صرفاً تابع نوسانات مربوط به خود است. این در حالیست که شاخص قیمت جهانی فولاد از هر دو حرکت قیمت خود و نوسانات قیمت نفت خام متأثر می گردد؛ در این صورت زمانی که شاخص قیمت نفت رو به رشد است قیمت آهن کیلویی نیز افزایش می‌یابد.

آرمان خالقی قائم مقام و دبیرکل خانه صنعت ،معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار رامکو با بیان این ‌که کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز چندین تبعات دارد اذعان کرد: “با افزایش نرخ ارز، ساخت و ساز در پروژه‌های عمرانی با مشکلات جدی مواجه می‌شود چراکه ساخت و ساز و تجهیزات نیز با افزایش قیمت چشمگیری روبرو خواهند شد.”

عوامل موثر بر تولید؛ همچون هزینه‌های حمل و نقل یا انرژی از مواردی هستند که میزان مصرف آن‌ها با پول ملی

خالقی بیان نمود: ما باید در جهت اقتصاد کلان راهکارهای بهبود را در وضعیت زیرساخت های اقتصادی انجام دهیم در غیر این صورت سقوط ارزش ریالی کماکان و روز به روز بازار را تخریب کرده و مانع صادرات می‌شود.

وی افزود “دولت باید پای خود را از بازار و ارز بیرون بکشد و تا زمانی که همه اتفاقات دستوری باشد وضعیت از این بهتر نمی‌شود”.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست