آیا اوپک پلاس تولید را در اوایل سال 2023 کاهش می دهد؟

folder_openاخبار
commentبدون دیدگاه

آیا اوپک پلاس تولید را در اوایل سال 2023 کاهش می دهد؟

بر اساس چشم انداز بازار نفت 2023 ، اوپک پلاس بازار آرام تری را برای سال 2023 و محدوده قیمتی حدود 80 تا 90 دلار در هر بشکه را هدف قرار داده است.

سال گذشته، اوپک پلاس در ماه نوامبر تولید خود را 2 میلیون بشکه در روز کاهش داد تا بازار را تثبیت کند، اقدامی که واشنگتن معتقد بود انگیزه سیاسی داشت.

در نهایت، اوپک پلاس در سال جاری به دنبال نوسانات کمتری خواهد بود، به این معنی که بعید به نظر می ‌رسد که در مورد ترس از رکود پیشگیرانه عمل کند یا با قیمت نفت زیر 100 دلار مداخله کند.

روایت اوپک برای سال 2022 عمدتاً در مورد واقعیت های عرضه و تقاضا در پس زمینه جنگ پس از همه گیری بود که جرقه تحریم ها و بحران انرژی اروپا را با وزنه تعادل بحران کووید در چین ایجاد کرد.

از دیدگاه عربستان، اقدام اوپک برای کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز در نوامبر سال گذشته – در حالی که در واشنگتن بسیار بحث برانگیز بود – به ثبات بازار کمک کرد.

از نقطه نظر ایالات متحده، همه چیز به سیاست مربوط می شد، در زمانی که دولت بایدن تمام تلاش خود را انجام می داد – التماس، تهدید، تمسخر – تا اوپک را مجبور به افزایش تولید برای کاهش قیمت نفت کند. هنگامی که اوپک پلاس نه تنها با امتناع از افزایش تولید، بلکه با کاهش واقعی تولید پاسخ داد، در واشنگتن به عنوان انگیزه سیاسی – حتی امتیازی به مسکو تلقی شد.

سپس مقالات متعددی در مطبوعات خاورمیانه منتشر شد و مقامات شورای همکاری خلیج فارس توضیح دادند که چگونه اقدامات اوپک در طول سال برای تثبیت بازارها موثر بوده است.

در ماه اکتبر، (شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان )، به خبرگزاری دولتی عربستان، گفت : « همانطور که چندین بار تاکید کرده ‌ام، در اوپک پلاس، سیاست را از فرآیند تصمیم‌ گیری، ارزیابی ‌ها و پیش‌ بینی ‌های خود کنار می‌ گذاریم. ما فقط بر روی اصول بازار تمرکز می کنیم. این ما را قادر می سازد تا موقعیت ها را به شیوه ای عینی تر و با وضوح بسیار بیشتر ارزیابی کنیم و این به نوبه خود اعتبار ما را افزایش می دهد.

این منطق مبتنی بر آنچه سعودی ‌ها «بحران اوکراین» می‌ نامند، پیش ‌بینی ‌هایی را مبنی بر از دست دادن عمده عرضه انجام داد که می‌تواند شاهد خروج حدود 3 میلیون بشکه در روز از بازار باشد. این پیش ‌بینی‌ ها باعث وحشت و نوسان قیمت نفت شد. همانطور که شاهزاده اشاره می کند، “این زیان های پیش بینی شده محقق نشد”.

صندوق بین‌المللی پول در مقاله ‌ای در سپتامبر 2022 خاطرنشان می‌ کند: «نوسانات دوره ‌ای قیمت نفت (در مقابل تغییرات مداوم سطوح) تصمیمات اوپک را هدایت می‌ کند و نشان می ‌دهد که هدف اوپک تثبیت قیمت نفت به جای مقابله با تغییرات اساسی در تقاضا و عرضه.»

اکنون، در حالی که جنگ همچنان ادامه دارد، سوال میلیون دلاری این است که اوپک پلاس اکنون چه می ‌خواهد و آیا با دنبال کردن استراتژی اعلام شده خود برای تثبیت بازار بیمار به آنچه می‌ خواهد رسید؟

به همین ترتیب، انرژی اینتل پیشنهاد می‌ کند که اوپک پلاس در سال جاری با احتیاط بیشتری عمل کند و خاطرنشان می‌ کند که اگرچه ممکن است تغییراتی در کاهش 2 میلیون بشکه ‌ای در روز در نوامبر گذشته وجود داشته باشد، «هر گونه افزایش تولید مستلزم افزایش واضح تقاضا یا اختلال در عرضه است (به عنوان مثال. روسیه)، و بعید است پیشگیرانه با آن موافقت شود.»

این گزارش همچنین پیش ‌بینی می‌ کند که تنها در صورتی شاهد کاهش بزرگ ‌تر تولید خواهیم بود که رکود تأثیر قابل‌ توجهی بر تقاضا داشته باشد.

باز هم، در حالی که اخیرا صحبت ‌های زیادی در مورد رکود جهانی وجود دارد، و ظاهراً دو سوم از رهبران تجاری در مجمع جهانی اقتصاد 2023 در داووس ملاقات کردند و گفتند که احتمالاً در سال جاری است، اوپک احتمالاً در این مورد پیشگیرانه عمل نخواهد کرد.

و در این بین، انرژی اینتل پیش ‌بینی می ‌کند که رشد قوی نروژ، ایالات متحده، برزیل و سایرین، افزایش تولید اوپک پلاس را چالش ‌بر انگیز تر خواهد کرد، همانطور که هر مشکلی در مورد ظرفیت اضافی «کاهش» کارتل خواهد بود.

در حالی که جنگ در اوکراین همچنان ادامه دارد تا قایق ژئوپلیتیکی را به لرزه درآورد، انرژی اینتل فضای کمتری را برای تجدید تنش‌ های ایالات متحده و عربستان در حال حاضر می ‌بیند، که در شرایطی که قیمت نفت در پایین‌ ترین حد کنونی قرار دارد، احتمال کمتری وجود دارد.

جنبه ‌های کلیدی بازاری که اوپک پلاس بر آن نظارت خواهد کرد، تولید نفت روسیه و اینکه تحریم ‌ها و محدودیت ‌های قیمتی جدید واقعاً بر اعداد تأثیر می‌ گذارد خواهد بود. در حالی که گزارش‌ های زیادی مبنی بر ضربه زدن به درآمدهای روسیه از تحریم ‌ها منتشر شده است – و بسیاری برعکس آن را نشان می‌دهند – حساب اخیر بلومبرگ نشان می ‌دهد که صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا به بالاترین سطح خود از آوریل هفته گذشته رسیده است که به اوپک پیشنهاد می‌ کند که مسکو از این امر خارج شود. .

اما این فقط ژئوپلیتیک نیست که اوپک به دقت زیر نظر دارد. به گفته انرژی اینتل، برخی از مسائل کارتل داخلی وجود دارد که ممکن است ظاهر شود، از جمله پتانسیل امارات برای (یک بار دیگر) شجاعت کافی برای فشار آوردن به قیمت بالاتر، و همچنین آنچه که در گزارش به عنوان مشکل اساسی اوپک به نام “غیر واقعی” اشاره می کند. سهمیه های پایه».

در اوایل روز سه‌شنبه، داده‌های بهتر از حد انتظار در مورد رشد تولید ناخالص داخلی چین ممکن است تا حدودی از قیمت نفت حمایت کند، اما با توجه به اینکه نااطمینانی COVID همچنان بر پیش‌بینی‌های تقاضا تاثیر گذاشته است، انتظار نمی‌رفت که نفت بیش از حد به این اخبار واکنش نشان دهد. بازار همچنین منتظر چشم انداز بازار نفت 2023 خود اوپک در اواخر روز بود.

منبع: Oilprice

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست