افزایش ظرفیت صادرات خط لوله گاز طبیعی روسیه به چین

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

روسیه ظرفیت صادرات خط لوله گاز طبیعی خود به چین را افزایش می دهد

گروه رسانه ای چین گزارش داد روسیه ظرفیت صادرات خط لوله خود به چین را به بیش از 60 میلیون متر مکعب در روز افزایش داده است و مجموع جریان در سال جاری بیش از 22 میلیارد متر مکعب بوده است.

این در مقایسه با 15 میلیارد متر مکعب تحویل از طریق برق سیبری در سال گذشته و در مجموع 30 میلیارد متر مکعب از زمان راه اندازی خط لوله سه سال پیش است.

گاز پروم به افزایش صادرات گاز به چین از طریق خط لوله گاز سیبری ادامه می دهد. در سال 2022، بر اساس درخواست چین، عرضه گاز به طور منظم از مقادیر قراردادی روزانه فراتر رفت. در نتیجه، ما از تعهدات سالانه خود فراتر رفتیم.

چین پس از جدایی از اروپا به مقصدی کم و بیش اولویت اول برای شرکت بزرگ گاز دولتی روسیه تبدیل شده است، اما انصافاً، سال ها قبل از آن در اولویت قرار داشت، زیرا روسیه در بحبوحه بدتر شدن روابط با غرب برای بازارهای جدید به شرق گرایش داشت.

نیروگاه سیبری یکی از بزرگترین پروژه هایی بود که اخیرا توسط گاز پروم تکمیل شد و اولین مجرای گاز روسیه به چین بود. اکنون صحبت هایی در مورد قدرت سیبری 2 وجود دارد، که معاون نخست وزیر الکساندر نواک در سال گذشته گفت که به نوعی جایگزینی برای نورد استریم 2 منحل شده در استراتژی رشد صادرات گاز پروم خواهد بود.

در واقع، زمانی که نیروگاه سیبری 2 ساخته شود، ظرفیت کل خط لوله جدید به 50 میلیارد متر مکعب خواهد رسید – تقریباً به اندازه ظرفیت 55 میلیارد متر مکعبی که نورد استریم 2 دارد. کار ساخت خط لوله جدید قرار است در سال 2024 آغاز شود.

در همین حال، سال گذشته صادرات گاز پروم مجدّداً به ازای هر نواک حدود 50 میلیارد متر مکعب کاهش یافت. معاون نخست ‌وزیر در ماه سپتامبر در گفت‌ و گو با رسانه ‌ها همچنین گفت که برنامه ‌هایی برای افزایش صادرات گاز به چین به بیش از ۶۱ میلیارد متر مکعب تا سال ۲۰۲۵ است.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست