افزایش قیمت نفت به دلیل تغییر نگرش سرمایه گذاران نسبت به کاهش تولید اوپک پلاس به میزان تقاضا

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

افزایش قیمت نفت به دلیل تغییر نگرش سرمایه گذاران نسبت به کاهش تولید اوپک پلاس به میزان تقاضا

در پی اعلام خبر غیر منتظره کاهش تولید اوپک پلاس در روز دوشنبه، قیمت نفت در روز سه شنبه در معاملات آسیایی منجر به سقوط بازار ها شد و توجه سرمایه گذاران به روند تقاضا و تاثیر گذاشتن قیمت ها بر اقتصاد جهانی جلب شد.

قیمت معاملات آتی نفت برنت در روز سه شنبه 4 آوریل با 0.5 افزایش به 85.34 دلار در هر بشکه رسید و معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 0.5 افزایش به 80.83 دلار در هر بشکه رسید.

پس از اعلام خبر کاهش سازمان کشورهای صادر کننده نفت ( اوپک ) و متحدانش همچنین روسیه ( اوپک پلاس )، تولید به میزان 1.16 میلیون بشکه در روز افت کرد و بازار ها را تکان داد که هر دو شاخص در روز دوشنبه بیش از 6 درصد جهش کردند.

حجم کل کاهش تولید، اوپک پلاس را به 3.66 میلیون بشکه در روز از جمله کاهش 2 میلیون بشکه ای در ماه اکتبر گذشته می رساند که معادل 3.7 درصد از تقاضای جهانی می باشد.

بر اساس این کاهش بسیاری از تحلیل گران پیش بینی کردند که قیمت نفت برنت تا پایان سال جاری میلادی به حدود 100 دلار در هر بشکه برسد. همچنین گلد من ساکس هم پیش بینی کرد که تا پایان سال 2023 به 95 دلار در هر بشکه و برای سال 2024 به 100 دلار برسد.

با این حال، این خبر برای سرمایه گذاران در مورد هزینه های بالاتر برای کسب و کارها و مصرف کنند گان نگرانی ایجاد کرد و احتمالا منجر به تورم در اقتصاد جهانی که ناشی از افزایش قیمت نفت می شود همچنین نرخ بهره هم بالاتر می رود.

همچنین ناظران بازار می خواهند بدانند که فدرال رزرو آمریکا چه مدت دیگر ممکن است به افزایش نرخ بهره برای کاهش تورم ادامه دهد و اینکه آیا اقتصاد ایالات متحده ممکن است به سمت رکود پیش می رود یا خیر. فعالیت های تولیدی ایالات متحده هم در ماه مارس در مقایسه با سال های قبل به پایین ترین سطح خود رسیده است.

به گفته ( تونی سیکامور – یکی از بازاریان ) در سیدنی : اگر نفت خام بتواند از نوار مقاومتی 83.82 بگذرد می تواند به سطح متوسط تا پایین 90 دلار برگردد. اما برای هر چیزی بیش از این، چیزی باید به طور چشمگیری از سمت تقاضای معادله تغییر کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست