ارزش پول ایران در بحبوحه انزوا و تحریم ها به پایین ترین حد خود رسید

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

ارزش پول ایران در بحبوحه انزوا و تحریم ها به پایین ترین حد خود رسید

در بحبوحه انزوای فزاینده این کشور و تحریم های اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران تهران یا برخی از اعضای آن، ارزش پول ایران در برابر دلار آمریکا روز شنبه به پایین ترین حد خود رسید.

روابط بین اتحادیه اروپا و تهران در ماه‌ های اخیر و با توقف تلاش ‌ها برای احیای مذاکرات هسته ‌ای بدتر شده است. ایران چندین شهروند اروپایی را بازداشت کرده است و این امر منجر به بدتر شدن اوضاع شده است.

اتحادیه اروپا در حال بررسی دور چهارم تحریم ها علیه ایران است و منابع دیپلماتیک گفته اند اعضای سپاه پاسداران در هفته آینده به فهرست تحریم های این اتحادیه اضافه خواهند شد. اما برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهند سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کنند که به نفع خودشان باشد.

سایت ارزی بن بست دات کام در گزارش خود اعلام کرد که دلار روز شنبه در بازار غیررسمی ایران تا 447.000 ریال فروخته می شد در حالی که روز گذشته 430.500 ریال بود و روند افزایشی همچنان ادامه دارد.

هم چنین ارزش ریال 29 درصد در زمان اعتراضات سراسری ایران پس از کشته شدن مهسا امینی زن 22 ساله ایرانی در 16 سپتامبر در بازداشت پلیس، کاهش پیدا کرده است.

این نا آرامی ها یکی از بزرگترین چالش ها را برای حکومت دینی در ایران از زمان انقلاب اسلامی 1979 به وجود آورده است.

وب سایت اقتصادی اکو ایران اعلام کرد «اجماع جهانی» آشکار علیه این کشور منجر به تداوم سقوط ارزش ریال شده است.

همچنین افزایش فشارهای سیاسی مانند : قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی و اعمال محدودیت بر کشتی ها و نفتکش های مرتبط با ایران… عواملی هستند که به اجماع جهانی علیه این کشور اشاره می کنند که ممکن است بر نرخ دلار در ایران تأثیر بگذارد.

پارلمان اروپا روز چهارشنبه از اتحادیه اروپا خواست سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌ های تروریستی قرار دهد و این نیروی قدرتمند را مسئول سرکوب معترضان و ارسال پهپاد به روسیه برای جنگ با اوکراین دانست. این مجمع نمی تواند اتحادیه اروپا را مجبور کند که این نیرو را به فهرست خود اضافه کند، اما متن پیام،  به وضوح برای تهران مشخص بود که پارلمان اروپا خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران جزو گروه های تروریستی می باشد.

همچنین بزرگترین ثبت کشتی جهان ( سازمان ثبت شناور های پاناما)، در چهار سال گذشته پرچم خود را از 136 کشتی مرتبط با نفت دولتی ایران را پس گرفته است.

(محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی ایران)، روز شنبه سقوط ارزش ریال را عامل «عملیات روانی» بر علیه این کشور دانست و  می گوید این موضوع را دشمنانمان  برای بی ‌ثبات کردن جمهوری اسلامی سازماندهی می‌کنند.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فرزین گفت : امروز بانک مرکزی از نظر منابع و ذخایر ارزی و طلایی هیچ محدودیتی ندارد و فریب رسانه ای و عملیات روانی عامل اصلی نوسانات نرخ ارز آزاد است.

ایرانیانی که با نرخ تورم حدود 50 درصد روبرو هستند، به دنبال سرمایه گذاری امن برای پس انداز خود هستند، سعی می کنند دلار، سایر ارزهای معتبر یا طلا بخرند و پول های خورد را در بانک قرار ندهند.

منبع: investing

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست