افزایش 79 درصدی صادرات گاز ایران در سال گذشته

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

افزایش 79 درصدی صادرات گاز ایران در سال گذشته

( مجید چگینی – مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران ) گفت : در سال 2022 صادرات گاز ایران روند صعودی داشته است، از نظر ارزشی 79 درصد و از نظر مقدار 10 درصد رشد داشته است. همچنین سوآپ گاز کشور در سال 2022 از نظر ارزشی 530 درصد و از نظر مقدار رشد 358 درصدی داشته است.

در گزارشی آمده است که ایران تولید گاز طبیعی خود را افزایش داده است و هدف افزایش صادرات آن را دارد زیرا تقاضا در اروپا برای گاز طبیعی در آستانه زمستان افزایش یافته است.

ایران هفته گذشته در حال افزایش عملیات تولید گاز خود در میدان گاز طبیعی بزرگ پارس جنوبی با تمرکز بر فاز 11 بوده است. میدان گازی پارس جنوبی که ایران با قطر در آب خلیج فارس مشترک است، در مرحله اول به 24 فاز استاندارد توسعه تقسیم شده است. اکثر فازها در حال حاضر به طور کامل عملیاتی هستند.

این میدان عظیم فرا ساحلی به مساحت 9700 کیلومتر مربع می باشد که 3700 کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی ایران در خلیج فارس است. 6000 کیلومتر مربع باقیمانده به نام گنبد شمالی در آبهای سرزمینی قطر قرار دارد.

تخمین زده می شود که این میدان دارای مقدار قابل توجهی گاز طبیعی است که حدود هشت درصد از ذخایر جهان را تشکیل می دهد و تقریباً 18 میلیارد بشکه میعانات گازی دارد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست