آیا پایان رونق نفت شیل آمریکا قیمت باعث افزایش تولید جهانی آن می شود؟

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

آیا پایان رونق نفت شیل آمریکا قیمت باعث افزایش تولید جهانی آن می شود؟

تولید ماهانه جهانی نفت در نوامبر 2018 به صورت ماهانه به اوج خود رسید و اکنون سؤالات واقعی وجود دارد که آیا تولید نفت هرگز دوباره به اوج خواهد رسید یا خیر.

به نظر می رسد ترکیبی از مدیریت هزینه و موانع نظارتی به رونق شیل پایان داده است، اما به هر حال ممکن است رشد تولید شیل کند شده باشد.

در گذشته پیش ‌بینی‌ های «اول نفت» زیادی وجود داشته است، اما با افزایش مقاومت نظارتی، مرگ نفت شیل ایالات متحده و سطح زیر کشت کمتر سطح یک، واقعاً می‌تواند چنین باشد.

قبل از رکود ناشی از بیماری همه گیر در تولید نفت جهان، رشد تولید نفت ایالات متحده عامل 98 درصد افزایش تولید جهانی در سال 2018 (همانطور که در سال 2019 گزارش شد) بود. تقریباً تمام این رشد ناشی از افزایش سریع تولید نفت شیل است که 64 درصد از تولید ایالات متحده را تشکیل می دهد ( تا سال 2021 ).

اعلام شده است که “رونق شیل ایالات متحده رسما به پایان رسیده است.” دلایل ذکر شده بیشتر مربوط به “انضباط” مدیریت در خصوص هزینه های سرمایه ای به نفع پرداخت سهامداران و شکایت از “لفاظی ضد نفتی” و “عدم اطمینان نظارتی” است.

اما ممکن است دلیل دیگری برای کاهش تولید نفت شیل در ایالات متحده وجود داشته باشد: به اندازه ‌ای که در زیرزمینی تبلیغ می‌شود، نفت شیل در دسترس و مقرون به صرفه وجود ندارد. دیوید هیوز، دانشمند زمین، این دیدگاه را در “بررسی واقعیت شیل 2021” ارائه کرد.

ممکن است منابع دیگری از نفت در سرتاسر جهان وجود داشته باشد که به نحوی رشد قابل توجه کمتر تولید نفت شیل ایالات متحده را جبران کند. اما به نظر می ‌رسد هیچ منبع دیگری نمی ‌تواند رشدی را که نفت شیل آمریکا ارائه می‌ کند، فراهم کند، یعنی 73.2 درصد از افزایش تولید جهانی نفت از سال 2008 تا 2018.

جهان در واقع مدتی است که با نفت کمتر کنار آمده است. تولید جهانی نفت مناسب (نفت خام شامل میعانات اجاره) در نوامبر 2018 به صورت ماهانه به اوج خود رسید و به 84.58 میلیون بشکه در روز رسید. در آگوست 2022 تولید 81.44 مگابایت در روز بود. این پس از یک شوک ناشی از همه گیری است که شاهد کاهش تولید به 70.28 بشکه در روز در ژوئن 2020 بود.

به نظر می رسد شرکت های نفت شیل ایالات متحده و اوپک آماده افزایش قابل توجه تولید نیستند (با فرض اینکه بتوانند). روسیه، در میان سه تولیدکننده بزرگ جهان، تحت تحریم های شدید قرار دارد و ممکن است به این زودی نتواند نفت بیشتری برای صادرات تولید کند. (دوباره، مطمئن نیستیم که روسیه بتواند تولید را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به جز افت ناشی از بیماری همه گیر، روسیه مدت هاست که در فلات تولید بین 10 تا 11 میلیون بشکه در روز بوده است.)

بدون شک برخی از منجی های نفتی جدید به زودی اعلام خواهد شد که معتبر باشد یا نباشد. در این میان، اقتصاد جهان با ذخایر محدود نفتی مواجه خواهد شد که صرفاً برای برآورده کردن توهمات ما از آنچه می ‌خواهیم رشد نمی ‌کند. نتیجه آن قیمت های بالا خواهد بود، یعنی بالاتر از آنچه در طول تاریخ بوده است. رکود اقتصادی این پویایی را تغییر نمی ‌دهد و در واقع ممکن است آن را تقویت کند، زیرا شرکت‌ های نفتی احتمالاً فعالیت حفاری را در صورت کاهش تقاضا برای نفت کاهش می‌دهند. این امر تامین تقاضای رو به رشد خروجی از رکود بعدی را برای این شرکت ها دوچندان دشوار می کند.

این راهی است که همه چیز ممکن است برای مدت طولانی، اگر نه برای مدت نامحدود باشد. بسیاری از ما که این روز را پیش‌بینی می ‌کردیم، می‌ گفتیم که اوج تولید نفت جهان را فقط در آینه دید عقب خواهیم دید. ممکن است چند سال بیشتر طول بکشد تا مشخص شود که آیا نوامبر 2018 اوج تمام دوران بوده است یا خیر.

نویسنده: مریم اسلامی

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست