احتمال رکود جهانی در سال 2023

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

احتمال رکود جهانی در سال 2023

دو سوم رهبران ارشد شرکت ‌ها و کسب ‌و کارها در نشست مجمع جهانی اقتصاد 2023 در ( داووس سوئیس )، انتظار یک رکود جهانی در سال جاری را دارند. کارشناسان هشدار داده ‌اند که تنش ‌های ژئوپلیتیکی از جمله جنگ روسیه در اوکراین همچنان بر اقتصاد جهانی تأثیر منفی خواهد گذاشت و گفتند که آنها پیش ‌بینی می‌کنند سیاست ‌های پولی بیشتر در اروپا و ایالات متحده تشدید شود.

(سعدیه زاهدی، مدیر عامل مجمع اقتصادی جهان)، اعلام کرد : اقتصاد جهانی در موقعیتی نامطمئن قرار دارد. به گفته زاهدی، سرمایه‌ گذاری‌ های لازم برای تقویت رشد اقتصادی و جلوگیری از چنین انقباضی اقتصادی به دلیل تورم بالا، بدهی ‌های بالا، رشد پایین و فضای پراکندگی بالا با مشکل مواجه خواهد شد.

کارشناسان چشم انداز بسیار بدی را برای اروپا منتشر کرده اند، جایی که 100 درصد از افراد مورد بررسی انتظار رشد اقتصادی «ضعیف یا بسیار ضعیف» در سال جاری را دارند. ایالات متحده با 91 درصد از پاسخ دهندگان گفت که انتظار دارند اقتصاد در سال 2023 تضعیف شود، وضعیت چندان بهتری ندارد. با این حال، آنها در مورد چین مثبت تر هستند و تنها 48 درصد انتظار نتیجه منفی دارند در حالی که 68 درصد می گویند که آمریکای لاتین یک مشکل را که رکود اقتصادی هست را تجربه خواهد کرد.

(جیسون دراهو رئیس بخش تخصیص دارایی آمریکا از مدیریت ثروت جهانی یو بی اس و رئیس کمیته استراتژی سرمایه گذاری ایالات متحده)، گفت : اگرچه همه آنقدرها بدبین نیستند، اما “امکان رسیدن به یک فرود نرم بیشتر از آن چیزی است که بازار تصور می کند.”

در همین حال، عوامل مختلفی از جمله بازگشایی زودتر از حد انتظار اقتصاد چین؛ کاهش مداوم تورم در ایالات متحده و همچنین زمستان گرمتر از حد معمول در اروپای دارای کمبود انرژی – در کنار هم بخشی از تاریکی را که در پایان سال 2022 بازارهای مالی را فراگرفته بود کاهش می دهد و به افزایش امیدها در جهان برای فرار از رکود کمک می کند. با این حال، با توجه به اینکه فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و تعدادی از همتایان آن‌ ها همچنان با نرخ ‌های بهره بالاتر پیش می ‌روند و در تلاش برای کاهش بیشتر تورم هستند، خطر رکود اقتصادی یا حتی رکود تمام عیار در اواخر سال نمی ‌تواند وجود داشته باشد. به طور کامل نادیده گرفته می شود، به خصوص اگر تورم بالاتر از حد انتظار باقی بماند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست